Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի՝IRI-ի անցկացրած հարցման արդյունքներով, Հայաստանում ամենահեղինակավոր կառույցները շարունակում են մնալ Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերը և Հայ Առաքելական եկեղեցին։
Հարցման տվյալներով՝ քաղաքացիները առավել մեծ գոհունակություն են հայտնում ՀՀ Զինված ուժերի աշխատանքից․ հարցվածների 73 տոկոսը նշել է, որ ամբողջությամբ կամ մասամբ գոհ է բանակի գործունեությունից։ Հարցման համաձայն՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու աշխատանքից գոհ է հարցվածների 61 տոկոսը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Միաժամանակ քաղաքացիներն առավել հաճախ դժգոհություն են հայտնում Ազգային ժողովի աշխատանքից․ դրա գործունեությունից դժգոհ է հարցվածների 68 տոկոսը։ Դժգոհության բարձր մակարդակ է գրանցվել նաև Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի նկատմամբ՝ 50 տոկոս։
Հարցման շրջանակում քաղաքացիներին հարցրել են․ «Հետևյալ երկրներից որո՞նք եք համարում առավել կարևոր քաղաքական գործընկեր Հայաստանի համար»։ Հարցվողներին հնարավորություն է տրվել նշել մի քանի տարբերակ։
Արդյունքների համաձայն՝ պատասխանների առաջին հնգյակում հայտնվել են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Իրանը, Եվրոպական միությունը և Ֆրանսիան, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Որպես առավել կարևոր քաղաքական գործընկեր մասնակիցները նշել են ՌԴ-ն ու ԱՄՆ-ն գրեթե հավասար տոկոսներով` Ռուսաստանը 43 տոկոսը, ԱՄՆ-ն՝ 42 տոկոսը:
Իրանը կարևոր գործընկեր է համարում հարցվածների 34 տոկոսը, Եվրոպական միությունը՝ 29 տոկոսը, իսկ Ֆրանսիան՝ 27 տոկոսը։
Հարցվածների 21 տոկոսը կարևոր գործընկեր է համարել Չինաստանին, 18 տոկոսը՝ Վրաստանին, 6 տոկոսը՝ Հնդկաստանին, 4 տոկոսը՝ Միացյալ Թագավորությանը, 3 տոկոսը՝ Ղազախստանին և 3 տոկոսը՝ Թուրքիային։
Ադրբեջանը որպես կարևոր քաղաքական գործընկեր նշել է հարցվածների 2 տոկոսը, նույնքան՝ 2 տոկոսը նշել է նաև Ուկրաինան։
«Այլ» տարբերակը նշել է հարցվածների 2 տոկոսը, «ոչ մեկը» տարբերակը՝ 3 տոկոսը, իսկ հարցին պատասխանել չի կարողացել հարցվածների 3 տոկոսը։

6 Март 2026 - 10:58 AMT
Согласно результатам опроса, проведенного Международным республиканским институтом (IRI), Вооруженные силы Армении и Армянская апостольская церковь остаются самыми авторитетными институтами в стране.
По данным исследования, граждане выражают наибольшее удовлетворение работой армии: 73 процента опрошенных заявили, что полностью или частично довольны деятельностью вооруженных сил.
Работой Армянской апостольской церкви довольны 61 процент респондентов, сообщает «Aysor.am».
В то же время наибольшее недовольство граждан вызывает деятельность Национального собрания: 68 процентов участников опроса заявили, что недовольны его работой. Высокий уровень недовольства зафиксирован и в отношении аппарата президента — 50 процентов.
В рамках опроса граждан также спросили: «Какие из следующих стран вы считаете наиболее важными политическими партнерами для Армении?» Респондентам разрешалось выбрать несколько вариантов.
По результатам исследования в пятерку наиболее важных партнеров вошли Россия, США, Иран, Европейский союз и Франция, сообщает «1lurer.am ».
В качестве наиболее важного политического партнера участники опроса назвали Россию и США почти с одинаковыми показателями: Россия — 43 процента, США — 42 процента.
Иран считают важным партнером 34 процента респондентов, Европейский союз — 29 процентов, Францию — 27 процентов.
Китай назвали 21 процент, Грузию — 18 процентов, Индию — 6 процентов, Великобританию — 4 процента, Казахстан и Турцию — по 3 процента.
Азербайджан в качестве важного политического партнера назвали 2 процента опрошенных, столько же — Украину.
Вариант «другое» выбрали 2 процента, «ни одну страну» — 3 процента, а 3 процента затруднились ответить.