Դաշնակցությունը կա և լինելու է, հայտարարել է ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանն՝ արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերին:
«ԱԺ-ում իր հերթական ջղաձգումների ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Դաշնակցությունը սպառնալիք է Հայաստանի համար և իրենց հանձնառությունն է այնպես անել, որ Դաշնակցությունը չլինի։ Պրոթուրքական այս ուժի նման դիրքորոշումը մեզ համար հասկանալի է։ Բայց ամեն դեպքում մեկ անգամ ևս հիշեցնեմ․ Նիկոլ Փաշինյան, Հայաստանի, հայ ժողովրդի, ազգային անվտանգության թիվ մեկ սպառնալիքը անձամբ դու ես և քո վարչախումբը, որը Ալիևի հետ համատեղ հայաթափեց Արցախը, այնուհետև ՀՀ-ից շուրջ 240 կմ տարածք՝ ռազմավարական նշանակություն ունեցող դիրքերով, հանձնեց Ադրբեջանին»,-ասել է Սաղաթելյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում։
Նա հիշեցրել է, որ նախկինում էլ «այլ սուլթաններ և բոլշևիկներ ևս փորձել են այնպես անել, որ ՀՅԳ-ն չլինի»:
«Հիմա նրանք և այդ համակարգերը չկան, իսկ Դաշնակցությունը կա և լինելու է՝ շարունակելով պաշտպանել իր հայրենիքը, պետությունը և ժողովրդին բոլոր սպառնալիքներից՝ ի հեճուկս ձեզ և ձեր տերերի»,-ասել է Սաղաթելյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է, թե իրենց քաղաքական պատասխանատվությունից մեկն այն է, որ ՀՅԴ նման կուսակցություններ Հայաստանում չլինեն: Նա այդ մասին ասել է՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի հարցին, որը վերաբերվել է երկրում առկա բռնության մթնոլորտին։
«Քանի դեռ Հայաստանում կա կուսակցություն, որտեղ զենքի վրա երդվելով են ընդունում կուսակցություն, և որտեղ սեփական անդամներին գնդակահարելը սովորական մի հատ երեւույթ ա, դուք գնացեք ձեր կուսակցության դարդը լացեք․․․Մեր քաղաքական պատասխանատվությունից մեկն էն ա, որ ձեր կուսակցությունների նման կուսակցություններ Հայաստանում չլինեն՝ որպես հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության ոչ ամենաէական, բայց կարևոր մաս: Քանի դեռ այդպիսի կուսակցություն կա Հայաստանում, այդ պրոբլեմը լինելու է»,-ասել է նա:

6 Март 2026 - 12:58 AMT
Дашнакцутюн существует и будет существовать, заявил представитель Бюро АРФ, депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян, комментируя высказывания премьер-министра Никола Пашиняна.
«Во время своей очередной вспышки в Национальном собрании Никол Пашинян заявил, что Дашнакцутюн является угрозой для Армении и что их задачей является добиться того, чтобы Дашнакцутюн не существовала. Позиция этой протурецкой силы для нас понятна. Но еще раз напомню: Никол Пашинян, главная угроза безопасности Армении, армянского народа и национальной безопасности — это лично ты и твой режим, который вместе с Ильхамом Алиевым привел к изгнанию армян из Арцаха, а затем передал Азербайджану около 240 км территории Армении, включая стратегически важные позиции», — заявил Сагателян в видеообращении в Facebook.
Он также напомнил, что ранее «другие султаны и большевики» пытались сделать так, чтобы партия не существовала.
«Сейчас их и этих систем уже нет, а Дашнакцутюн есть и будет существовать, продолжая защищать свою родину, государство и народ от всех угроз — вопреки вам и вашим хозяевам», — заявил Сагателян.
Ранее во время вопросов и ответов в Национальном собрании Никол Пашинян заявил, что одной из политических задач власти является добиться того, чтобы в Армении не существовали партии, подобные Дашнакцутюн.
Он сказал это, отвечая на вопрос депутата фракции «Армения» Лилит Галстян, касавшийся атмосферы насилия в стране.
«Пока в Армении существует партия, где при вступлении дают клятву на оружии и где расстрел собственных членов был обычным явлением, вам следует заниматься проблемами своей партии… Одной из наших политических ответственностей является то, чтобы подобных партий в Армении не было как части стратегии борьбы с преступностью», — заявил Пашинян.