4 Մարտ 2026 - 09:27 AMT
Աֆղանստանի քաղաքացիների 2 խումբ փորձել է Իրանից Արաքս գետով անցնել Հայաստան։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
«Աֆղանստանի Իսլամական Էմիրության 2 խումբ քաղաքացիների կողմից 2026 թվականի փետրվարի 20-ին Իրանի տարածքից Արաքս գետով հայ-իրանական պետական սահմանը հատելու և ապօրինի ՀՀ տարածք մուտք գործելու դեպքերի առթիվ 2026 թվականի փետրվարի 21-ին ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով (Պետական սահմանն ապօրինի հատելը մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ) նախաձեռնվել է երկու քրեական վարույթ:
Նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում», հայտնել են ՔԿ-ից:
Այն հարցին, թե՝ սա վերջին օրերի միակ դեպքն է, Կոմիտեն մանրամասներ չի հայտնել։
Փետրվարի 28-ի առավոտյան Իսրայելն ու Միացյալ Նահանգները սկսել են հարվածներ հասցնել Թեհրանին և Իրանի այլ հատվածներին։ Հարվածների հենց առաջին օրը սպանվեցին հոգևոր առաջնորդ այաթոլա Ալի Խամենեին, նաև՝ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ։ Ի պատասխան՝ Իրանը հարվածներ է հասցնում Իսրայելի տարածքին և Մերձավոր Արևելքում գտնվող ԱՄՆ ռազմական բազաներին։ Իսրայելում հայտարարվել է արտակարգ դրություն։

4 Март 2026 - 10:14 AMT
Две группы граждан Афганистана пытались попасть в Армению из Ирана, переправившись через реку Аракс, сообщили в Следственном комитете Армении, передает Factor.am .
По данным следствия, 21 февраля 2026 года в Сюникском областном следственном управлении Следственного комитета были возбуждены два уголовных производства после того, как 20 февраля две группы граждан Исламского Эмирата Афганистан попытались незаконно пересечь армяно-иранскую государственную границу с территории Ирана.
Дела возбуждены по пункту 2 части 3 статьи 469 Уголовного кодекса Армении — незаконное пересечение государственной границы группой лиц по предварительному сговору.
Предварительное следствие продолжается в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета.
На вопрос о том, является ли это единственным подобным случаем за последние дни, в ведомстве подробностей не сообщили.
Утром 28 февраля Израиль и Соединенные Штаты начали наносить удары по Тегерану и другим районам Ирана. Уже в первый день атак был убит верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи, а также ряд высокопоставленных чиновников. В ответ Иран наносит удары по территории Израиля и по военным базам США на Ближнем Востоке. В Израиле введено чрезвычайное положение.