6 Մարտ 2026 - 14:07 AMT
Դատախազը մարտի 6-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնել Մարտի 1-ի գործով երեք մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը։ Խոսքը վերաբերում է 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Մելքոնյանին, նրա տեղակալ Վալերի Օսիպյանին և նույն գնդի վաշտի հրամանատար Կարեն Մովսիսյանին։
Դատախազությունից հիշեցրել են, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևանում տեղի ունեցած դեպքերի առթիվ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ 2008 թվականի փետրվարի 19-ին անցկացված նախագահական ընտրություններից հետո արձանագրված խախտումների պատճառով փետրվարի 20-ից Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպվել և անցկացվել են քաղաքացիների խաղաղ հավաքներ։
Ըստ քննության տվյալների՝ 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության պետի ակնհայտ ապօրինի հրամանով մարտի 1-ին՝ ժամը 06։30-ի սահմաններում, ոստիկանության ծառայողները՝ այդ թվում պարեկապահակակետային գնդի ծառայողները, բռնությամբ և հատուկ միջոցների կիրառմամբ ցրել են Ազատության հրապարակում անցկացվող նստացույցը։ Ցրման ընթացքում հրապարակից հարկադրաբար հեռացվել են նաև վրաններում գտնվող և այնտեղ գիշերող հարյուրավոր խաղաղ ցուցարարներ։
Դատախազությունը նշում է, որ Ռոբերտ Մելքոնյանի, Վալերի Օսիպյանի և Կարեն Մովսիսյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ոստիկանության այլ պաշտոնատար անձանց հետ հանցակցությամբ իրենց ենթակա ստորաբաժանման ծառայողների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների կիրառմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար։
Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Դատախազությունից նաև հիշեցրել են, որ 2026 թվականի մարտի 3-ին դատարան է ուղարկվել Մարտի 1-ի գործով մեկ այլ մեղադրյալի՝ ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հովհաննես Թամամյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը։
Քննության տվյալներով՝ Թամամյանը 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան առանց հիմնավորման ոստիկանության ծառայողներին հանձնարարել է ծեծի ենթարկել Ազատության հրապարակում անցկացվող հանրահավաքի մասնակիցներից մեկին և տեղափոխել նրան ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն։
Նշվում է նաև, որ 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը վերացրել է ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2020 թվականի որոշումը։ Նրա նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում նույն հոդվածով, իսկ քրեական գործի նյութերը 2026 թվականի հունվարի 9-ին ուղարկվել են դատարան։

On March 6, a prosecutor approved the indictment and sent to court the criminal case against three defendants in connection with the March 1, 2008 events in Armenia.
The case concerns Robert Melkonyan, who in 2008 served as commander of the Yerevan Police Patrol Service Regiment, his deputy Valery Osipyan, and Karen Movsisyan, commander of a company within the same regiment.
According to the Prosecutor’s Office, the investigation conducted by the Anti-Corruption Committee established that following alleged violations during the February 19, 2008 presidential election, peaceful protests were organized in Freedom Square in Yerevan starting February 20.
Investigators say that on March 1, 2008 at around 06:30, acting on an obviously illegal order by the head of the Armenian police, officers—including members of the patrol regiment—dispersed the sit-in using force and special means.
During the operation, hundreds of peaceful demonstrators, including those staying overnight in tents at the square, were forcibly removed.
Prosecutors state that Melkonyan, Osipyan and Movsisyan have been charged with abuse of official powers accompanied by violence and the use of special means, committed in cooperation with other police officials.
They were charged under Article 38-309, Part 2 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003.
The Prosecutor’s Office also recalled that on March 3, 2026, the case against another defendant in the March 1 investigation—Hovhannes Tamamyan, former first deputy head of the Criminal Investigation Department of the Armenian police—was also sent to court.
According to investigators, early on March 1, 2008, Tamamyan allegedly ordered police officers without justification to beat a participant of the protest in Freedom Square and take him to the Department for Combating Organized Crime.
Prosecutors also noted that on August 11, 2025, Prosecutor General Anna Vardapetyan overturned a 2020 decision to terminate criminal proceedings against former deputy police chief Sasha Afyan. Charges were refiled under the same article, and the case materials were sent to court on January 9, 2026.
Persons accused of a crime are presumed innocent until their guilt is proven in court by a legally binding verdict in accordance with criminal procedure law.