«Կոշ» ՔԿՀ նախկին պետ Լյովա Բաղդասարյանի գույքը չի բռնագանձվի: Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանն անփոփոխ է թողել Բաղդասարյանից և նրա կնոջից՝ Ուլյանա Կեռասովայից, ապօրինի ծագման գույքի բռնագանձման պահանջով դատախազության հայցադիմումը մերժելու մասին որոշումը։
Դատարանի որոշումը չի բողոքարկվել, ինչի արդյունքում այն մտել է օրինական ուժի մեջ, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Բաղդասարյանի գույքի ուսումնասիրությունը դատախազությունում սկսվել է 2020 թվականին, որի ընթացքում ուսումնասիրվել են նաև 1990-ականներին վերաբերող տվյալներ։ Դատախազությունը պահանջել է բռնագանձել Արագածոտնի մարզում գտնվող տունը, իսկ անհնարինության դեպքում՝ բռնագանձել դրա միջին շուկայական արժեքը՝ 40 միլիոն 280 հազար դրամ։ Բացի այդ, պահանջվել է բռնագանձել Երևանում գտնվող տունը կամ դրա միջին շուկայական արժեքը՝ 30 միլիոն 200 հազար դրամ, ինչպես նաև 920 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը, ըստ դատախազության, առաջացել է ենթադրյալ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օտարման արդյունքում։
Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Նարինե Ավագյանի նախագահությամբ, ավելի վաղ մերժել է դատախազության հայցադիմումը։
Պատասխանող կողմը հիմնավորել է, որ մինչև պաշտոն զբաղեցնելը Լյովա Բաղդասարյանը ունեցել է զգալի եկամուտներ, որոնք կարող էին ապահովել նշված գույքերի ձեռքբերումը։ Նշվել է նաև, որ այդ գույքերը ձեռք են բերվել այն ժամանակահատվածում, երբ նա դեռևս չի հանդիսացել հանրային ծառայող։
Դատարանը նաև եզրակացրել է, որ տվյալ գործի շրջանակում չի հաստատվել Լյովա Բաղդասարյանի ենթադրյալ հանցավոր վարքագծի և նշված գույքերի ձեռքբերման միջև նույնիսկ անուղղակի կապի առկայությունը։ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել է դատախազության բողոքը և ուժի մեջ է թողել առաջին ատյանի դատարանի վճիռը։

5 Март 2026 - 14:56 AMT
Имущество бывшего начальника исправительного учреждения «Кош» Левона Багдасаряна не будет конфисковано. Апелляционный антикоррупционный суд оставил без изменений решение об отказе удовлетворить иск прокуратуры о конфискации имущества предполагаемого незаконного происхождения у Багдасаряна и его супруги Ульяны Керрасовой.
Решение суда не было обжаловано и вступило в законную силу, сообщает «Фастинфо».
Изучение имущества Багдасаряна в прокуратуре началось в 2020 году, при этом были рассмотрены также данные, относящиеся к 1990-м годам. Прокуратура требовала конфисковать дом в Арагацотнской области, а при невозможности — взыскать его среднюю рыночную стоимость в размере 40 миллионов 280 тысяч драмов.
Кроме того, требовалось конфисковать дом в Ереване либо его среднюю рыночную стоимость — 30 миллионов 200 тысяч драмов, а также 920 тысяч драмов как остаток предполагаемого незаконного дохода, который, по версии прокуратуры, образовался в результате отчуждения имущества предполагаемого незаконного происхождения.
Ранее Антикоррупционный суд под председательством судьи Нарине Авагян отклонил иск прокуратуры.
Сторона ответчика утверждала, что до занятия должности Левон Багдасарян имел значительные доходы, которые могли обеспечить приобретение указанных объектов недвижимости. Также отмечалось, что имущество было приобретено в период, когда он еще не являлся государственным служащим.
Суд также пришел к выводу, что в рамках данного дела не установлено даже косвенной связи между предполагаемым преступным поведением Багдасаряна и приобретением указанного имущества.
Апелляционный антикоррупционный суд отклонил жалобу прокуратуры и оставил в силе решение суда первой инстанции.