Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի՝IRI-ի անցկացրած հարցման արդյունքներով, Հայաստանում ամենահեղինակավոր կառույցները շարունակում են մնալ Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերը և Հայ Առաքելական եկեղեցին։
Հարցման տվյալներով՝ քաղաքացիները առավել մեծ գոհունակություն են հայտնում ՀՀ Զինված ուժերի աշխատանքից․ հարցվածների 73 տոկոսը նշել է, որ ամբողջությամբ կամ մասամբ գոհ է բանակի գործունեությունից։ Հարցման համաձայն՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու աշխատանքից գոհ է հարցվածների 61 տոկոսը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Միաժամանակ քաղաքացիներն առավել հաճախ դժգոհություն են հայտնում Ազգային ժողովի աշխատանքից․ դրա գործունեությունից դժգոհ է հարցվածների 68 տոկոսը։ Դժգոհության բարձր մակարդակ է գրանցվել նաև Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի նկատմամբ՝ 50 տոկոս։
Հարցման շրջանակում քաղաքացիներին հարցրել են․ «Հետևյալ երկրներից որո՞նք եք համարում առավել կարևոր քաղաքական գործընկեր Հայաստանի համար»։ Հարցվողներին հնարավորություն է տրվել նշել մի քանի տարբերակ։
Արդյունքների համաձայն՝ պատասխանների առաջին հնգյակում հայտնվել են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Իրանը, Եվրոպական միությունը և Ֆրանսիան, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Որպես առավել կարևոր քաղաքական գործընկեր մասնակիցները նշել են ՌԴ-ն ու ԱՄՆ-ն գրեթե հավասար տոկոսներով` Ռուսաստանը 43 տոկոսը, ԱՄՆ-ն՝ 42 տոկոսը:
Իրանը կարևոր գործընկեր է համարում հարցվածների 34 տոկոսը, Եվրոպական միությունը՝ 29 տոկոսը, իսկ Ֆրանսիան՝ 27 տոկոսը։
Հարցվածների 21 տոկոսը կարևոր գործընկեր է համարել Չինաստանին, 18 տոկոսը՝ Վրաստանին, 6 տոկոսը՝ Հնդկաստանին, 4 տոկոսը՝ Միացյալ Թագավորությանը, 3 տոկոսը՝ Ղազախստանին և 3 տոկոսը՝ Թուրքիային։
Ադրբեջանը որպես կարևոր քաղաքական գործընկեր նշել է հարցվածների 2 տոկոսը, նույնքան՝ 2 տոկոսը նշել է նաև Ուկրաինան։
«Այլ» տարբերակը նշել է հարցվածների 2 տոկոսը, «ոչ մեկը» տարբերակը՝ 3 տոկոսը, իսկ հարցին պատասխանել չի կարողացել հարցվածների 3 տոկոսը։

6 March 2026 - 10:58 AMT
According to a survey conducted by the International Republican Institute (IRI), the Armed Forces of Armenia and the Armenian Apostolic Church remain the most respected institutions in the country.
Survey results show that citizens express the highest satisfaction with the work of the armed forces. Seventy-three percent of respondents said they are fully or partially satisfied with the army’s performance.
According to the survey, 61 percent of respondents said they are satisfied with the work of the Armenian Apostolic Church, Aysor.am reports.
At the same time, citizens most often express dissatisfaction with the work of the National Assembly: 68 percent of respondents said they are dissatisfied with its activities. A high level of dissatisfaction was also recorded toward the Office of the President, at 50 percent.
Within the survey, participants were also asked: “Which of the following countries do you consider the most important political partners for Armenia?” Respondents were allowed to choose several options.
According to the results, the top five partners named were Russia, the United States, Iran, the European Union, and France, 1lurer.am reports.
Respondents named Russia and the United States as the most important political partners, with nearly equal shares — Russia at 43 percent and the U.S. at 42 percent.
Iran was considered an important partner by 34 percent of respondents, the European Union by 29 percent, and France by 27 percent.
China was named by 21 percent of respondents, Georgia by 18 percent, India by 6 percent, the United Kingdom by 4 percent, and Kazakhstan and Turkey by 3 percent each.
Azerbaijan was named as an important political partner by 2 percent of respondents, the same percentage that chose Ukraine.
The “Other” option was selected by 2 percent, “None” by 3 percent, and 3 percent said they could not answer the question.