5 Մարտ 2026 - 08:07 AMT
Մինչև 300 հազար դրամը չգերազանցող ակտերը, եթե դրանք վճռվել են հօգուտ քաղաքացու, այլևս չեն կարող բողոքարկվել վարչական վերաքննիչ դատարանում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը:
Վարչական վերաքննիչ դատարանի ծանրաբեռնվածության նվազեցմանն ուղղված օրենսդրական նախագծերի փաթեթն ընդունվել է:
«Կրճատում ենք դատարանում գործերի քննության ժամկետները: Սա նշանակում է, որ բոլոր նմանատիպ բողոքների քննությունն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո պետք է ավարտվի, իսկ այն բողոքները, որոնք ներկայացվել են օրենքն ուժի մեջ մտնելու դրությամբ, պետք է չընդունվեն վարույթ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ արդյունքում վարչական վերաքննիչ դատարանի ծանրաբեռնվածությունը 30%-ով կկրճատվի:
Նույն նախագծով սահմանվել է նաև, որ վարչական վերաքննիչ դատարանը յուրաքանչյուր գործի քննությունը պետք է ավարտի 6 ամսվա ընթացքում։ Դատարանին հնարավորություն է տրվում գործի քննության ժամկետը երկարաձգել միայն մեկ անգամ՝ առավելագույնը ևս 6 ամսով։

5 Март 2026 - 08:26 AMT
Акты на сумму до 300 тысяч драмов, если решение по ним вынесено в пользу гражданина, больше не могут быть обжалованы в Административном апелляционном суде. Об этом на своей странице в Facebook сообщила министр юстиции Србуи Галян.
Соответствующий пакет законодательных инициатив, направленный на снижение нагрузки на Административный апелляционный суд, уже принят.
«Мы сокращаем сроки рассмотрения дел в суде. Это означает, что после вступления закона в силу рассмотрение всех подобных жалоб должно быть завершено, а те жалобы, которые поданы к моменту вступления закона в силу, не должны приниматься к производству», — заявила она.
По словам Галян, в результате нагрузка на Административный апелляционный суд сократится на 30 процентов.
Тем же законопроектом установлено, что Административный апелляционный суд должен завершать рассмотрение каждого дела в течение шести месяцев.
Суду предоставляется право продлить срок рассмотрения дела только один раз — максимум еще на шесть месяцев.