7 Մարտ 2026 - 08:35 AMT
Թրամփն «անվերապահ կապիտուլացիա» է պահանջել Իրանից, Թեհրանից ասել են՝ իրենք են լուծում իրենց ներքին խնդիրները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պահանջել է Իրանից «անվերապահ կապիտուլյացիա»։
«Իրանի հետ որևէ համաձայնություն չի լինի, բացի անվերապահ կապիտուլյացիայից» – գրել է նա մարտի 6-ին Truth Social սոցիալական ցանցում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Թրամփը նաև նշել է, որ Իսլամական հանրապետության կապիտուլյացիայից հետո ԱՄՆ-ն և իր դաշնակիցները կօգնեն Իրանին «անդունդի եզրից վերադառնալ և այն դարձնել տնտեսապես ավելի մեծ, ավելի լավ և ավելի ուժեղ, քան երբևէ նախկինում»։
Որպես պայման նա նշել է «հոյակապ և ընդունելի առաջնորդի» կամ մի քանի ղեկավարող գործիչների նշանակումը։ Իր գրառման ավարտին Թրամփը գրել է կարգախոսը՝ «Եկե՛ք Իրանը կրկին մեծ դարձնենք»։
Թրամփը հայտարարել է նաև, որ ցանկանում է անձամբ մասնակցել Իրանի նոր առաջնորդի ընտրության հարցին։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մաջիդ Թախտ-Ռավանչին մեկնաբանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն հայտարարությունը, ըստ որի նա մտադիր է ազդեցություն ունենալ Իրանի ապագա առաջնորդների վրա։
Իրանցի դիվանագետի խոսքով՝ երկրի ներքին գործերով զբաղվում են իրանցիները և օտարերկրացիների ցուցումների կարիք չունեն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Իրանի ներքին գործերը պատկանում են իրանցիներին, և նրանք բավական հասուն են, որպեսզի ընտրեն իրենց ներկայացուցիչներին՝ լինի դա խորհրդարանում, նախագահների ընտրության ժամանակ, թե հաջորդ գերագույն առաջնորդի ընտրության գործընթացում։ Մեզ անհրաժեշտ չեն որևէ օտարերկրացիներ, որոնք մեզ կասեն՝ ինչ անել կամ ինչ չանել», — հայտարարել է նա France24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ։ Այդ մասին հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Զրույցի ընթացքում վերահաստատվել է Ռուսաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը՝ անհրաժեշտ է անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և հրաժարվել Իրանի շուրջ և ամբողջ Մերձավոր Արևելքում խնդիրներն ուժային ճանապարհով լուծելու փորձերից, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Պուտինը տեղեկացրել է իր իրանցի գործընկերին, որ մշտական կապի մեջ է Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի անդամ երկրների առաջնորդների հետ։ Իրանի նախագահը, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանին Իրանի ժողովրդի նկատմամբ ցուցաբերած համերաշխության համար և ներկայացրել է հակամարտության ընթացքի մանրամասները։ Կողմերը պայմանավորվել են հետագայում ևս պահպանել կապը տարբեր հաղորդակցման ուղիներով։
Թեհրանը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանը, օգտագործելով միջազգային հարթակում ունեցած իր հնարավորությունները, կաջակցի Իրանի օրինական իրավունքներին՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումների պայմաններում։ Իրանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Մոսկվան կարող է իր ազդեցությամբ պաշտպանել իրանական ժողովրդի իրավունքը ներկայիս հարվածների ֆոնին։
Իրանի նախագահն կտրուկ մերժել է այն պնդումները, թե Իրանը հարձակվել է Ադրբեջանի վրա՝ դրանք անվանելով «թշնամիների դավադրություն՝ հարևանների միջև եղբայրական հարաբերությունները խաթարելու նպատակով»։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ից սկսել են զանգվածային ավիահարվածներ հասցնել Իրանին։ Այդ հարվածների հետևանքով, Խամենեիից բացի, սպանվել են նաև Իրանի ղեկավարության այլ ներկայացուցիչներ։ Պատասխան գործողությունների շրջանակում Իրանը փետրվարի 28-ից հարվածներ է հասցրել Իսրայելին, Պարսից ծոցի մի շարք երկրներին և տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան օբյեկտներին։

7 Март 2026 - 10:09 AMT
«Никакого соглашения с Ираном не будет, кроме безоговорочной капитуляции», — написал он 6 марта в социальной сети Truth Social, сообщает Deutsche Welle.
Трамп также заявил, что после капитуляции Исламской Республики США и их союзники помогут Ирану «вернуться с края пропасти» и сделать страну экономически более крупной, лучшей и сильной, чем когда-либо прежде.
В качестве условия он назвал назначение «великолепного и приемлемого лидера» или нескольких руководящих фигур. В завершение публикации Трамп написал лозунг: «Давайте снова сделаем Иран великим».
Трамп также заявил, что хотел бы лично участвовать в выборе нового руководства Ирана.
Заместитель министра иностранных дел Ирана Маджид Тахт-Раванчи прокомментировал заявление Трампа о намерении влиять на будущих лидеров Ирана.
По словам иранского дипломата, внутренние дела страны решают сами иранцы, и им не нужны указания иностранных государств, пишет «РИА Новости».
«Внутренние дела Ирана принадлежат иранцам, и они достаточно зрелы, чтобы выбирать своих представителей — будь то парламент, президентские выборы или процесс выбора следующего верховного лидера. Нам не нужны иностранцы, которые будут говорить нам, что делать или чего не делать», — заявил он в интервью телеканалу France 24.
Тем временем президент России Владимир Путин провел телефонный разговор с президентом Ирана Масудом Пезешкианом, сообщила пресс-служба Кремля.
В ходе беседы Россия подтвердила свою принципиальную позицию о необходимости немедленного прекращения боевых действий и отказа от попыток решать проблемы вокруг Ирана и на всем Ближнем Востоке силовым путем, сообщает «Lenta.ru ».
Путин сообщил своему иранскому коллеге, что находится в постоянном контакте с лидерами стран — членов Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива.
Пезешкиан, в свою очередь, поблагодарил Россию за солидарность с иранским народом и представил подробности развития конфликта. Стороны договорились и далее поддерживать связь по различным каналам.
Тегеран выразил надежду, что Россия, используя свои возможности на международной арене, поддержит законные права Ирана в условиях атак со стороны США и Израиля.
Президент Ирана также решительно отверг утверждения о том, что Иран атаковал Азербайджан, назвав их «заговором врагов, направленным на подрыв братских отношений между соседями».