Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերությունների համատեքստում Վրաստանը շատ կարևոր գործընկեր է, ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ՝ ներկայացնելով, թե ինչ զարգացումներ են տեղի ունեցել Հայաստանի միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հարցերում։
«Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերությունների համատեքստում Վրաստանը շատ կարևոր գործընկեր է, և այս թեմայով էլ մենք որոշակի քննարկումներ ունեցանք: Հույս ունեմ, որ մենք այստեղ էլ կկարողանանք համագործակցել, այստեղ էլ կկարողանանք որոշակի արդյունքներ արձանագրել»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Փաշինյանը նշել է, որ գործընկերներին մանրամասն տեղեկացրել է ընթացիկ գործընթացների մասին՝ անդրադառնալով TRIPP ներդրումային նախագծին, Հայաստան–Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, ինչպես նաև Հայաստան–Թուրքիա հարաբերություններին։ Վարչապետը նաև որոշ տեղեկություններ է փոխանցել Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների վերաբերյալ:
Քաղաքական երկխոսության մասին խոսելիս վարչապետը նշել է, որ այն պահպանվել է ակտիվ մակարդակում։
«Մենք խնդիր ունենք տեսնելու, թե որտեղ կարող ենք համագործակցել՝ մարտահրավերներն առավել արդյունավետ կառավարելու և հնարավորություններն առավել արդյունավետ օգտագործելու համար»,-ասել է նա:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն անդրադարձել է տարածաշրջանային իրավիճակին և երկու երկրների համագործակցությանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա նշել է, որ ուրախությամբ է արձանագրել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պատմական համաձայնագրի ստորագրումը՝ ընդգծելով, որ այդ զարգացումները դրական հիմք են ստեղծել տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ամրապնդման համար։
«Այս համատեքստում ցանկանում եմ կրկին ընդգծել, որ մենք պատրաստակամ ենք շարունակել աջակցել խաղաղաշինությանը և կայունությանը տարածաշրջանում։ Վրաստանն այս առումով որևէ ջանք չի խնայի»,- ասել է Կոբախիձեն։
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը նաև ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև համագործակցության հետագա խորացումը կարևոր նշանակություն ունի։
«Տեսնում ենք՝ մեր շուրջը բարդ իրավիճակ է, և հատկապես այս ամենի ֆոնին կարևոր է էլ ավելի խորացնել մեր համագործակցությունը։ Մենք կապված ենք երկրների և ժողովուրդների միջև պատմական բարեկամական կապերով, և սա հիմք է ծառայում Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության համար»,- ասել է նա։
Կոբախիձեն նաև երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանին՝ Վրաստանի ազգային շահերին աջակցություն ցուցաբերելու և դրանք հարգելու համար։
«Հատկապես երախտագիտություն եմ հայտնում մեր տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանությանն աջակցելու համար»,-ասել է նա։
Աշխատանքային այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն առանձնազրույցի ժամանակ քննարկել են երկու երկրների ռազմավարական հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։ Կարևորվել է առևտրատնտեսական համագործակցության շարունակական զարգացումն ու դրա ընդլայնումը։
Այդ համատեքստում ընդգծվել է նաև ՀՀ և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի անցկացումը, որը նախատեսված է մարտի 4-ին։ Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ այն նոր խթան կհաղորդի տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ամրապնդմանը։

Грузия является очень важным партнером для Армении в контексте отношений с Европейским союзом, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян во время совместного заявления с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе.
«В контексте отношений Армения–Европейский союз Грузия является очень важным партнером, и по этой теме у нас также состоялись определенные обсуждения. Надеюсь, что и здесь мы сможем сотрудничать и добиться определенных результатов», — сказал Пашинян, сообщает «1lurer.am ».
Премьер-министр отметил, что подробно проинформировал партнеров о текущих процессах, затронув инвестиционный проект TRIPP, мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, а также отношения Армения–Турция. Он также поделился некоторой информацией о армяно-российских отношениях.
Говоря о политическом диалоге, Пашинян отметил, что он сохраняется на активном уровне.
«Наша задача — понять, где мы можем сотрудничать, чтобы более эффективно управлять вызовами и максимально использовать возможности», — сказал он.
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе также коснулся региональной ситуации и сотрудничества между двумя странами, сообщает Aysor.am .
Он отметил, что с удовлетворением воспринял подписание исторического соглашения между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что это развитие создает позитивную основу для укрепления стабильности и мира в регионе.
«В этом контексте хочу вновь подчеркнуть, что мы готовы продолжать поддерживать миростроительство и стабильность в регионе. Грузия не пожалеет усилий для этого», — заявил Кобахидзе.
Глава грузинского правительства также подчеркнул важность дальнейшего углубления сотрудничества между двумя странами.
«Мы видим, что вокруг нас складывается сложная ситуация, и особенно на этом фоне важно еще больше углубить наше сотрудничество. Наши страны и народы связаны историческими дружескими узами, что служит основой стратегического партнерства между Арменией и Грузией», — сказал он.
Кобахидзе также выразил благодарность Армении за поддержку и уважение национальных интересов Грузии.
«Особую благодарность хочу выразить за поддержку нашей территориальной целостности и суверенитета», — заявил он.
В рамках рабочего визита в Грузию премьер-министр Армении Никол Пашинян также провел личную встречу с премьер-министром Ираклием Кобахидзе, на которой стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся повестки стратегических отношений между двумя странами.
В этом контексте была подчеркнута и предстоящая 15-я сессия Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией, которая запланирована на 4 марта. Стороны выразили уверенность, что эта встреча придаст новый импульс укреплению двустороннего сотрудничества в различных сферах.