Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է շրջանառվող լուրերը ՀՀ հարավում կրակոցների և պայթյունների ձայների մասին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը։
«ՀՀ տարածքում կրակոցներ, պայթյուններ չեն արձանագրվել և չկան: Որոշ շրջանակներ մանիպուլյատիվ բնույթի վերնագրերով հոդվածներ են շրջանառում՝ նպատակ ունենալով անհարկի լարվածություն ստեղծել հանրության շրջանում»,- գրել է նա:
Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանն ասել է, որ Կապանում կրակոցների ձայները լսվել են Իրանի տարածքից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Կապանում և մեր սահմաններին կրակոցներ չկան, այսօր այդ ձայները լսվել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքից։ Այսօր այդ ձայները լսելի էին։ Ավելի շատ հրետանու, ռումբերի պայթյունների ձայներ են»,- ասել է Փարսյանը։
Հարցին՝ արդյոք այդ ձայները լսվել են Կովսականի ուղղությունից, Կապանի քաղաքապետը նշել է, որ այդ մասին տեղեկություն չունի՝ միայն հստակեցնելով, որ դրանք եղել են Իրանի կողմից։ Փարսյանի տեղեկություններով՝ Մեղրիի տարածաշրջանում բնակիչները նմանատիպ ձայներ ավելի վաղ են լսել։
Կապանի քաղաքապետը նաև վստահեցրել է, որ ներկայում կրակոցների և ռմբակոծությունների ձայներ չեն լսվում, իսկ ավելի վաղ դրանք լսվել են ցերեկային ժամերին և երեկոյան կողմ։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են տարածվել, թե Կապանում լսվում են կրակոցների և հրետանու ձայներ։

Armenia’s Ministry of Defense has denied circulating reports about gunfire and explosion sounds in the country’s south. The statement was made on Facebook by Defense Minister’s press secretary Aram Torosyan.
“No gunfire or explosions have been recorded or are occurring on the territory of Armenia. Certain sources are circulating articles with manipulative headlines aimed at creating unnecessary tension among the public,” he wrote.
Kapan Mayor Gevorg Parsyan said that the sounds of gunfire heard in the city originated from Iranian territory, Sputnik Armenia reported.
“There is no gunfire in Kapan or along our borders. Today, those sounds were heard from the territory of the Islamic Republic of Iran. They were audible today. They sounded more like artillery and bomb explosions,” Parsyan said.
Asked whether the sounds came from the direction of Kovsakan, the mayor said he had no information about that, clarifying only that they came from the Iranian side. According to Parsyan, residents of the Meghri region had heard similar sounds earlier.
The mayor also assured that gunfire or bombardment sounds are not being heard at present, noting that earlier they were audible during the daytime and toward the evening.
Earlier, media outlets reported that sounds of gunfire and artillery fire were being heard in Kapan.