5 Մարտ 2026 - 07:54 AMT
Ռուստամյան․ Այս ընտրությունը որոշում է՝ կամ ունենալու ենք ինքնուրույն պետություն, կամ գնալու ենք թուրքացման ճանապարհով
ՀՀ-ում կայանալիք ընտրությունը որոշում է՝ «կամ ունենալու ենք ինքնուրույն պետություն, կամ գնալու ենք թուրքացման ճանապարհով», ասել է ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը:
Նա Մոնրեալում մասնակցել է կուսակցության 135-ամյակին նվիրված հանդիսավոր հավաքին, որը կազմակերպվել է «Միասնություն՝ հանուն պետականության» կարգախոսով, հայտնում է Aysor.am-ը:
Հանդիպման ընթացքում կազմակերպիչները իրականացրել են նաև խորհրդանշական արարողություն․ պատանեկան միության անդամները հանդիսավոր կերպով անցել են երիտասարդական շարքեր։ Օրվան գլխավոր խոսնակն է եղել Արմեն Ռուստամյանը, ով իր ելույթում անդրադարձել է վերջին ութ տարիներին տեղի ունեցած գործընթացներին՝ ընդգծելով անցած ուղին ճիշտ գնահատելու և առաջիկա փուլերի համար հստակ ուղղություն ձևակերպելու անհրաժեշտությունը։
«Այս ընտրությունը կամ որոշում է, որ մենք ունենալու ենք ինքնուրույն պետություն, ունենալու ենք մեր ազգային արժանապատուությունը պաշտպանող պետություն, կամ գնալու ենք թուրքացման ճանապարհով և անընդհատ մեր կորուստները ավելի ու ավելի են շատանալու: Ես վստահ եմ, որ մեր սերունդը այդ հաղթանակը կերտող սերունդը կարող է լինել, ազատամարտը հենց այս սերունդն է իր աչքերով տեսել, և մենք պիտի վերադառնանք մեր ակունքներին, և այդ հաղթանակը չի ուշանա՝ վասն հայրենյաց և վասն հավատի: Կեցցե՛ հայությունը և Հայաստանը: Կեցցե՛ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը»:
Մինչդեռ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է, թե իրենց քաղաքական պատասխանատվությունից մեկն այն է, որ ՀՅԴ նման կուսակցություններ Հայաստանում չլինեն:
Նա այդ մասին ասել է՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի հարցին, որը վերաբերվել է երկրում առկա բռնության մթնոլորտին։
«Քանի դեռ Հայաստանում կա կուսակցություն, որտեղ զենքի վրա երդվելով են ընդունում կուսակցություն, և որտեղ սեփական անդամներին գնդակահարելը սովորական մի հատ երեւույթ ա, դուք գնացեք ձեր կուսակցության դարդը լացեք․․․Մեր քաղաքական պատասխանատվությունից մեկն էն ա, որ ձեր կուսակցությունների նման կուսակցություններ Հայաստանում չլինեն՝ որպես հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության ոչ ամենաէական, բայց կարևոր մաս: Քանի դեռ այդպիսի կուսակցություն կա Հայաստանում, այդ պրոբլեմը լինելու է»,-ասել է նա:

5 Март 2026 - 08:27 AMT
Предстоящие выборы в Армении решат, «будем ли мы иметь самостоятельное государство или пойдем по пути туркизации», заявил представитель Бюро Армянской революционной федерации (АРФ) Армен Рустамян.
Он выступил в Монреале на торжественном собрании, посвященном 135-летию партии, которое прошло под лозунгом «Единство во имя государственности», сообщает «Aysor.am».
В ходе встречи организаторы провели также символическую церемонию: члены юношеского союза торжественно перешли в ряды молодежной организации партии.
Главным спикером дня был Армен Рустамян, который в своем выступлении затронул процессы, произошедшие за последние восемь лет, подчеркнув необходимость правильно оценить пройденный путь и сформулировать четкое направление на ближайшие этапы.
«Эти выборы решают, будем ли мы иметь самостоятельное государство, государство, защищающее наше национальное достоинство, или пойдем по пути туркизации, и наши потери будут становиться все больше и больше. Я уверен, что наше поколение может стать поколением, которое создаст эту победу. Освободительную борьбу именно это поколение видело своими глазами, и мы должны вернуться к нашим истокам, и эта победа не заставит себя ждать — во имя Родины и во имя веры. Да здравствуют армянство и Армения. Да здравствует Армянская революционная федерация».
В то же время премьер-министр Никол Пашинян во время сессии вопросов и ответов в Национальном собрании заявил, что одной из его политических задач является то, чтобы в Армении не существовало партий, подобных АРФ.
Он сказал об этом, отвечая на вопрос депутата фракции «Армения» Лилит Галстян, касавшийся атмосферы насилия в стране.
«Пока в Армении существует партия, где в партию принимают, клянясь на оружии, и где расстрел собственных членов считается обычным явлением, идите и плачьте о своей партии… Одной из наших политических ответственностей является то, чтобы в Армении не было партий, подобных вашим — как части стратегии борьбы с преступностью, пусть и не самой основной, но важной. Пока такая партия существует в Армении, эта проблема будет оставаться», — заявил он.