ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հետաքրքվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանից, թե որն է ավարտված քրեական վարույթների մեծ մասի կարճման պատճառներով։
«Դուք ասում եք 890 վարույթ է նախաձեռնվել և կարճվել է 617-ը, մոտ 70 %-ը։ Ինչո՞վ եք բացատրում այս մեծ թիվը, դրանցից քանիսն են կարճվել ոչ արդարացման հիմքով»,-ասել է Մինասյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Մինասյանը նաև խնդրել է հստակեցնել, թե հաշվետվությունում նշված «նախկին պաշտոնատար անձ» ձևակերպումը կոնկրետ որ պահի դրությամբ է վերաբերում նախկին պաշտոնյաներին։
«Ես զեկույցում նշեցի, որ 2025 թ․ ընթացքում 2588 քրեական վարույթ են քննել, որից կարճվել է 617-ը»,-ասել է Նահապետյանը։
Մինասյանը ճշտել է, որ խոսքը զեկույցում նշված ավարտված 890 քրեական վարույթների մասին է, որոնցից 617-ը կարճվել են։
Նա նաև հարցրել է, թե ինչպես է Նահապետյանը գնահատում այն հանգամանքը, որ կոմիտեի ներկայացրած 243 կալանավորման միջնորդություններից դատարանը բավարարել է միայն 102-ը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը ճշտող հարցին հստակ պատասխան չի տվել, իսկ երկրորդ հարցի վերաբերյալ նշել է, որ 102 կալանավորման միջնորդությունների բավարարմանը զուգահեռ կիրառվել են նաև այլ խափանման միջոցներ՝ 80 տնային կալանք և վարչական վերահսկողություն։

Секретарь фракции «Армения» в Национальном собрании Армении Арцвик Минасян поинтересовался у председателя Антикоррупционного комитета Артура Нагапетяна причинами прекращения значительной части завершенных уголовных производств.
«Вы говорите, что инициировано 890 производств, и 617 из них — около 70% — прекращены. Чем вы объясняете такую большую цифру и сколько из них прекращены по нереабилитирующим основаниям?» — спросил Минасян, сообщает Panorama.am .
Минасян также попросил уточнить, что именно подразумевается под формулировкой «бывшее должностное лицо» в отчете и к какому периоду относится этот статус.
«Я отметил в докладе, что в течение 2025 года было расследовано 2588 уголовных производств, из которых 617 были прекращены», — сказал Нагапетян.
Минасян уточнил, что речь идет именно о 890 завершенных уголовных производствах, указанных в отчете, из которых 617 были прекращены.
Он также спросил, как Нагапетян оценивает тот факт, что из 243 ходатайств о заключении под стражу, поданных комитетом, суд удовлетворил только 102.
Председатель Антикоррупционного комитета не дал четкого ответа на уточняющий вопрос. Отвечая на второй вопрос, он отметил, что наряду с удовлетворением 102 ходатайств о заключении под стражу были применены и другие меры пресечения — 80 случаев домашнего ареста и административного надзора.