«Ուժեղ Հայաստանը» չգրանցելը կլինի ժողովրդավարության չեղարկում, ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը՝ արձագանքելով այն խոսակցություններին, թե իշխող ուժը կարող է չգրանցել կուսակցությունը՝ թույլ չտալով մասնակցել ընտրություններին։
Նա հավելել է, որ դա իրենց թույլ տալով կամ չտալով չէ՝ «սա մեր Սահմանադրությամբ է», հայտնում է Aysor.am-ը:
«Նման դեպքում ընդհանրապես թող ժողովրդավարությունը չեղյալ հայտարարեն և իրենք հավաքվեն, փոքրիկ խմբակով որոշեն, կամ նույն մարդը քանի անգամ է լինելու երկրի վարչապետ։ Եթե ժողովրդավարությունն իրենց համար ինչ-որ բազային բան նշանակում է, նրանք չեն գնա այդ քայլին, որովհետև ՀՀ պատմության մեջ չի եղել մի ժամանակաշրջան, երբ հիմնական ընդդիմադիր ուժին թույլ չեն տվել մասնակցել ընտրություններին»,- ասել է Կարապետյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ նման որոշումը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ Հայաստանի համար։
«ՀՀ-ն կհայտնվի նույն շրջափուլի մեջ, կմնա 2021-ի շրջափուլի մեջ։ Մեր երկրին նոր առաջնորդներ են պետք, որ այս վիճակից դուրս գանք։ Մենք առաջարկում ենք ծրագրեր՝ երկրի փոփոխության համար, մենք չենք առաջարկում մարդկանց դեմքերի փոփոխություն։ Եթե իրենք այս փոփոխություններն արած լինեին, մեր կարիքը չէր լինի։ Հիմա փոփոխության պահանջ կա, նոր հասարակությունը նոր առաջնորդության պահանջ ունի, և ժողովուրդը կորոշի։ Թող հարյուր հազարավոր մարդկանց փոխարեն իրենք չորոշեն»,- նշել է նա։
«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը մարտի 5-ին հայտարարել է, թե պահանջում է չգրանցել Սամվել Կարապետյանի կուսակցությունը, որովհետև «ռուսական» է։:

6 Март 2026 - 11:07 AMT
Отказ зарегистрировать партию «Сильная Армения» будет означать отмену демократии, заявил член политического совета партии Нарек Карапетян, комментируя разговоры о том, что власти могут не допустить партию к участию в выборах.
Он подчеркнул, что участие в выборах зависит не от чьего-то разрешения, а гарантировано Конституцией Армении, сообщает «Aysor.am ».
«В таком случае пусть вообще отменят демократию и собираются небольшой группой решать, или один и тот же человек сколько раз будет премьер-министром. Если демократия для них означает что-то базовое, они не пойдут на этот шаг, потому что в истории Армении не было периода, когда основную оппозиционную силу не допускали к выборам», — заявил Карапетян.
По его мнению, подобное решение может иметь серьезные последствия для Армении.
«Армения окажется в том же цикле, останется в цикле 2021 года. Нашей стране нужны новые лидеры, чтобы выйти из этой ситуации. Мы предлагаем программы для изменения страны, а не просто смену лиц. Если бы эти изменения были сделаны, в нас не было бы необходимости. Сейчас есть запрос на перемены, и новое общество требует нового руководства. Пусть решает народ, а не небольшая группа вместо сотен тысяч людей», — отметил он.
Ранее, 5 марта, председатель партии «Республика» Арaм Саргсян заявил, что требует не регистрировать партию Самвела Карапетяна, поскольку считает ее «российской».