Բաքվում Իրանի դեսպան Մոջթաբա Դեմիրչիլուին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ` Նախիջևանին ԱԹՍ-ներով հարվածի կապակցությամբ:
«Իրանական կողմին խիստ բողոք է հայտնվել, կհանձնվի համապատասխան բողոքի նոտա»,ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, հայտնում է APA-ն:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ մարտի 5-ի ցերեկային ժամերին Իրանի տարածքից անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներ են հասցվել Ադրբեջանի Հանրապետության Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության տարածքին:
Ըստ հաղորդագրության՝ անօդաչու սարքերից մեկը ընկել է Նախիջևանի օդանավակայանի տերմինալի շենքի վրա, իսկ մյուսը՝ Շեքերաբադ գյուղում գտնվող դպրոցի շենքի մոտ։
«Մենք վճռականորեն դատապարտում ենք այս անօդաչու սարքերի հարձակումները, որոնք իրականացվել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքից, ինչի հետևանքով վնասվել է օդանավակայանի շենքը և տուժել է 2 խաղաղ բնակիչներ»։
Նշվել է, որ «Ադրբեջանի տարածքի դեմ իրականացված այս հարձակումը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին և նպաստում է տարածաշրջանում լարվածության աճին»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նաև բացատրություններ է պահանջել Իրանից և անհրաժեշտ անհետաձգելի քայլեր՝ ապագայում նման դեպքերի կրկնությունը բացառելու համար։
Հայտարարության մեջ նաև ընդգծվել է, որ ադրբեջանական կողմը իրեն վերապահում է համապատասխան պատասխան քայլեր ձեռնարկելու իրավունք։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրանն ԱԹՍ-ներով հարվածել է Նախիջևանի օդանավակայանին: Եվս մի քանի անօդաչու թռչող սարքեր ընկել են այլ տարածքներում։ Ավելի ուշ հաղորդվել է, որ ԱԹՍ-ներից մեկն ընկել է դպրոցի հարևանությամբ:

5 Март 2026 - 09:56 AMT
Посол Ирана в Баку Моджтаба Демирчилу вызван в Министерство иностранных дел Азербайджана в связи с ударом беспилотников по Нахичевани.
«Иранской стороне выражен решительный протест, будет вручена соответствующая нота протеста», — говорится в заявлении МИД Азербайджана, сообщает «APA».
В заявлении отмечается, что 5 марта в дневные часы с территории Ирана беспилотные летательные аппараты нанесли удары по территории Нахичеванской Автономной Республики Азербайджана.
По данным ведомства, один из беспилотников упал на здание терминала аэропорта Нахичевани, а другой — возле здания школы в селе Шекерабад.
«Мы решительно осуждаем эти атаки беспилотников, осуществленные с территории Исламской Республики Иран, в результате которых повреждено здание аэропорта и пострадали два мирных жителя», — говорится в заявлении.
Отмечается, что эта атака против территории Азербайджана противоречит нормам и принципам международного права и способствует росту напряженности в регионе.
МИД Азербайджана также потребовал объяснений от Ирана и призвал принять срочные меры для предотвращения повторения подобных случаев в будущем.
В заявлении также подчеркнуто, что азербайджанская сторона оставляет за собой право предпринять соответствующие ответные шаги.
Ранее сообщалось, что Иран нанес удар беспилотниками по аэропорту Нахичевани. Еще несколько БПЛА упали на других территориях, позднее было заявлено, что один из них упал рядом со школой.