«Ուժեղ Հայաստանը» չգրանցելը կլինի ժողովրդավարության չեղարկում, ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը՝ արձագանքելով այն խոսակցություններին, թե իշխող ուժը կարող է չգրանցել կուսակցությունը՝ թույլ չտալով մասնակցել ընտրություններին։
Նա հավելել է, որ դա իրենց թույլ տալով կամ չտալով չէ՝ «սա մեր Սահմանադրությամբ է», հայտնում է Aysor.am-ը:
«Նման դեպքում ընդհանրապես թող ժողովրդավարությունը չեղյալ հայտարարեն և իրենք հավաքվեն, փոքրիկ խմբակով որոշեն, կամ նույն մարդը քանի անգամ է լինելու երկրի վարչապետ։ Եթե ժողովրդավարությունն իրենց համար ինչ-որ բազային բան նշանակում է, նրանք չեն գնա այդ քայլին, որովհետև ՀՀ պատմության մեջ չի եղել մի ժամանակաշրջան, երբ հիմնական ընդդիմադիր ուժին թույլ չեն տվել մասնակցել ընտրություններին»,- ասել է Կարապետյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ նման որոշումը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ Հայաստանի համար։
«ՀՀ-ն կհայտնվի նույն շրջափուլի մեջ, կմնա 2021-ի շրջափուլի մեջ։ Մեր երկրին նոր առաջնորդներ են պետք, որ այս վիճակից դուրս գանք։ Մենք առաջարկում ենք ծրագրեր՝ երկրի փոփոխության համար, մենք չենք առաջարկում մարդկանց դեմքերի փոփոխություն։ Եթե իրենք այս փոփոխություններն արած լինեին, մեր կարիքը չէր լինի։ Հիմա փոփոխության պահանջ կա, նոր հասարակությունը նոր առաջնորդության պահանջ ունի, և ժողովուրդը կորոշի։ Թող հարյուր հազարավոր մարդկանց փոխարեն իրենք չորոշեն»,- նշել է նա։
«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը մարտի 5-ին հայտարարել է, թե պահանջում է չգրանցել Սամվել Կարապետյանի կուսակցությունը, որովհետև «ռուսական» է։:

Refusing to register the Strong Armenia party would amount to canceling democracy, said Narek Karapetyan, a member of the party’s political council, commenting on speculation that the ruling authorities might block the party from participating in elections.
He added that participation in elections should not depend on someone’s permission but is guaranteed by Armenia’s Constitution, Aysor.am reports.
“In that case, they should simply abolish democracy altogether and gather in a small group to decide who will rule, or how many times the same person will remain prime minister. If democracy means something basic for them, they will not take such a step, because in Armenia’s history there has never been a period when the main opposition force was not allowed to participate in elections,” Karapetyan said.
According to him, such a decision could have serious consequences for Armenia.
“Armenia will remain stuck in the same cycle, in the cycle of 2021. Our country needs new leaders to get out of this situation. We are offering programs to change the country, not simply to replace faces. If these changes had been implemented, there would be no need for us. Today there is a demand for change, and society demands new leadership. Let the people decide instead of a small group deciding on behalf of hundreds of thousands of citizens,” he said.
Earlier, on March 5, Aram Sargsyan, leader of the Republic Party, said he was demanding that Samvel Karapetyan’s party not be registered, claiming it is a “Russian” party.