6 Մարտ 2026 - 07:41 AMT
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանի (անցնում է «Սրբազան պայքարի» գործով) նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցները մասնակիորեն փոփոխվել են։
Նրա նկատմամբ 2025 թվականի նոյեմբերի 20-ից կիրառվել են վարչական հսկողություն և բացակայելու արգելք։
Գալստյանի պաշտպան Սլավիկ Պողոսյանը հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալի նկատմամբ չափազանց խիստ սահմանափակումներ են սահմանված, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Դավիթ Գալստյանը էլեկտրոնային սարք է կրում, բայց նա ունի առողջական խնդիր ու անհրաժեշտ է, որպեսզի ՄՌՏ հետազոտություն անցնի։ Այդ սարքով դա անհնարին է, չնայած մենք մի քանի անգամ դիմել ենք թույլտվություն ստանալու համար։ Իր խնամքին Դավիթ Գալստյանն ունի 2 ուսանող և մեկ դպրոցական երեխա, ինչպես նաև առողջական խնդիրներ ունեցող ծնողներ։ Նա ցանկանում է հավելյալ աշխատել նաև գիշերային ժամերին, սակայն սահմանափակումներ կան։ Արցախից տեղահանվելուց հետո, ինչպես նաև մի քանի ամիս կալանքի տակ գտնվելու հետևանքով ընտանիքում ֆինանսական խնդիրներն ավելի են շատացել։ Միջնորդում եմ Դավիթ Գալստյանի նկատմամբ սահմանափակումներից՝ երեկոյան ժամը 22։00-ից մինչև առավոտյան 08։00-ն իր բնակության վայրը չլքելու և մարդաշատ վայրեր այցելելու արգելքը վերացնել»,- ասել է փաստաբանը։
Պաշտպանը նաև միջնորդել է վերացնել էլեկտրոնային հսկիչ սարքն անընդհատ կրելու պարտականությունը։ Պողոսյանն ընդգծել է, որ իր պաշտպանյալը պարտավոր է շաբաթը երկու անգամ ներկայանալ Պրոբացիայի ծառայություն, և առաջարկել է այդ պահանջy մեղմել՝ սահմանելով շաբաթական մեկ անգամ ներկայանալու կարգ։
Սլավիկ Պողոսյանը դատարանին և մեղադրող կողմին ներկայացրել է բժշկական անհրաժեշտ փաստաթղթերը։
Դավիթ Գալստյանը նշել է, որ ֆինանսական վիճակի պատճառով ստիպված է գիշերային աշխատանք կատարել, սակայն դատավոր Կարեն Ֆարխոյանy հետաքրքրվել է, թե առողջական խնդիրների պայմաններում ինչպես է դա իրականացնելու։
«2 ուսանող, 1 դպրոցական երեխա ունեմ, բա ի՞նչ պետք է անեմ, որ չաշխատեմ, ճարս ինչ։ Բժիշկն ասել է, որ ՄՌՏ հետազոտությունից հետո միայն կարող են հստակ բուժում և դեղորայք նշանակել, բայց չեմ կարող, որովհետև սարք կա ամրացված։ Ամեն դեպքում, ցուցումով պետք է նաև լողի գնամ, պրոբացիայի ծառայությունից հայտնեցին, որ 5 րոպեն մեկ պետք է ջրից դուրս գամ, որպեսզի սարքն աշխատի»,- նշել է Դավիթ Գալստյանը։
Դատախազ Գորիկ Հովակիմյանը հայտարարել է, որ պաշտպանական կողմի միջնորդությունը բավարար չափով հիմնավորված չէ, ինչպես նաև ներկայացված փաստաթղթերը բավարար չեն հիմնավորում։ Միաժամանակ նա նշել է, որ չի առարկում, եթե մեղադրյալն անցնի անհրաժեշտ հետազոտություն և ստանա համապատասխան բուժում։
Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, միջնորդությունը մասամբ բավարարել է։
«Էլեկտրոնային սարքը կհանվի, որպեսզի ՄՌՏ հետազոտություն անցնեք, ժամային սահմանափակումներն էլ կհանվեն։ Մյուս պայմանը՝ շաբաթական 2 անգամ Պրոբացիայի ծառայություն ներկայանալը, մնում է անփոփոխ»,- ասել է Ֆարխոյանը։
Ինչ վերաբերում է մարդաշատ վայրեր այցելելու սահմանափակումներին, ապա դատավորը պարզաբանել է, որ խոսքը վերաբերում է զվարճանքի վայրերին և հավաքներին, սակայն եկեղեցի այցելելը որևէ կերպ չի կարող արգելվել։ Ֆարխոյանը նաև նշել է, որ կայացված որոշումը ենթակա չէ բողոքարկման։
Դավիթ Գալստյանը կալանքի տակ է գտնվել 2025 թվականի հունիսի 25-ից։ Օգոստոսի 22-ին նրա կալանքի ժամկետն երկարացվել է, իսկ հոկտեմբերի 9-ին խափանման միջոցը փոփոխվել է․ սահմանվել են տնային կալանք, 5 մլն դրամի չափով գրավ և բացակայելու արգելք։
ՀՀ քննչական կոմիտեի տվյալներով՝ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցներն ու ղեկավարները ծրագրել են Հայաստանում իրականացնել ահաբեկչական գործողություններ և իշխանությունը զավթելուն ուղղված քայլեր։

