5 Մարտ 2026 - 11:46 AMT
Մայր աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանն ազատ է արձակվել: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նրա փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Արշակ սրբազանը կալանքից անհապաղ ազատ արձակվեց վերաքննիչ դատարանի դատավոր Ա.Նիկողոսյանի որոշմամբ»,-գրել է նա:
Արշակ սրբազանը ձերբակալվել էր դեկտեմբերի 4-ին՝ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից, Քննչական կոմիտեի շենքից դուրս գալու պահին։
Քննչական կոմիտեն պաշտոնապես հաղորդել էր, որ նրա նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական հանաձայնությամբ թմրամիջոց ապօրինի իրացնելը՝ հանդիսադիր վայրում)։
Սակայն, ինչպես հետագայում պարզվել է, խոսքը Սրբազանի կողմից թմրամիջոցի իրացման մասին չէ, ինչպես սկզբնական շրջանում փորձ է արվել ներկայացնել, այլ նրան մեղադրել են 2018թ․ «Նոր Հայաստան, նոր Հայրապետ» շարժման ակցիա իրականացնողներից մեկին վարկաբեկելու նպատակով պայուսակում թմրամիջոց դնելու հրահանգ տալու մեջ, ինչը պաշտպանության կողմը գնահատել է որպես անհեթեթություն։ Դեկտեմբերի 5-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Մասիս Մելքոնյանի որոշմամբ Արշակ Սրբազանը կալանավորվել է։

Глава канцелярии Святого Эчмиадзина архиепископ Аршак Хачатрян освобожден из-под стражи. Об этом на своей странице в Facebook сообщил его адвокат Арсен Бабаян.
«Архиепископ Аршак был немедленно освобожден из-под стражи решением судьи Апелляционного суда А. Никогосяна», — написал он.
Аршак Хачатрян был задержан 4 декабря сотрудниками Службы национальной безопасности в момент, когда выходил из здания Следственного комитета.
Следственный комитет официально сообщал, что в отношении него возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 393 Уголовного кодекса (незаконный сбыт наркотических средств группой лиц по предварительному сговору в общественном месте).
Однако впоследствии выяснилось, что речь не идет о сбыте наркотиков со стороны архиепископа, как это пытались представить изначально. Его обвиняют в том, что он якобы дал указание подложить наркотическое вещество в сумку одному из участников акции движения «Новая Армения, новый Патриарх» 2018 года с целью его дискредитации. Сторона защиты назвала это обвинение абсурдным.
5 декабря судья Ереванского суда общей юрисдикции по уголовным делам Масис Мелконян постановил заключить архиепископа Аршака под стражу.