Մարտի 5-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Բահրեյնի Թագավորության ԱԳ նախարար Աբդ Ալ-Լատիֆ բին Ռաշիդ Ալ-Զայանիի հետ:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրադրությունը։
Նախարար Միրզոյանը հետաքրքրվել է վերջին օրերի զարգացումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակով՝ մտահոգություն հայտնելով քաղաքացիական օբյեկտների թիրախավորման կապակցությամբ:
Մտքեր են փոխանակվել իրավիճակի հանգուցալուծման հնարավորությունների շուրջ:
Նույն օրը Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարարները հեռախոսազրույցում քննարկել են Մերձավոր Արևելքում ձևավորված իրավիճակը և տարածաշրջանային անվտանգության մի շարք հարցեր։
Արարատ Միրզոյանը և ԱՄԷ փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանը մտահոգություն են հայտնել Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը ցավակցություն է հայտնել վերջին զարգացումների հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին և իրավիճակի հանգուցալուծման հույս հայտնել։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄԷ-ում հարկադիր մնացած ՀՀ քաղաքացիներին առնչվող հարցերի հասցեագրման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար, ինչին ի պատասխան ԱՄԷ ԱԳ նախարարն ընդգծել է այդ ուղղությամբ գործադրվող շարունակական ջանքերը և փոխգործակցության պատրաստակամությունը։ Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:
Հայաստանի ու Լատվիայի արտաքին գործերի նախարարները հեռախոսազրույցում քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր և կարևորել համագործակցության ակտիվացումը։
Արարատ Միրզոյանը և Բայբա Բրաժեն անդրադարձ են կատարվել Մերձավոր Արևելքում ձևավորված իրավիճակին։
Կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք թեմաներ։
Կարևորվել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև գործընկերության խորացման ուղղությամբ ակտիվ փոխգործակցության շարունակումը, ինչպես նաև Երևանում նախատեսվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին ընդառաջ ակտիվ մասնակցության պատրաստակամությունը։
Արարատ Միրզոյանն ու Բայբա Բրաժեն ընդգծել են նաև երկկողմ օրակարգն ավելի հարստացնելու նպատակով նոր նախաձեռնությունների առաջմղման կարևորությունը։

5 марта министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Королевства Бахрейн Абдель Латифом бин Рашидом Аль-Заяни.
В ходе беседы была обсуждена ситуация, сложившаяся на Ближнем Востоке.
Министр Мирзоян поинтересовался ситуацией, возникшей в результате последних событий, выразив обеспокоенность в связи с нацеливанием на гражданские объекты.
Стороны обменялись мнениями о возможных путях урегулирования ситуации.
В тот же день министры иностранных дел Армении и Объединенных Арабских Эмиратов в телефонном разговоре обсудили ситуацию на Ближнем Востоке и ряд вопросов региональной безопасности.
Арарат Мирзоян и вице-премьер, министр иностранных дел ОАЭ шейх Абдалла бин Зайед Аль Нахаян выразили обеспокоенность ситуацией на Ближнем Востоке.
Глава МИД Армении выразил соболезнования семьям погибших в результате последних событий и выразил надежду на урегулирование ситуации.
Мирзоян также поблагодарил за поддержку в решении вопросов, связанных с гражданами Армении, вынужденно оставшимися в ОАЭ. В ответ министр иностранных дел ОАЭ подчеркнул продолжающиеся усилия в этом направлении и готовность к дальнейшему взаимодействию. Стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности.
В отдельном телефонном разговоре министры иностранных дел Армении и Латвии обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес, и подчеркнули важность активизации сотрудничества.
Арарат Мирзоян и Байба Браже также коснулись ситуации, сложившейся на Ближнем Востоке.
Стороны обсудили ряд тем, представляющих взаимный интерес.
Была подчеркнута важность продолжения активного взаимодействия в целях углубления партнерства между Арменией и Европейским союзом, а также готовность к активному участию в предстоящем саммите Европейского политического сообщества, который планируется провести в Ереване.
Арарат Мирзоян и Байба Браже также подчеркнули важность продвижения новых инициатив для дальнейшего обогащения двусторонней повестки.
Ранее, 28 февраля, Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану. В результате ударов был убит верховный духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. После этого Иран нанес ответные удары по Израилю, а также по странам Персидского залива, где размещены военные базы США.