Մի քանի տարի առաջ ՀՀ-ն ուներ անվտանգության երաշխավոր՝ գրած թղթի վրա, հրաժարվեցինք այդ անվտանգության երաշխավորից և դարձանք պետություն, ասել է ԱԺ-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա անդրադարձել է միջազգային երաշխավորների թեմային՝ պատասխանելով ընդդիմադիր պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի հարցին:
«Մենք հրաժարվեցինք էդ անվտանգության երաշխավորից և դարձանք պետություն։ Որովհետև էդ անվտանգության երաշխավորի երաշխավորության ամբողջ շրջանում մենք չենք եղել պետություն։ Մեր վրա խաբար էլ չի եղել, որ մենք պետություն չենք»։
Նա հավելել է, որ Հայաստանն այսօր ունի խաղաղություն, և, եթե ինքն իր խաղաղության երաշխավորը չլինի, ոչ ոք չի լինի:
«Այսօր ունենք խաղաղություն: Եվ մենք հասկացել ենք մի բան, որ, եթե մենք մեր խաղաղության երաշխավորը չլինենք, ոչ մեկ երաշխավորը չի լինի, որովհետև մեր խաղաղությունը միայն մեզ է պետք, ուրիշ ոչ մեկի մեր խաղաղությունն առնվազն ավելի շատ պետք չէ»,-ասել է Փաշինյանը:
2024-ի փետրվարին հայտնի է դարձավ, որ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 12-ին հայտարարել է, որ ՀՀ-ն չի բացառում դուրս գալու հնարավորությունը, եթե ՀԱՊԿ-ը չտա հստակ պատասխան այն հարցին, թե որտեղ է իր պատասխանատվության գոտին Հայաստանում։ Ի պատասխան՝ ՀԱՊԿ-ը նշել է, որ իր պատասխանատվության գոտին համարվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը։
Մայիսի 8-ին ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Հայաստանը հրաժարվում է մասնակցել ՀԱՊԿ-ի ֆինանսավորմանը։ Հունիսի 14-ին Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է, որ կազմակերպությունից դուրս գալը կարող է դառնալ հաջորդ տրամաբանական քայլը։
Սեպտեմբերի 18-ին վարչապետը հավելել է՝ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններում մոտեցել ենք անդառնալի փուլին՝ շեշտելով, որ ՀԱՊԿ-ը սպառնալիքներ է ստեղծել Հայաստանի ինքնիշխանության համար։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ը ոչ թե սպառնալիք է, այլ ստեղծված է իր անդամների ինքնիշխանությունն ապահովելու համար։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that several years ago, Armenia had a security guarantor “written on paper,” but the country abandoned that guarantor and became a state.
He made the remarks in parliament while responding to a question from opposition MP Kristine Vardanyan regarding international security guarantors.
“We abandoned that security guarantor and became a state. Because throughout the entire period of that guarantor’s guarantees, we were not a state. We did not even realize that we were not a state.”
Pashinyan added that Armenia currently has peace and that if the country does not become the guarantor of its own peace, no one else will.
“Today we have peace. And we have understood one thing: if we are not the guarantor of our own peace, no one else will be, because our peace is needed only by us. No one else needs our peace more than we do,” Pashinyan said.
In February 2024 it became known that Armenia had frozen its participation in the Collective Security Treaty Organization (CSTO). On April 12, Prime Minister Nikol Pashinyan said Armenia does not rule out leaving the alliance if the CSTO fails to clearly define the boundaries of its responsibility zone in Armenia.
In response, the CSTO stated that its responsibility zone is considered the sovereign territory of Armenia.
On May 8, Armenia’s Foreign Ministry announced that the country would refuse to participate in financing the CSTO. On June 14, speaking in parliament, Pashinyan said leaving the organization could become the next logical step.
On September 18, the prime minister added that relations between Armenia and the CSTO had reached an irreversible stage, stressing that the alliance had created threats to Armenia’s sovereignty. Kremlin spokesman Dmitry Peskov responded that the CSTO is not a threat but an organization created to ensure the sovereignty of its members.