5 Մարտ 2026 - 14:51 AMT
Փողոցային պայքար չսկսած խոսել դրա անարդյուանվետության մասին, տարօրինակ է և անընդունելի, ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում:
«Եթե մեզ պատճառներ են պետք, որպեսզի չգործենք՝ կարող ենք ձեր ասածների վրա 10 պատճառ էլ բերել, իսկ եթե մենք ցանկություն ունենք գործելու՝ պետք է գործենք։ Ով կարող է այսօր ասել, հաջողելու է, թե չի հաջողելու»,- ասել է նա՝ պատասխանելով իմպիչմենտի գործընթացը և փողոցային պայքարը շարունակելու Դավիթ Համբարձումյանի կոչին վերաբերող հարցին, հայտնում է Panorama.am-ը:
Լրագրողները նաև հիշեցրել են նրա նախկին հայտարարությունը՝ «ես չեմ պարտվել սրանց, ես պարտվել եմ շատ ավելի ուժեղ մարդկանց, ուժերի», և հետաքրքրվել՝ արդյոք հնարավոր է Նիկոլ Փաշինյանն էլ է պարտվել ավելի ուժեղ ուժերին, այլ ոչ թե դավադիր պատերազմ վարել։
«Բայց ինքը երբ է ասում, որ պարտվել է։ Նա ասում է՝ մենք հաղթել ենք…Իսկ ես կարծում եմ, որ ոչ թե պարտվել, այլ՝ կապիտուլացվել է։ Արտաքին ուժերը չէին կարող մեզ կապիտուլացնել։ Ես չեմ ասում, որ նա դերակատարություն չի ունեցել, բայց իր ուժը և ջանքերը բավարար չէին որպեսզի իշխանափոխություն լիներ Հայաստանում»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ երրորդ նախագահը լրագրողներին նաև խորհուրդ է տվել համեմատել Հայաստանի նախկին ղեկավարների պահվածքը և անվտանգության մարտահրավերներին նրանց արձագանքը ներկայիս իշխանության գործողությունների հետ։
ՀՀԿ-ն կոչ է արել բոլոր ընդդիմադիր ուժերին, քաղաքացիական հասարակությանը և յուրաքանչյուր քաղաքացու՝ «վեր կանգնել կուսակցական և խմբային նեղ շահերից և միավորվել իմպիչմենտի սահմանադրական գործիքակազմի շուրջ:

Третий президент Армении Серж Саргсян заявил в беседе с журналистами у здания суда, что говорить о неэффективности уличной борьбы до ее начала странно и недопустимо.
«Если нам нужны причины, чтобы не действовать, мы можем к вашим словам добавить еще десять причин. А если у нас есть желание действовать, значит нужно действовать. Кто сегодня может сказать, получится или нет?» — заявил он, отвечая на вопрос о призыве Давита Амбарцумяна продолжить процесс импичмента и уличную борьбу, сообщает «Panorama.am ».
Журналисты также напомнили его прежнее заявление о том, что «я проиграл не этим, я проиграл гораздо более сильным людям и силам», и спросили, возможно ли, что Никол Пашинян тоже проиграл более сильным силам, а не вел, как утверждают его критики, предательскую войну.
«Но когда он говорит, что проиграл? Он говорит — мы победили… А я считаю, что это не поражение, а капитуляция. Внешние силы не могли нас капитулировать. Я не говорю, что он не играл роли, но его сил и усилий было недостаточно, чтобы произошла смена власти в Армении», — заявил Саргсян.
Третий президент также посоветовал журналистам сравнить поведение прежних руководителей Армении и их реакцию на вызовы безопасности с действиями нынешних властей.
Ранее Республиканская партия Армении объявила о начале политического диалога и консультаций по своей инициативе, заявив о глубокой обеспокоенности новыми проявлениями негативных процессов, происходящих в стране.
Партия призвала все оппозиционные силы, гражданское общество и каждого гражданина «подняться над узкими партийными и групповыми интересами и объединиться вокруг конституционного механизма импичмента».