5 Մարտ 2026 - 08:57 AMT
Երբ կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը 50-ից ցածր է, իսկ ՀՀ-ի դեպքում՝ 46, «դա նշանակում է՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ներգրավմամբ կոռուպցիա կա», ասել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի» հակակոռուպցիոն փորձագետ Վարուժան Հոկտանյանը:
Նա նշել է, որ ՀՀ-ի 46 ցուցանիշում իրականում չի երևում, թե հարուցված գործերը վերաբերում են ներկա, թե նախկին պաշտոնյաներին, կարճված կամ փլուզված գործերը վերաբերում են նախկին, թե գործող պաշտոնյաներին, սակայն, ըստ նրա, թե ինչպես են աշխատում իրավապահները, ըստ էության, տեսանելի է, գրում է «Փաստինֆոն»:
Նա նաև մեջբերել է 2025 թվականի զեկույցի հետևյալ ձևակերպումը. «Հայաստանն ընդունեց միջազգային չափանիշներին համապատասխանող հակակոռուպցիոն օրենսդրություն և ռազմավարություն։ Հետագա առաջընթացը այժմ կախված է դատական և դատախազական համակարգերի անկախությունից և արդյունավետությունից»։
Միաժամանակ նշվել է, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2025 թվականի զեկույցում ասվել է, որ դատարան է ուղարկվել 298 հանրային ծառայողի գործ։ Սակայն այդ տվյալներում տարանջատում չի արվել՝ դրանք վերաբերում են նախկին, թե գործող պաշտոնյաներին, քանի որ, ինչպես նշել է Կոմիտեի նախագահը, կառույցի համար նման տարբերակում չկա։ Ընդ որում, 35 էջանոց զեկույցում հիմնականում խոսվել է նախկին պաշտոնյաների մասին, իսկ քրեական գործով անցնող գործող պաշտոնյաներից հիշատակվել է միայն մեկ ՔՊ ներկայացուցիչ։
Հոկտանյանը ընդգծել է, որ հրապարակված ցուցանիշը կոռուպցիայի ընկալման համաթիվն է։
«Ես բազմիցս նշել եմ, որ կոռուպցիան չափել հնարավոր չէ, դրա համար փորձում ենք առնվազն ընկալումը չափելով պատկերացում կազմել կոռուպցիայի մակարդակի վերաբերյալ։ Սակայն այն մեջբերումը, որ ներկայացրեցի, արդեն վկայում է, որ միջազգային կազմակերպությունները, որոնք ուսումնասիրել են դատական և դատախազական համակարգերը, տեսել են խնդիրներ։ Մենք չենք կարող հստակ ասել, թե կոնկրետ ինչն է պատճառը, որ այդպիսի ձևակերպում է տեղ գտել զեկույցում, բայց համաթվի դինամիկան, դրա մեծությունը և այլ գործոններ հարցեր են առաջացնում, թե ինչու է այդպես»,-ասել է փորձագետը:
Նրա խոսքով՝ զեկույցում այդ ձևակերպման պատճառներից մեկը կարող է լինել նաև այն, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն չի տարբերակում՝ հարուցված գործերը վերաբերում են գործող, թե նախկին պաշտոնյաներին։
«Կարծում եմ՝ պետք է բարձրաձայնել, որ այստեղ անհավասարակշռություն, այսպիսի ասիմետրիա կա։ Եթե չեն ներկայացվում տվյալներ, թե քանիսն են նախկին պաշտոնյաների նկատմամբ հարուցված գործերը և քանիսը՝ գործողների, ապա դա ուղղակի ոչ թափանցիկ աշխատանքի արդյունք է,-ասել է նա:

5 Март 2026 - 09:35 AMT
Когда индекс восприятия коррупции ниже 50 — а в случае Армении он составляет 46 — это означает наличие коррупции с участием высокопоставленных должностных лиц, заявил антикоррупционный эксперт антикоррупционного центра «Transparency International» Варужан Oктанян.
По его словам, показатель Армении в 46 баллов на самом деле не показывает, касаются ли возбужденные дела нынешних или бывших чиновников, а также относятся ли закрытые или развалившиеся дела к прежним или действующим должностным лицам. Однако, по его мнению, по тому, как работают правоохранительные органы, многое становится очевидным, пишет «Пастинфо».
Он также привел следующую формулировку из отчета за 2025 год: «Армения приняла антикоррупционное законодательство и стратегию, соответствующие международным стандартам. Дальнейший прогресс теперь зависит от независимости и эффективности судебной и прокурорской систем».
Одновременно отмечается, что в отчете Антикоррупционного комитета за 2025 год говорится о направлении в суд дел в отношении 298 государственных служащих. Однако в этих данных не проводится различие — касаются ли они бывших или действующих чиновников, поскольку, как отметил председатель Комитета, для структуры такого разграничения не существует.
При этом в 35-страничном отчете в основном говорится о бывших должностных лицах, тогда как среди действующих чиновников, проходящих по уголовным делам, упомянут только один представитель правящей партии «Гражданский договор».
Октанян подчеркнул, что опубликованный показатель является именно индексом восприятия коррупции.
«Я неоднократно отмечал, что измерить коррупцию невозможно. Поэтому мы хотя бы пытаемся измерять ее восприятие, чтобы получить представление об уровне коррупции. Однако приведенная мной цитата уже свидетельствует о том, что международные организации, изучавшие судебную и прокурорскую системы, увидели проблемы.
Мы не можем точно сказать, что именно стало причиной появления такой формулировки в отчете, но динамика индекса, его уровень и другие факторы вызывают вопросы о том, почему сложилась такая ситуация», — отметил эксперт.
По его словам, одной из причин такой формулировки в отчете может быть и то, что Антикоррупционный комитет не различает, касаются ли возбужденные дела действующих или бывших чиновников.
«Я считаю, что нужно прямо говорить о том, что здесь есть дисбаланс, своего рода асимметрия. Если не представляются данные о том, сколько дел возбуждено в отношении бывших чиновников и сколько — действующих, то это просто результат непрозрачной работы», — заявил он.