4 Մարտ 2026 - 13:25 AMT
Հակակոռուպցիոն դատարանում ընթացող դատական նիստում նախագահող դատավոր Լևոն Պետրոսյանը նշել է, որ թեև հաշվի է առնում Ղուկասյանի տարիքը, անցած ուղին, բայց և այնպես այս գործով անցնում են մեկ տասնյակից ավելի անձինք, հետևաբար և այլ խափանման միջոցի դեպքում կա վտանգ նրանց վրա ներազդելու, հայտնում է Aravot.am-ը:
Վարդան Ղուկասյանը, ձայն խնդրելով, ասել է, որ տեսնում է գործը շատ լավ կարում են, սակայն, ըստ նրա, «մարդուն ազատությունից զրկելը որոշ կառույցների համար դարձել է երջանկություն, ուրախություն»։
Այս գործով անցնում է նաև Գյումրու գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանը, որի խափանման միջոցը, այն է՝ բանտային կալանքը փոխարինվել է տնային կալանքով։ Նա, ինչպես նաև Վարդան Ղուկասյանը, մեղադրվում է գործարար Սևակ Գոմցյանից նրա ինքնակամ շինությունը օրինականացնելու համար 4 միլիոն դրամ կաշառք պահանջելու մեջ։
Գյումրու քաղաքապետը իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։
Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվող մեկ այլ գործով Վարդան Ղուկասյանը մեղադրվել է նաև այն բանում, որ 1999-ից 2012 թվականներին Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում ապօրինի օտարել է հողամասեր։

4 Март 2026 - 13:36 AMT
На заседании Антикоррупционного суда председательствующий судья Левон Петросян отметил, что, хотя он учитывает возраст и жизненный путь Гукасяна, по делу проходят более десяти человек. В связи с этим при применении иной меры пресечения существует риск воздействия на других участников дела, сообщает Aravot.am .
Выступая на заседании, Гукасян заявил, что видит, как «дело очень хорошо шьется», однако, по его словам, «лишение человека свободы для некоторых структур стало счастьем и радостью».
По этому делу проходит также главный архитектор Гюмри Генрик Гаспарян, мера пресечения которому — содержание под стражей — была заменена на домашний арест.
Он, как и Гукасян, обвиняется в том, что требовал у предпринимателя Севака Гомцяна взятку в размере 4 млн драмов за узаконивание самовольно построенного объекта.
Мэр Гюмри не признает предъявленные ему обвинения.
В рамках другого дела, рассматриваемого в Антикоррупционном суде, Гукасян также обвиняется в незаконном отчуждении земельных участков в период его предыдущего пребывания на посту мэра Гюмри с 1999 по 2012 годы.