6 Մարտ 2026 - 14:07 AMT
Դատախազը մարտի 6-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնել Մարտի 1-ի գործով երեք մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը։ Խոսքը վերաբերում է 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Մելքոնյանին, նրա տեղակալ Վալերի Օսիպյանին և նույն գնդի վաշտի հրամանատար Կարեն Մովսիսյանին։
Դատախազությունից հիշեցրել են, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևանում տեղի ունեցած դեպքերի առթիվ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ 2008 թվականի փետրվարի 19-ին անցկացված նախագահական ընտրություններից հետո արձանագրված խախտումների պատճառով փետրվարի 20-ից Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպվել և անցկացվել են քաղաքացիների խաղաղ հավաքներ։
Ըստ քննության տվյալների՝ 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության պետի ակնհայտ ապօրինի հրամանով մարտի 1-ին՝ ժամը 06։30-ի սահմաններում, ոստիկանության ծառայողները՝ այդ թվում պարեկապահակակետային գնդի ծառայողները, բռնությամբ և հատուկ միջոցների կիրառմամբ ցրել են Ազատության հրապարակում անցկացվող նստացույցը։ Ցրման ընթացքում հրապարակից հարկադրաբար հեռացվել են նաև վրաններում գտնվող և այնտեղ գիշերող հարյուրավոր խաղաղ ցուցարարներ։
Դատախազությունը նշում է, որ Ռոբերտ Մելքոնյանի, Վալերի Օսիպյանի և Կարեն Մովսիսյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ոստիկանության այլ պաշտոնատար անձանց հետ հանցակցությամբ իրենց ենթակա ստորաբաժանման ծառայողների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների կիրառմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար։
Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Դատախազությունից նաև հիշեցրել են, որ 2026 թվականի մարտի 3-ին դատարան է ուղարկվել Մարտի 1-ի գործով մեկ այլ մեղադրյալի՝ ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հովհաննես Թամամյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը։
Քննության տվյալներով՝ Թամամյանը 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան առանց հիմնավորման ոստիկանության ծառայողներին հանձնարարել է ծեծի ենթարկել Ազատության հրապարակում անցկացվող հանրահավաքի մասնակիցներից մեկին և տեղափոխել նրան ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն։
Նշվում է նաև, որ 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը վերացրել է ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2020 թվականի որոշումը։ Նրա նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում նույն հոդվածով, իսկ քրեական գործի նյութերը 2026 թվականի հունվարի 9-ին ուղարկվել են դատարան։

6 марта прокурор утвердил обвинительное заключение и направил в суд материалы уголовного дела в отношении трех обвиняемых по делу о событиях 1 марта 2008 года.
Речь идет о бывшем командире полка патрульно-постовой службы полиции Еревана Роберте Мелконяне, его заместителе Валерии Осипяне, а также командире роты того же полка Карене Мовсисяне.
В Генеральной прокуратуре напомнили, что в рамках расследования, проводимого Антикоррупционным комитетом, установлено: после президентских выборов 19 февраля 2008 года, сопровождавшихся заявлениями о нарушениях, с 20 февраля на площади Свободы в Ереване проходили мирные акции протеста.
По данным следствия, 1 марта 2008 года около 06:30 сотрудники полиции, в том числе бойцы патрульно-постового полка, по заведомо незаконному приказу руководителя полиции разогнали сидячую акцию, применив силу и специальные средства.
Во время разгона с площади были принудительно удалены сотни мирных демонстрантов, включая тех, кто ночевал в палатках.
По версии прокуратуры, Мелконян, Осипян и Мовсисян совместно с другими должностными лицами полиции превысили служебные полномочия с применением насилия и специальных средств.
Им предъявлено обвинение по части 2 статьи 38-309 Уголовного кодекса Армении, принятого 18 апреля 2003 года.
В прокуратуре также напомнили, что 3 марта 2026 года в суд были направлены материалы дела в отношении еще одного обвиняемого — Ованнеса Тамамяна, бывшего первого заместителя начальника Главного управления уголовного розыска полиции Армении.
По данным следствия, утром 1 марта 2008 года он без достаточных оснований поручил сотрудникам полиции избить одного из участников митинга на площади Свободы и доставить его в Главное управление по борьбе с организованной преступностью.
Также сообщается, что 11 августа 2025 года генеральный прокурор Анна Вардапетян отменила решение 2020 года о прекращении уголовного преследования бывшего заместителя начальника полиции Саши Афяна. В отношении него вновь было возбуждено уголовное преследование по той же статье, а материалы дела направлены в суд 9 января 2026 года.
Лицо, обвиняемое в преступлении, считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда.