6 Մարտ 2026 - 10:47 AMT
Ադրբեջանը հետ է կանչել իր դիվանագետներին Իրանից: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը որոշում է կայացրել ամբողջությամբ դուրս բերել դիվանագիտական ​​անձնակազմը Իրանից։ Գործընթացը վերաբերում է ինչպես Թեհրանում գտնվող Ադրբեջանի դեսպանատանը, այնպես էլ Թավրիզում գտնվող գլխավոր հյուպատոսությանը։ Այժմ այս ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում», – ասել է նա, գրում է Minval.az-ը:
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանել է, թե ինչ է նշանակում երկրում հայտարարված «մոբիլիզացիա №1»-ը:
Գերատեսչության հաղորդմամբ՝ նման որոշման դեպքում Զինված ուժերը բերվում են լիակատար մարտական պատրաստության վիճակի։ Միաժամանակ սկսվում է պահեստազորում գտնվող զինծառայողների զորակոչ։
Մոբիլիզացիոն միջոցառումների շրջանակում զինվորական ստորաբաժանումները տեղափոխվում են մարտական դիրքեր կամ նախապես սահմանված նշանակման շրջաններ։
Պաշտպանության նախարարությունում ընդգծել են, որ այս քայլերը միտված են բանակի օպերատիվ պատրաստականությունն ապահովելուն և հնարավոր սպառնալիքներին արագ արձագանքելու կարողությունը բարձրացնելուն։
Բայրամովը հայտարարել է, որ Իրանի տարածքից Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության ուղղությամբ իրականացված անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումների կապակցությամբ նախագահի կողմից տրվել են բոլոր անհրաժեշտ հանձնարարականները, հայտնում է APA-ն:
Նրա խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ ձեռնարկվել են նաև դիվանագիտական քայլեր։ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը փոխանցել է համապատասխան նոտա, ինչպես նաև անցկացվել են հեռախոսային բանակցություններ։
«Անվտանգության միջոցառումները նույնպես գտնվում են նախագահի վերահսկողության ներքո՝ ամենաբարձր մակարդակով։ Զինված ուժերի պատրաստվածության մակարդակն էլ ավելի է բարձրացվում։ Բոլոր համապատասխան հանձնարարականները նույնպես տրվել են»,- նշել է Բայրամովը։

Азербайджан отозвал своих дипломатов из Ирана, заявил министр иностранных дел страны Джейхун Байрамов.
«Президент Ильхам Алиев принял решение полностью вывести дипломатический персонал из Ирана. Это касается как посольства Азербайджана в Тегеране, так и генерального консульства в Тебризе. Сейчас ведется соответствующая работа», — сказал он, сообщает «Minval.az».
В то же время Министерство обороны Азербайджана разъяснило значение объявленной в стране «мобилизации №1».
По данным ведомства, в таком случае вооруженные силы приводятся в состояние полной боевой готовности. Одновременно начинается призыв военнослужащих из резерва.
В рамках мобилизационных мероприятий воинские подразделения перемещаются на боевые позиции или в заранее определенные районы назначения.
В Министерстве обороны подчеркнули, что эти меры направлены на обеспечение оперативной готовности армии и повышение способности быстро реагировать на возможные угрозы.
Байрамов также заявил, что после атак беспилотников, осуществленных с территории Ирана в направлении Нахичеванской Автономной Республики, президент дал все необходимые поручения, сообщает «APA».
По его словам, в связи со сложившейся ситуацией предприняты и дипломатические шаги: МИД Азербайджана передал соответствующую ноту и провел телефонные переговоры.
«Меры безопасности также находятся под контролем президента на самом высоком уровне. Уровень готовности вооруженных сил дополнительно повышается. Все необходимые поручения даны», — отметил Байрамов.
Ранее сообщалось, что Иран нанес удары беспилотниками по аэропорту Нахичевани, а несколько других БПЛА упали в других районах.