Բաքվում Իրանի դեսպան Մոջթաբա Դեմիրչիլուին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ` Նախիջևանին ԱԹՍ-ներով հարվածի կապակցությամբ:
«Իրանական կողմին խիստ բողոք է հայտնվել, կհանձնվի համապատասխան բողոքի նոտա»,ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, հայտնում է APA-ն:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ մարտի 5-ի ցերեկային ժամերին Իրանի տարածքից անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներ են հասցվել Ադրբեջանի Հանրապետության Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության տարածքին:
Ըստ հաղորդագրության՝ անօդաչու սարքերից մեկը ընկել է Նախիջևանի օդանավակայանի տերմինալի շենքի վրա, իսկ մյուսը՝ Շեքերաբադ գյուղում գտնվող դպրոցի շենքի մոտ։
«Մենք վճռականորեն դատապարտում ենք այս անօդաչու սարքերի հարձակումները, որոնք իրականացվել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքից, ինչի հետևանքով վնասվել է օդանավակայանի շենքը և տուժել է 2 խաղաղ բնակիչներ»։
Նշվել է, որ «Ադրբեջանի տարածքի դեմ իրականացված այս հարձակումը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին և նպաստում է տարածաշրջանում լարվածության աճին»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նաև բացատրություններ է պահանջել Իրանից և անհրաժեշտ անհետաձգելի քայլեր՝ ապագայում նման դեպքերի կրկնությունը բացառելու համար։
Հայտարարության մեջ նաև ընդգծվել է, որ ադրբեջանական կողմը իրեն վերապահում է համապատասխան պատասխան քայլեր ձեռնարկելու իրավունք։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրանն ԱԹՍ-ներով հարվածել է Նախիջևանի օդանավակայանին: Եվս մի քանի անօդաչու թռչող սարքեր ընկել են այլ տարածքներում։ Ավելի ուշ հաղորդվել է, որ ԱԹՍ-ներից մեկն ընկել է դպրոցի հարևանությամբ:

5 March 2026 - 09:53 AMT
Iran’s ambassador to Baku, Mojtaba Demirchilu, has been summoned to Azerbaijan’s Foreign Ministry following a drone strike on Nakhichevan.
“The Iranian side has been strongly protested, and a corresponding note of protest will be handed over,” the Azerbaijani Foreign Ministry said in a statement, APA reported.
According to the ministry, drones launched from Iranian territory struck the Nakhichevan Autonomous Republic of Azerbaijan during the daytime hours of March 5.
One of the drones fell onto the terminal building of Nakhichevan airport, while another landed near a school building in the village of Shekerabad.
“We strongly condemn these drone attacks carried out from the territory of the Islamic Republic of Iran, which damaged the airport building and injured two civilians,” the statement said.
It added that the attack on Azerbaijani territory contradicts the norms and principles of international law and contributes to rising tensions in the region.
Azerbaijan’s Foreign Ministry also demanded explanations from Iran and called for urgent steps to prevent such incidents from happening again.
The statement emphasized that the Azerbaijani side reserves the right to take appropriate response measures.
Earlier, it was reported that Iran had struck Nakhichevan airport with drones. Several other unmanned aerial vehicles reportedly fell in other areas, with one later said to have landed near a school.