Պետական մարմինը մեկ անձից գնման ընթացակարգով 5 մլրդ դրամի դիզել է գնում մի կազմակերպությունից, որը գնումից մի քանի օր առաջ էր ստեղծվել, ասել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2025 թ․ հաղորդման քննարկման ժամանակ:
Նա նշել է, որ դեռևս 2019-ին ուսումնասիրել է դիզվառելիքի պետական գնումների շուկան և արձանագրել է ուշագրավ դեպքը՝ հավելելով, որ շարքը շարունակելի է, հայտնում է Panorama.am-ը։
Պատգամավորը նշել է, որ հաճախ երթևեկում է Նորքի ճանապարհով և իր աչքի առաջ այդ ճանապարհահատվածը երեք տարվա ընթացքում երկու անգամ հիմնանորոգվել է։
Նա տեղեկացրել է, որ անձամբ զրուցել է շինարարների հետ, որոնք հայտնել են, որ ճանապարհը երկրորդ անգամ է վերանորոգվում, քանի որ առաջին վերանորոգման ժամանակ կոմունիկացիաները պատշաճ չեն անցկացվել։ Նրա գնահատմամբ՝ սա հանրային միջոցների անարդյունավետ ծախսման դասական օրինակ է։
Պատգամավորը նաև նշել է, որ գրպանահատության դեպքերի թվի աճի պայմաններում ոստիկանությունում փակվում է այդ ուղղությամբ գործող համապատասխան ստորաբաժանումը, իսկ տեսագրությամբ նույնականացված կասկածյալներին անգամ չի հաջողվում կալանավորել։
Բացի այդ, Ավետիսյանը նշել է, որ կոռուպցիոն դրսևորումներից մեկն էլ պետական համակարգում պարգևատրման անհամաչափությունն է, երբ բարձրաստիճան պաշտոնյաները համակարգային կերպով ստանում են իրենց աշխատավարձից բազմակի ավելի պարգևավճարներ, մինչդեռ պատասխանատու պաշտոնյաների մի մասը ստանում է շատ փոքր պարգևավճարներ կամ ընդհանրապես չի պարգևատրվում։

Депутат Национального собрания Армении от фракции «Армения» Тадевос Аветисян заявил, что государственный орган закупил дизельное топливо на сумму около 5 млрд драмов у компании, созданной всего за несколько дней до закупки, используя процедуру закупки у одного поставщика.
Он сделал это заявление во время обсуждения в парламенте доклада Антикоррупционного комитета за 2025 год, сообщает Panorama.am .
По словам Аветисяна, он еще в 2019 году изучал рынок государственных закупок дизельного топлива и зафиксировал этот примечательный случай, добавив, что подобные примеры можно продолжить.
Депутат также отметил, что часто ездит по дороге в Норк и своими глазами видел, что один и тот же участок дороги за три года был капитально отремонтирован дважды.
По его словам, он лично общался со строителями, которые сообщили, что дорогу пришлось ремонтировать второй раз, поскольку во время первого ремонта коммуникации были проложены ненадлежащим образом. По его оценке, это является классическим примером неэффективного расходования государственных средств.
Аветисян также отметил, что на фоне роста числа карманных краж в полиции закрывается соответствующее подразделение, занимавшееся такими преступлениями, а подозреваемых, идентифицированных по видеозаписям, даже не удается арестовать.
Кроме того, депутат указал на еще одно проявление коррупции в государственной системе — несоразмерность премий, когда высокопоставленные чиновники систематически получают премии, во много раз превышающие их зарплаты, тогда как часть ответственных должностных лиц получает очень небольшие премии или не получает их вовсе.