Ամերիկյան IRI ընկերության իրականացրած հարցման շրջանակում հայաստանցիներին հարցրել են՝ ո՞ր քաղաքական գործչին են ամենից շատ վստահում։ Հարցվածների 18 տոկոսը նշել է գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունը: Նա այս ցուցանիշով առաջին տեղում է։
Հարցմանը մասնակցածների 6 տոկոսի համար ամենավստահելի քաղաքական գործիչը դարձել է ռուսաստանաբնակ խոշոր գործարար Սամվել Կարապետյանը։ Այս ցուցանիշով նա զբաղեցրել է երկրորդ տեղը, հայտնում է Factor.am-ը:
Երրորդ տեղում՝ 3 տոկոս վստահությամբ, հայտնվել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Նույն՝ 3 տոկոս վստահության ցուցանիշն արձանագրվել է նաև ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի դեպքում։
Այնուհետև ամենավստահելի գործիչների թվում նշվել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ապա՝ Հանրապետություն կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը։ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին վստահել է հարցվածների 1 տոկոսը։ Նույնքան վստահություն է արձանագրվել նաև նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանի և քաղաքագետ Գուրգեն Սիմոնյանի նկատմամբ։ Վերջին երկուսն առաջիկայում նույնպես պատրաստվում են մասնակցել Ազգային ժողովի ընտրություններին։
Միևնույն ժամանակ հարցվածների 48 տոկոսը նշել է, որ որևէ քաղաքական գործչի չի վստահում։ Եվս 7 տոկոսը նշել է այլ գործչի անուն, իսկ 9 տոկոսը հրաժարվել կամ դժվարացել է պատասխանել։
Հարցումն անցկացվել է 2026 թվականի փետրվարի 3-13-ը ընկած ժամանակահատվածում, որին մասնակցել է 1506 քաղաքացի։

В рамках опроса, проведенного американской организацией IRI, жителей Армении спросили, какому политическому деятелю они доверяют больше всего.
По результатам исследования, 18 процентов опрошенных назвали действующего премьер-министра Никола Пашиняна, который занял первое место по этому показателю.
Для 6 процентов участников наиболее доверенным политиком стал проживающий в России крупный предприниматель Самвел Карапетян, занявший второе место, сообщает «Factor.am ».
На третьем месте с 3 процентами доверия оказался второй президент Армении Роберт Кочарян. Такой же показатель — 3 процента — зафиксирован и у лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна.
Далее среди наиболее доверяемых фигур назван министр иностранных дел Арарат Мирзоян, затем председатель партии «Республика» Арам Саргсян.
Спикеру Национального собрания Алену Симоняну доверяет 1 процент опрошенных. Такой же уровень доверия зафиксирован у бывшего омбудсмена Армана Татояна и политолога Гургена Симоняна. Последние двое также намерены участвовать в предстоящих выборах в Национальное собрание.
В то же время 48 процентов респондентов заявили, что не доверяют ни одному политическому деятелю. Еще 7 процентов назвали другого политика, а 9 процентов отказались отвечать или затруднились с ответом.