Մի քանի տարի առաջ ՀՀ-ն ուներ անվտանգության երաշխավոր՝ գրած թղթի վրա, հրաժարվեցինք այդ անվտանգության երաշխավորից և դարձանք պետություն, ասել է ԱԺ-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա անդրադարձել է միջազգային երաշխավորների թեմային՝ պատասխանելով ընդդիմադիր պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի հարցին:
«Մենք հրաժարվեցինք էդ անվտանգության երաշխավորից և դարձանք պետություն։ Որովհետև էդ անվտանգության երաշխավորի երաշխավորության ամբողջ շրջանում մենք չենք եղել պետություն։ Մեր վրա խաբար էլ չի եղել, որ մենք պետություն չենք»։
Նա հավելել է, որ Հայաստանն այսօր ունի խաղաղություն, և, եթե ինքն իր խաղաղության երաշխավորը չլինի, ոչ ոք չի լինի:
«Այսօր ունենք խաղաղություն: Եվ մենք հասկացել ենք մի բան, որ, եթե մենք մեր խաղաղության երաշխավորը չլինենք, ոչ մեկ երաշխավորը չի լինի, որովհետև մեր խաղաղությունը միայն մեզ է պետք, ուրիշ ոչ մեկի մեր խաղաղությունն առնվազն ավելի շատ պետք չէ»,-ասել է Փաշինյանը:
2024-ի փետրվարին հայտնի է դարձավ, որ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 12-ին հայտարարել է, որ ՀՀ-ն չի բացառում դուրս գալու հնարավորությունը, եթե ՀԱՊԿ-ը չտա հստակ պատասխան այն հարցին, թե որտեղ է իր պատասխանատվության գոտին Հայաստանում։ Ի պատասխան՝ ՀԱՊԿ-ը նշել է, որ իր պատասխանատվության գոտին համարվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը։
Մայիսի 8-ին ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Հայաստանը հրաժարվում է մասնակցել ՀԱՊԿ-ի ֆինանսավորմանը։ Հունիսի 14-ին Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է, որ կազմակերպությունից դուրս գալը կարող է դառնալ հաջորդ տրամաբանական քայլը։
Սեպտեմբերի 18-ին վարչապետը հավելել է՝ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններում մոտեցել ենք անդառնալի փուլին՝ շեշտելով, որ ՀԱՊԿ-ը սպառնալիքներ է ստեղծել Հայաստանի ինքնիշխանության համար։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ը ոչ թե սպառնալիք է, այլ ստեղծված է իր անդամների ինքնիշխանությունն ապահովելու համար։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что несколько лет назад у страны был гарант безопасности, «записанный на бумаге», однако Армения отказалась от него и стала полноценным государством.
Об этом он сказал в Национальном собрании, отвечая на вопрос оппозиционного депутата Кристине Варданян о международных гарантах безопасности.
«Мы отказались от этого гаранта безопасности и стали государством. Потому что на протяжении всего периода действия этих гарантий мы не были государством. Мы даже не понимали, что не являемся государством».
Пашинян добавил, что сегодня в Армении есть мир и что, если страна сама не станет гарантом собственного мира, никто другой им не станет.
«Сегодня у нас есть мир. И мы поняли одну вещь: если мы сами не будем гарантом своего мира, никто им не станет, потому что наш мир нужен только нам. Никому другому наш мир как минимум не нужен больше, чем нам», — заявил Пашинян.
В феврале 2024 года стало известно, что Армения заморозила свое участие в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). 12 апреля премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения не исключает возможности выхода из организации, если ОДКБ не даст четкого ответа на вопрос о границах своей зоны ответственности в Армении.
В ответ ОДКБ заявила, что зоной ее ответственности считается суверенная территория Армении.
8 мая Министерство иностранных дел сообщило, что Армения отказывается участвовать в финансировании ОДКБ. 14 июня в Национальном собрании Пашинян подчеркнул, что выход из организации может стать следующим логическим шагом.
18 сентября премьер-министр добавил, что в отношениях Армении и ОДКБ наступил необратимый этап, подчеркнув, что организация создала угрозы для суверенитета Армении. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что ОДКБ не является угрозой, а создана для обеспечения суверенитета своих членов.