Меры пресечения, примененные к депутату Национального собрания Республики Арцах, руководителю фракции «Справедливость» Давиду Галстяну (проходит по делу движения «Священная борьба»), частично изменены.
С 20 ноября 2025 года в отношении него действовали административный надзор и запрет на отсутствие по месту жительства.
Адвокат Галстяна Славик Погосян заявил, что в отношении его подзащитного были установлены чрезмерно жесткие ограничения, сообщает «Sputnik Армения».
«Давид Галстян носит электронное устройство контроля, однако у него есть проблемы со здоровьем и необходимо пройти МРТ-обследование. С этим устройством это невозможно, хотя мы несколько раз обращались за разрешением. На его попечении находятся два студента и один школьник, а также родители с проблемами со здоровьем. Он хочет дополнительно работать и в ночные часы, однако существуют ограничения. После вынужденного переселения из Арцаха и нескольких месяцев содержания под стражей финансовые трудности семьи усугубились. Прошу снять ограничения, запрещающие ему покидать место жительства с 22:00 до 08:00, а также запрет на посещение многолюдных мест», — заявил адвокат.
Защита также ходатайствовала об отмене обязательства постоянно носить электронное устройство контроля. Погосян подчеркнул, что его подзащитный обязан дважды в неделю являться в службу пробации и предложил смягчить это требование, установив посещение один раз в неделю.
Славик Погосян представил суду и стороне обвинения необходимые медицинские документы.
Сам Давид Галстян заявил, что из-за финансового положения вынужден работать в ночные часы. Однако судья Карен Фархоян поинтересовался, как он собирается это делать при наличии проблем со здоровьем.
«У меня двое студентов и один школьник. Что мне делать, если не работать? Врач сказал, что только после МРТ можно назначить точное лечение и лекарства, но я не могу пройти обследование из-за закрепленного устройства. Кроме того, мне рекомендовано плавание, однако в службе пробации сказали, что каждые пять минут мне придется выходить из воды, чтобы устройство работало», — отметил Галстян.
Прокурор Горик Овакимян заявил, что ходатайство защиты недостаточно обосновано, а представленные документы не подтверждают его в полной мере. Вместе с тем он отметил, что не возражает против прохождения обвиняемым необходимого обследования и лечения.
Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана под председательством судьи Карена Фархояна частично удовлетворил ходатайство.
«Электронное устройство будет снято, чтобы вы могли пройти МРТ-обследование, также будут сняты временные ограничения. Другое условие — явка в службу пробации два раза в неделю — остается без изменений», — заявил Фархоян.
Что касается ограничения на посещение многолюдных мест, судья пояснил, что речь идет о развлекательных заведениях и собраниях, тогда как посещение церкви не может быть запрещено. Фархоян также отметил, что принятое решение обжалованию не подлежит.
Давид Галстян находился под стражей с 25 июня 2025 года. 22 августа срок его ареста был продлен, а 9 октября мера пресечения была изменена — были установлены домашний арест, залог в размере 5 млн драмов и запрет на отсутствие.
По данным Следственного комитета Армении, участники и руководители движения «Священная борьба» планировали осуществить в Армении террористические действия и предпринять шаги, направленные на захват власти.