7 Մարտ 2026 - 08:18 AMT
Իրանը չի իրականացնի հրթիռային կամ ԱԹՍ հարվածներ հարևան երկրների ուղղությամբ, եթե այդ երկրների տարածքից հարձակումներ չլինեն Իրանի դեմ։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը՝ ժողովրդին ուղղված հեռուստաուղերձում՝ ներկայացնելով երկրի Ժամանակավոր ղեկավար խորհրդի որոշումը։
Նա նաև ներողություն է հայտնել այն հարևան պետություններից, որոնք ենթարկվել են հարվածների, և վստահեցրել է, որ Թեհրանը նպատակ չունի հարձակվելու հարևան երկրների վրա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Ոմանք կարծում են, թե կարող են օգտվել իրավիճակից և հարձակվել մեր հողի վրա։ Մի դարձեք իմպերիալիզմի ձեռքի խաղալիք։ Հնարավոր է՝ մենք տարաձայնություններ ունենք, սակայն Իսրայելին և ագրեսոր ԱՄՆ-ին աջակցելը շատ վատ երևույթ է», – ասել է նա։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը մի շարք հարվածներ են հասցրել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին, այդ թվում՝ Թեհրանում։ Հաղորդվել է ավերածությունների և խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհերի մասին։ Ի պատասխան՝ Իրանը հրթիռային հարվածներ է հասցրել Իսրայելի տարածքին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում գտնվող ամերիկյան ռազմական օբյեկտներին։
Մարտի 5-ին հայտնի դարձավ, որ Իրանն ԱԹՍ-ներով հարվածել է Նախիջևանի օդանավակայանին: Եվս մի քանի անօդաչու թռչող սարքեր ընկել են այլ տարածքներում։ Ավելի ուշ հաղորդվել է, որ ԱԹՍ-ներից մեկն ընկել է դպրոցի հարևանությամբ: Բաքվում Իրանի դեսպան Մոջթաբա Դեմիրչիլուին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ, հանձնվել է բողոքի նոտա:

7 Март 2026 - 08:28 AMT
Иран не будет наносить ракетные или беспилотные удары по соседним государствам, если с их территории не будут осуществляться нападения против Ирана. Об этом заявил президент Ирана Масуд Пезешкиан в телеобращении к народу, представляя решение Временного руководящего совета страны.
Он также принес извинения тем соседним государствам, которые подверглись ударам, и заверил, что Тегеран не намерен атаковать соседние страны, сообщает «Sputnik Армения».
«Некоторые думают, что могут воспользоваться ситуацией и напасть на нашу землю. Не становитесь игрушкой в руках империализма. Возможно, у нас есть разногласия, однако поддержка Израиля и агрессивных США — очень плохое явление», — заявил он.
28 февраля США и Израиль нанесли ряд ударов по объектам на территории Ирана, в том числе в Тегеране. Сообщалось о разрушениях и жертвах среди мирного населения.
В ответ Иран нанес ракетные удары по территории Израиля, а также по американским военным объектам на Ближнем Востоке.
5 марта стало известно, что Иран ударил беспилотниками по аэропорту Нахичевани. Несколько других беспилотных летательных аппаратов упали в других районах. Позднее сообщалось, что один из дронов упал рядом со школой.
Посол Ирана в Баку Моджтаба Демирчилу был вызван в МИД Азербайджана, где ему была вручена нота протеста.