ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հետաքրքվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանից, թե որն է ավարտված քրեական վարույթների մեծ մասի կարճման պատճառներով։
«Դուք ասում եք 890 վարույթ է նախաձեռնվել և կարճվել է 617-ը, մոտ 70 %-ը։ Ինչո՞վ եք բացատրում այս մեծ թիվը, դրանցից քանիսն են կարճվել ոչ արդարացման հիմքով»,-ասել է Մինասյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Մինասյանը նաև խնդրել է հստակեցնել, թե հաշվետվությունում նշված «նախկին պաշտոնատար անձ» ձևակերպումը կոնկրետ որ պահի դրությամբ է վերաբերում նախկին պաշտոնյաներին։
«Ես զեկույցում նշեցի, որ 2025 թ․ ընթացքում 2588 քրեական վարույթ են քննել, որից կարճվել է 617-ը»,-ասել է Նահապետյանը։
Մինասյանը ճշտել է, որ խոսքը զեկույցում նշված ավարտված 890 քրեական վարույթների մասին է, որոնցից 617-ը կարճվել են։
Նա նաև հարցրել է, թե ինչպես է Նահապետյանը գնահատում այն հանգամանքը, որ կոմիտեի ներկայացրած 243 կալանավորման միջնորդություններից դատարանը բավարարել է միայն 102-ը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը ճշտող հարցին հստակ պատասխան չի տվել, իսկ երկրորդ հարցի վերաբերյալ նշել է, որ 102 կալանավորման միջնորդությունների բավարարմանը զուգահեռ կիրառվել են նաև այլ խափանման միջոցներ՝ 80 տնային կալանք և վարչական վերահսկողություն։

4 March 2026 - 11:11 AMT
Armenia’s National Assembly deputy from the Hayastan faction, Artsvik Minasyan, asked Anti-Corruption Committee Chairman Artur Nahapetyan to explain the large number of terminated criminal proceedings.
“You say that 890 proceedings were completed and 617 of them — about 70% — were closed. How do you explain this large number, and how many of them were closed on non-rehabilitative grounds?” Minasyan asked, according to Panorama.am .
Minasyan also requested clarification regarding the wording “former official” mentioned in the report, asking at what point in time the individuals referenced were considered former officials.
“I noted in the report that during 2025, 2,588 criminal proceedings were investigated, of which 617 were closed,” Nahapetyan said.
Minasyan clarified that his question referred specifically to the 890 completed criminal proceedings mentioned in the report, 617 of which had been closed.
He also asked how Nahapetyan assesses the fact that only 102 of the committee’s 243 motions for pretrial detention were approved by courts.
The Anti-Corruption Committee chairman did not give a clear answer to the clarifying question. Regarding the second issue, he said that alongside the approval of 102 detention requests, other preventive measures had also been applied — including 80 cases of house arrest and administrative supervision.