4 Մարտ 2026 - 09:27 AMT
Աֆղանստանի քաղաքացիների 2 խումբ փորձել է Իրանից Արաքս գետով անցնել Հայաստան։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
«Աֆղանստանի Իսլամական Էմիրության 2 խումբ քաղաքացիների կողմից 2026 թվականի փետրվարի 20-ին Իրանի տարածքից Արաքս գետով հայ-իրանական պետական սահմանը հատելու և ապօրինի ՀՀ տարածք մուտք գործելու դեպքերի առթիվ 2026 թվականի փետրվարի 21-ին ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով (Պետական սահմանն ապօրինի հատելը մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ) նախաձեռնվել է երկու քրեական վարույթ:
Նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում», հայտնել են ՔԿ-ից:
Այն հարցին, թե՝ սա վերջին օրերի միակ դեպքն է, Կոմիտեն մանրամասներ չի հայտնել։
Փետրվարի 28-ի առավոտյան Իսրայելն ու Միացյալ Նահանգները սկսել են հարվածներ հասցնել Թեհրանին և Իրանի այլ հատվածներին։ Հարվածների հենց առաջին օրը սպանվեցին հոգևոր առաջնորդ այաթոլա Ալի Խամենեին, նաև՝ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ։ Ի պատասխան՝ Իրանը հարվածներ է հասցնում Իսրայելի տարածքին և Մերձավոր Արևելքում գտնվող ԱՄՆ ռազմական բազաներին։ Իսրայելում հայտարարվել է արտակարգ դրություն։

4 March 2026 - 10:13 AMT
Two groups of Afghan citizens attempted to enter Armenia from Iran by crossing the Araks River, Armenia’s Investigative Committee said, according to Factor.am .
According to investigators, two criminal proceedings were launched on February 21, 2026, by the Syunik Regional Investigative Department of the Investigative Committee after two groups of citizens of the Islamic Emirate of Afghanistan attempted to cross the Armenian–Iranian state border illegally from Iran on February 20.
The cases were opened under Article 469, Part 3, Clause 2 of Armenia’s Criminal Code — illegal crossing of the state border by a group of persons by prior agreement.
The preliminary investigation is ongoing at the Main Department for Investigation of Crimes Against the State, Constitutional Order and Public Security of the Investigative Committee.
When asked whether this was the only such incident in recent days, the committee did not provide further details.
On the morning of February 28, Israel and the United States began strikes on Tehran and other parts of Iran. On the first day of the attacks, Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei and several other high-ranking officials were killed. In response, Iran has launched strikes on Israel and U.S. military bases in the Middle East. A state of emergency has been declared in Israel.