6 Մարտ 2026 - 08:39 AMT
Մարտի 5-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը Սան Ֆրանցիսկոյում՝ OpenAI ընկերության կենտրոնակայանում, մասնակցել է «OpenAI Education» գագաթաժողովին։
Գագաթաժողովի ընթացքում դեսպան Մկրտչյանը OpenAI-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է կրթության և արհեստական բանականության ոլորտներում ընկերության և հայկական կողմի միջև հնարավոր համագործակցության հեռանկարները։
Միջոցառման շրջանակում կազմակերպվել է նաև կլոր սեղան քննարկում՝ տարբեր երկրների կրթության ոլորտի բարձրաստիճան պաշտոնյաների և համալսարանների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Քննարկման ժամանակ դեսպան Մկրտչյանը հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մոտեցումներն ու կրթության ոլորտում առկա առաջնահերթությունները։
Միջոցառմանը մասնակցել են այն պետությունների ներկայացուցիչները, որոնք արդեն համագործակցում են OpenAI ընկերության հետ կամ հետաքրքրված են նման համագործակցության հնարավորություններով։

6 Март 2026 - 10:42 AMT
5 марта посол Армении в США Нарек Мкртчян принял участие в саммите «OpenAI Education», который прошел в штаб-квартире компании OpenAI в Сан-Франциско.
В ходе саммита посол Мкртчян обсудил с представителями OpenAI перспективы возможного сотрудничества между компанией и армянской стороной в сфере образования и искусственного интеллекта.
В рамках мероприятия также была организована круглая столовая дискуссия с участием высокопоставленных представителей образовательной сферы и университетов различных стран.
Во время обсуждения посол Мкртчян выступил с речью, представив подходы и приоритеты Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения в сфере образования.
В мероприятии приняли участие представители государств, которые уже сотрудничают с компанией OpenAI или заинтересованы в развитии такого взаимодействия.