4 Մարտ 2026 - 13:25 AMT
Հակակոռուպցիոն դատարանում ընթացող դատական նիստում նախագահող դատավոր Լևոն Պետրոսյանը նշել է, որ թեև հաշվի է առնում Ղուկասյանի տարիքը, անցած ուղին, բայց և այնպես այս գործով անցնում են մեկ տասնյակից ավելի անձինք, հետևաբար և այլ խափանման միջոցի դեպքում կա վտանգ նրանց վրա ներազդելու, հայտնում է Aravot.am-ը:
Վարդան Ղուկասյանը, ձայն խնդրելով, ասել է, որ տեսնում է գործը շատ լավ կարում են, սակայն, ըստ նրա, «մարդուն ազատությունից զրկելը որոշ կառույցների համար դարձել է երջանկություն, ուրախություն»։
Այս գործով անցնում է նաև Գյումրու գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանը, որի խափանման միջոցը, այն է՝ բանտային կալանքը փոխարինվել է տնային կալանքով։ Նա, ինչպես նաև Վարդան Ղուկասյանը, մեղադրվում է գործարար Սևակ Գոմցյանից նրա ինքնակամ շինությունը օրինականացնելու համար 4 միլիոն դրամ կաշառք պահանջելու մեջ։
Գյումրու քաղաքապետը իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։
Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվող մեկ այլ գործով Վարդան Ղուկասյանը մեղադրվել է նաև այն բանում, որ 1999-ից 2012 թվականներին Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում ապօրինի օտարել է հողամասեր։

4 March 2026 - 13:35 AMT
During a hearing at the Anti-Corruption Court, presiding judge Levon Petrosyan said that although he takes into account Ghukasyan’s age and career, more than a dozen individuals are involved in the case. Therefore, if a different preventive measure were applied, there would be a risk of influencing other participants in the proceedings, Aravot.am reported.
Speaking during the hearing, Ghukasyan said he sees that “the case is being very well stitched together,” but added that, in his view, “depriving a person of liberty has become a source of happiness and joy for certain structures.”
The case also involves Gyumri’s chief architect Henrik Gasparyan, whose preventive measure — pretrial detention — has been replaced with house arrest.
Gasparyan, like Ghukasyan, is accused of demanding a 4 million dram bribe from businessman Sevak Gomtsyan in exchange for legalizing a self-built structure.
The Gyumri mayor denies the charges against him.
In another case currently under examination at the Anti-Corruption Court, Ghukasyan has also been accused of illegally transferring land plots during his previous tenure as mayor of Gyumri from 1999 to 2012.