4 Մարտ 2026 - 11:01 AMT
Անհետ կորած անձանց հարցերով լիազոր մարմին է սահմանվել ԱԱԾ–ն: ՀՀ Ազգային ժողովը 88 կողմ, 0 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված պայմաններում և հանգամանքներում անհայտ կորած անձանց մասին» ՀՀ նոր օրենքի նախագիծը։
Նոր կարգավորումներով Հայաստանում անհետ կորած անձ կհամարվի զինծառայողը կամ զինծառայության մեջ չգտնվող անձը, այդ թվում՝ կամավորականը, որը անհետացել է ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված պայմաններում, ինչպես նաև զինադադարի կամ ռազմական գործողություններին հաջորդած խաղաղ ժամանակահատվածում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Օրենքով սահմանվել է նաև, որ անհետ կորած անձի հետախուզումը դադարեցվելու է այն դեպքում, երբ նրա գտնվելու վայրը, հուղարկավորության վայրը կամ մարմնի մասունքների գտնվելու տեղը պարզվելուց հետո երեք օրվա ընթացքում այդ մասին գրանցում կկատարվի համապատասխան նորաստեղծ ռեեստրում։
Միաժամանակ նախատեսվում է, որ եթե անհետ կորած անձը դատարանի որոշմամբ ճանաչվել է մահացած, սակայն նրա մարմինը չի հայտնաբերվել, ապա հետախուզումը չի դադարեցվելու։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը համակարգելու է անհետ կորածների վերաբերյալ աշխատանքները՝ ներառյալ տեղեկատվության ստացումը, հավաքագրումը, հետախուզումը և ընտանիքների հետ հաղորդակցությունը։
Նշվել է նաև, որ ընտանիքի անդամներից մեկի երկարատև հիվանդության կամ մահվան դեպքում պետությունը կարող է տարեկան մեկ անգամ տրամադրել միանվագ դրամական աջակցություն։ Եթե անհետ կորածի ընտանիքը բնակարան չունի կամ ապրում է չորրորդ կարգի վթարային շենքում, ապա պետությունը կարող է նրանց տրամադրել բնակարան սեփականության իրավունքով կամ դրա ձեռքբերման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ։
Անհետ կորածների ընտանիքների անդամներն օգտվելու են նաև հարկային, կրթական և սոցիալական մի շարք արտոնություններից, ինչպես նաև ստանալու են լրացուցիչ ֆինանսական աջակցություն։
Նույն աջակցությունը տրամադրվելու է նաև Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի մերձակայքում գտնվող բենզինի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով անհետ կորած անձանց ընտանիքներին։
Պաշտոնական տվյալներով՝ 1988-ից մինչև 2005 թվականը հայկական կողմից անհետ կորել է 437 մարդ, որոնցից 224-ը զինծառայող է, իսկ 213-ը՝ խաղաղ բնակիչ։ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում անհետ կորած է համարվում 191 մարդ։ Իսկ 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայից անմիջապես հետո Ստեփանակերտի նավթամթերքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունից հետո անհետ կորած է համարվում 22 մարդ։

4 March 2026 - 11:13 AMT
Armenia’s National Assembly has designated the National Security Service (NSS) as the authorized body responsible for issues concerning missing persons. Lawmakers adopted the new law “On Persons Missing in Conditions and Circumstances Created by Military Operations” in the second reading and in full with 88 votes in favor, none against and none abstaining.
Under the new regulations, a missing person in Armenia will be defined as a serviceman or a civilian, including a volunteer, who disappeared in conditions created by military operations, as well as during a ceasefire or the period of peace following military actions, Sputnik Armenia reported.
The law also stipulates that the search for a missing person will be terminated once the person’s location, burial site or the place where the remains are found is established and registered in a newly created registry within three days.
At the same time, if a missing person has been declared dead by a court but the body has not been found, the search will not be terminated.
The National Security Service will coordinate work related to missing persons, including receiving and collecting information, conducting searches and communicating with families.
It was also noted that if a family member suffers from a prolonged illness or dies, the state may provide one-time financial assistance once a year.
If the family of a missing person does not have housing or lives in a fourth-category аварийное building, the state may provide them with an apartment with ownership rights or financial assistance to purchase housing.
Family members of missing persons will also benefit from several tax, educational and social privileges and will receive additional financial support.
The same support will also be provided to the families of people missing after the explosion at the fuel depot near Stepanakert, the capital of Nagorno-Karabakh.
According to official data, from 1988 to 2005, 437 people from the Armenian side went missing — 224 servicemen and 213 civilians. During the 2020 44-day war, 191 people are considered missing. After the explosion at the fuel depot near Stepanakert following Azerbaijan’s aggression against Nagorno-Karabakh in September 2023, 22 people are considered missing.