Միայն 2025 թվականին կառավարությունը 3 միլիարդ դրամից ավելի պարգևավճար է ստացել, հայտարարել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն Ազգային ժողովում:
«Պարզվում է, որ իշխանությունն այդքան ասում է՝ թալանածը վերադարձնում ենք, թալանածը վերադարձնում ենք, 2025 թվականին պետությանը վերադարձվել է 1 միլիարդ 600 միլիոն դրամ»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Պատգամավորը նշել է, որ նույն ժամանակահատվածում կառավարության կողմից ստացված պարգևավճարները զգալիորեն ավելի մեծ են եղել։
«Առավոտից երեկո խոսում են թալանի վերադարձի մասին, միայն 2025 թվականին կառավարությունը 3 միլիարդից ավելի պարգևավճար է ստացել, իսկ այսպես կոչված թալանից վերադարձվել է 1 միլիարդ 600 միլիոն։ Այսինքն, երկու անգամ ավելի պարգևավճար է ստացել կառավարությունը։ Էլ չեմ ասում օրենսդիր մարմնին ու մնացած հաստատություններում տրված պարգևավճարները»,-հավելել է նա:
Պարգևավճարների մասին է խոսել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում՝ հայտարարելով, որ պատրաստվում է ասել մի բան, որը կարող է բուռն արձագանքներ առաջացնել, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Իմ կարծիքով՝ պետական կառավարման համակարգը սկսեց շատ ավելի մոտիվացված աշխատել, երբ մենք նախորդ տարվա արդեն մարտից, ապրիլից սկսեցինք քննարկել արդյունքի վրա հիմնված վարձատրության համակարգը ներդնելը»,- ասել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ ամբողջ պետական համակարգը տեղեկացված է եղել, որ վարձատրության մեխանիզմը փոխվելու է և այն ուղղակիորեն կապվելու է ցուցաբերված արդյունքների հետ։
«Որ ընդդիմադիները շատ չչարչարվեն, ես հիմա խոսում եմ պարգևավճաների համակարգի մասին, այն համակարգի մասին, որը միլիոնավոր դրամներ է բաշխում պետական պաշտոնյաների միջև, ուզում եմ ընդգծել՝ 2025 թվականի բյուջով մենք 6․5 միլիարդ պետական համակարգից ռեզերվ արեցինք, 3․5 միլիարդն ուղղեցինք պետական համակարգն ավելի արդյունավետ դարձնելուն ու հիմա դրա արդյունքում 78 միլիարդ տալիս ենք կենսաթոշակառուներին»,- նշել է նա։
Այնուհետև Փաշինյանը հավելել է. «Շատ կներեք՝ ես շատ ուրախ ու գոհ եմ, որ ինքս եմ կայացրել այդ որոշումները, հազար ներողություն՝ այդ որոշումն ինձ հիմա հնարավորություն է տալիս պեռաշկի ուտել»։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը, որպես պետություն, բավարար չափով լրջացել է։
«Ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս այս կապակցությամբ»,- ընդգծել է Փաշինյանը։
Մարտի 4-ին խորհրդարանում ներկայացվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանի կողմից «ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության մասին» հաղորդումը։

Только в 2025 году правительство получило более 3 миллиардов драмов премий, заявила депутат оппозиционной фракции «Армения» Анна Григорян на заседании Национального собрания.
«Получается, что власть постоянно говорит о возвращении украденного, однако в 2025 году государству было возвращено лишь 1 миллиард 600 миллионов драмов», — сказала она, сообщает «Panorama.am».
По словам депутата, премии, полученные правительством за тот же период, оказались значительно выше.
«С утра до вечера говорят о возвращении награбленного. Только в 2025 году правительство получило более 3 миллиардов драмов премий, тогда как так называемого награбленного было возвращено 1 миллиард 600 миллионов. То есть правительство получило премий в два раза больше. Я даже не говорю о премиях, выданных законодательному органу и другим учреждениям», — добавила она.
О системе премий также говорил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства, заявив, что собирается сказать нечто, что может вызвать бурную реакцию, сообщает «Aysor.am ».
«По моему мнению, система государственного управления начала работать гораздо более мотивированно, когда уже с марта–апреля прошлого года мы начали обсуждать внедрение системы оплаты труда, основанной на результатах», — отметил он.
По словам премьера, вся государственная система была заранее проинформирована о том, что механизм оплаты труда будет изменен и напрямую связан с достигнутыми результатами.
«Чтобы оппозиции не приходилось слишком мучиться, скажу прямо: я говорю о системе премий — системе, которая распределяет миллионы драмов между государственными чиновниками. Хочу подчеркнуть, что в бюджете 2025 года мы зарезервировали 6,5 миллиарда драмов из государственной системы, направили 3,5 миллиарда на повышение ее эффективности, и теперь в результате выплачиваем 78 миллиардов пенсионерам», — сказал он.
Затем Пашинян добавил: «Очень прошу прощения — я очень рад и доволен, что именно я принял эти решения. Тысяча извинений, но это решение теперь дает мне возможность съесть пирожок».
Он также заявил, что Армения как государство стала достаточно серьезной.
«Хочу поздравить всех нас с этим», — подчеркнул Пашинян.
4 марта в парламенте был представлен отчет председателя Антикоррупционного комитета Артура Наапетяна «О деятельности Антикоррупционного комитета Республики Армения в 2025 году».