4 Մարտ 2026 - 11:01 AMT
Անհետ կորած անձանց հարցերով լիազոր մարմին է սահմանվել ԱԱԾ–ն: ՀՀ Ազգային ժողովը 88 կողմ, 0 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված պայմաններում և հանգամանքներում անհայտ կորած անձանց մասին» ՀՀ նոր օրենքի նախագիծը։
Նոր կարգավորումներով Հայաստանում անհետ կորած անձ կհամարվի զինծառայողը կամ զինծառայության մեջ չգտնվող անձը, այդ թվում՝ կամավորականը, որը անհետացել է ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված պայմաններում, ինչպես նաև զինադադարի կամ ռազմական գործողություններին հաջորդած խաղաղ ժամանակահատվածում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Օրենքով սահմանվել է նաև, որ անհետ կորած անձի հետախուզումը դադարեցվելու է այն դեպքում, երբ նրա գտնվելու վայրը, հուղարկավորության վայրը կամ մարմնի մասունքների գտնվելու տեղը պարզվելուց հետո երեք օրվա ընթացքում այդ մասին գրանցում կկատարվի համապատասխան նորաստեղծ ռեեստրում։
Միաժամանակ նախատեսվում է, որ եթե անհետ կորած անձը դատարանի որոշմամբ ճանաչվել է մահացած, սակայն նրա մարմինը չի հայտնաբերվել, ապա հետախուզումը չի դադարեցվելու։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը համակարգելու է անհետ կորածների վերաբերյալ աշխատանքները՝ ներառյալ տեղեկատվության ստացումը, հավաքագրումը, հետախուզումը և ընտանիքների հետ հաղորդակցությունը։
Նշվել է նաև, որ ընտանիքի անդամներից մեկի երկարատև հիվանդության կամ մահվան դեպքում պետությունը կարող է տարեկան մեկ անգամ տրամադրել միանվագ դրամական աջակցություն։ Եթե անհետ կորածի ընտանիքը բնակարան չունի կամ ապրում է չորրորդ կարգի վթարային շենքում, ապա պետությունը կարող է նրանց տրամադրել բնակարան սեփականության իրավունքով կամ դրա ձեռքբերման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ։
Անհետ կորածների ընտանիքների անդամներն օգտվելու են նաև հարկային, կրթական և սոցիալական մի շարք արտոնություններից, ինչպես նաև ստանալու են լրացուցիչ ֆինանսական աջակցություն։
Նույն աջակցությունը տրամադրվելու է նաև Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի մերձակայքում գտնվող բենզինի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով անհետ կորած անձանց ընտանիքներին։
Պաշտոնական տվյալներով՝ 1988-ից մինչև 2005 թվականը հայկական կողմից անհետ կորել է 437 մարդ, որոնցից 224-ը զինծառայող է, իսկ 213-ը՝ խաղաղ բնակիչ։ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում անհետ կորած է համարվում 191 մարդ։ Իսկ 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայից անմիջապես հետո Ստեփանակերտի նավթամթերքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունից հետո անհետ կորած է համարվում 22 մարդ։

Национальное собрание Армении определило Службу национальной безопасности (СНБ) уполномоченным органом по вопросам пропавших без вести. Закон «О лицах, пропавших без вести в условиях и обстоятельствах, созданных в результате военных действий» был принят во втором чтении и в целом 88 голосами «за», без голосов «против» и «воздержавшихся».
Согласно новым положениям, пропавшим без вести будет считаться военнослужащий или гражданское лицо, включая добровольца, исчезнувшее в условиях, возникших вследствие военных действий, а также в период прекращения огня или в мирное время после завершения боевых действий, сообщает «Спутник Армения».
Законом также установлено, что розыск пропавшего лица прекращается в случае установления его местонахождения, места захоронения или обнаружения останков, после регистрации этих данных в новом специальном реестре в течение трех дней.
При этом, если человек признан судом умершим, но его тело не найдено, розыск прекращаться не будет.
Служба национальной безопасности будет координировать работу по делам пропавших без вести, включая получение и сбор информации, проведение поисковых мероприятий и взаимодействие с семьями.
Отмечается также, что в случае длительной болезни или смерти одного из членов семьи государство может раз в год предоставлять единовременную финансовую помощь.
Если семья пропавшего без вести не имеет жилья или проживает в доме четвертой категории аварийности, государство может предоставить им квартиру в собственность либо финансовые средства для ее приобретения.
Члены семей пропавших без вести также будут пользоваться рядом налоговых, образовательных и социальных льгот и получать дополнительную финансовую поддержку.
Такая же поддержка будет предоставлена семьям лиц, пропавших без вести после взрыва на топливном складе возле Степанакерта — столицы Нагорного Карабаха.
По официальным данным, с 1988 по 2005 год с армянской стороны пропали без вести 437 человек — 224 военнослужащих и 213 мирных жителей. Во время 44-дневной войны 2020 года пропавшими без вести считаются 191 человек. После взрыва на складе нефтепродуктов возле Степанакерта после агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года пропавшими считаются 22 человека.