Իրանից ՀՀ քաղաքացիների հոսքը սովորականից էապես չի տարբերվում: Իրանում ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո Հայաստանի դեսպանությանը դիմել են ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող երկու անձ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը:
Նրանցից մեկն առանց խոչընդոտների վերադարձել է Հայաստան, 2-րդ քաղաքացու վերադարձի կազմակերպման գործընթացը շարունակվում է, և դեսպանությունը նրա հետ գտնվում է մշտական կապի մեջ։
Դեսպանությունն օրական ստանում է միջինում 15-20 հեռախոսազանգ, որոնք հիմնականում վերաբերում են Հայաստան-Իրան սահմանի անցանելիությանը։ Իրանից Հայաստան և Հայաստանից Իրան սահմանային անցումները հայաստանյան կողմում իրականացվել են բնականոն ռեժիմով։
Իրանում կապի սահմանափակումներով պայմանավորված՝ ՀՀ դեսպանությունը նաև աջակցում է Իրանում գտնվող հայերի վերաբերյալ տեղեկությունների փոխանցմանը նրանց հարազատներին։
Բացի ՀՀ քաղաքացիներից, դեսպանությանն են դիմում նաև օտարերկրյա քաղաքացիներ՝ Հայաստան մուտքի հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով։ Նրանց տրամադրվում են համապատասխան պարզաբանումներ և անհրաժեշտ ուղղորդումներ։
Միաժամանակ, դեսպանությունն անհրաժեշտ աջակցություն է ցուցաբերում Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների դիվանագետներին և նրանց ընտանիքների անդամներին՝ ըստ անհրաժեշտության Հայաստանի տարածքով դեպի իրենց երկրներ վերադարձի կազմակերպման հարցում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

7 Март 2026 - 07:23 AMT
Поток граждан Армении из Ирана существенно не отличается от обычного уровня. После начала военных действий в Иране в посольство Армении обратились два человека, имеющих гражданство Республики Армения. Об этом на своей странице в Facebook сообщила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
Один из них уже без препятствий вернулся в Армению. Процесс организации возвращения второго гражданина продолжается, и посольство находится с ним на постоянной связи.
Посольство ежедневно получает в среднем 15–20 телефонных звонков, которые в основном касаются проходимости армяно-иранской границы. Пересечения границы из Ирана в Армению и из Армении в Иран на армянской стороне осуществляются в обычном режиме.
В связи с ограничениями связи в Иране посольство Армении также помогает передавать родственникам информацию о находящихся там армянах.
Помимо граждан Армении, в посольство обращаются и иностранные граждане с целью получения информации о возможностях въезда в Армению. Им предоставляются соответствующие разъяснения и необходимые рекомендации.
Одновременно посольство оказывает необходимую помощь дипломатам, аккредитованным в Исламской Республике Иран, а также членам их семей — при необходимости в вопросах организации возвращения в свои страны через территорию Армении, говорится в сообщении.