6 Մարտ 2026 - 08:39 AMT
Մարտի 5-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը Սան Ֆրանցիսկոյում՝ OpenAI ընկերության կենտրոնակայանում, մասնակցել է «OpenAI Education» գագաթաժողովին։
Գագաթաժողովի ընթացքում դեսպան Մկրտչյանը OpenAI-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է կրթության և արհեստական բանականության ոլորտներում ընկերության և հայկական կողմի միջև հնարավոր համագործակցության հեռանկարները։
Միջոցառման շրջանակում կազմակերպվել է նաև կլոր սեղան քննարկում՝ տարբեր երկրների կրթության ոլորտի բարձրաստիճան պաշտոնյաների և համալսարանների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Քննարկման ժամանակ դեսպան Մկրտչյանը հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մոտեցումներն ու կրթության ոլորտում առկա առաջնահերթությունները։
Միջոցառմանը մասնակցել են այն պետությունների ներկայացուցիչները, որոնք արդեն համագործակցում են OpenAI ընկերության հետ կամ հետաքրքրված են նման համագործակցության հնարավորություններով։

6 March 2026 - 10:42 AMT
On March 5, Armenia’s Ambassador to the United States Narek Mkrtchyan participated in the OpenAI Education summit held at the OpenAI headquarters in San Francisco.
During the summit, Ambassador Mkrtchyan discussed with OpenAI representatives the prospects for cooperation between the company and the Armenian side in the fields of education and artificial intelligence.
As part of the event, a roundtable discussion was also organized with the participation of senior education officials and university representatives from various countries.
During the discussion, Ambassador Mkrtchyan delivered remarks outlining the approaches and priorities of Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports in the field of education.
Representatives of countries that already cooperate with OpenAI or are interested in establishing such cooperation also took part in the event.