Ամերիկյան IRI ընկերության իրականացրած հարցման շրջանակում հայաստանցիներին հարցրել են՝ ո՞ր քաղաքական գործչին են ամենից շատ վստահում։ Հարցվածների 18 տոկոսը նշել է գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունը: Նա այս ցուցանիշով առաջին տեղում է։
Հարցմանը մասնակցածների 6 տոկոսի համար ամենավստահելի քաղաքական գործիչը դարձել է ռուսաստանաբնակ խոշոր գործարար Սամվել Կարապետյանը։ Այս ցուցանիշով նա զբաղեցրել է երկրորդ տեղը, հայտնում է Factor.am-ը:
Երրորդ տեղում՝ 3 տոկոս վստահությամբ, հայտնվել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Նույն՝ 3 տոկոս վստահության ցուցանիշն արձանագրվել է նաև ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի դեպքում։
Այնուհետև ամենավստահելի գործիչների թվում նշվել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ապա՝ Հանրապետություն կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը։ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին վստահել է հարցվածների 1 տոկոսը։ Նույնքան վստահություն է արձանագրվել նաև նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանի և քաղաքագետ Գուրգեն Սիմոնյանի նկատմամբ։ Վերջին երկուսն առաջիկայում նույնպես պատրաստվում են մասնակցել Ազգային ժողովի ընտրություններին։
Միևնույն ժամանակ հարցվածների 48 տոկոսը նշել է, որ որևէ քաղաքական գործչի չի վստահում։ Եվս 7 տոկոսը նշել է այլ գործչի անուն, իսկ 9 տոկոսը հրաժարվել կամ դժվարացել է պատասխանել։
Հարցումն անցկացվել է 2026 թվականի փետրվարի 3-13-ը ընկած ժամանակահատվածում, որին մասնակցել է 1506 քաղաքացի։

Within a survey conducted by the American organization IRI, respondents in Armenia were asked which political figure they trust the most.
According to the results, 18 percent of respondents named incumbent Prime Minister Nikol Pashinyan, placing him first in the ranking.
For 6 percent of participants, the most trusted political figure was Russia-based businessman Samvel Karapetyan, who took second place, Factor.am reports.
In third place, with 3 percent trust, was Armenia’s second president Robert Kocharyan. The same 3 percent trust level was also recorded for Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan.
Other figures mentioned among the most trusted politicians include Foreign Minister Ararat Mirzoyan, followed by Aram Sargsyan, chairman of the Republic Party.
Speaker of the National Assembly Alen Simonyan was trusted by 1 percent of respondents. The same level of trust was recorded for former Human Rights Defender Arman Tatoyan and political analyst Gurgen Simonyan. The latter two are also preparing to participate in the upcoming parliamentary elections.
At the same time, 48 percent of respondents said they do not trust any political figure. Another 7 percent named a different politician, while 9 percent refused or found it difficult to answer.