ԱՄՆ Կոնգրեսի մի խումբ անդամներ նամակ են ուղարկել պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ խնդրելով հետաքննել փետրվարին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած միջադեպը, որը տեղի է ունեցել այն հյուրանոցի դիմաց, որտեղ տեղակայված է եղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, և միջոցներ ձեռնարկել պատասխանատուների նկատմամբ։ Այս մասին գրել են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ նշելով, որ կոնգրեսական Ջիմ Մաքգովերնը նամակը հրապարակել է սոցիալական ցանցերում։
Փաստաթղթում նշվել է, որ փետրվարի 19-ին Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում Ալիևի անվտանգության աշխատակիցները ուժ են կիրառել «Waldorf Astoria» հյուրանոցի դիմաց հավաքված ցուցարարների նկատմամբ, հայտնում է Factor.am-ը:
«Ինչպես երևում է լայնորեն տարածված տեսանյութերում՝ Իլհամ Ալիևի անվտանգության աշխատակիցները կիրառել են չափազանց մեծ ուժ՝ հարվածելով և հետապնդելով ցուցարարներին։ Սա, կարծես, միջազգային բռնաճնշումների ակտ է, որը կատարվել է ԱՄՆ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների անմիջական հարևանությամբ։ Մենք խորը մտահոգություն ենք հայտնում այս միջադեպի կապակցությամբ»,- ասվել է հայտարարության մեջ։
Կոնգրեսականները նշել են, որ ցուցարարների թվում եղել է Ռահիմ Յագուբլուն՝ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Թոֆիգ Յագուբլուի որդին։ Վերջինս Ադրբեջանում դատապարտվել է ինը տարվա ազատազրկման՝ խարդախության մեղադրանքով, որը, նրա կողմնակիցների կարծիքով, քաղաքական դրդապատճառներ ունի։
«Մենք դատապարտում ենք այս հարձակումները՝ որպես Միացյալ Նահանգներում յուրաքանչյուր մարդու խաղաղ հավաքվելու և խոսքի ազատություն իրականացնելու իրավունքի ուղղակի ոտնձգություն: Այս իրավունքները գտնվում են ամերիկյան ժողովրդավարության հիմքում և պաշտպանված են ինչպես ԱՄՆ Սահմանադրությամբ, այնպես էլ Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային պակտով»,- նշվել է փաստաթղթում։
Նամակում նաև նշվել է, որ Կոնգրեսի անդամները նախկինում ևս մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ, ինչպես արտացոլվել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տարեկան զեկույցներում։ Նրանք ԱՄՆ վարչակազմին կոչ են արել ճնշում գործադրել Ադրբեջանի իշխանությունների վրա՝ իրենց միջազգային պարտավորությունները կատարելու համար։
Նամակի հեղինակների կարծիքով՝ ԱՄՆ ղեկավարությունը պետք է արձագանքի միջադեպին պաշտոնական և դիվանագիտական ուղիներով և իրականացնի քննություն՝ պատասխանատուներին պարզելու նպատակով։
Դիմումը ստորագրել են սենատոր Թիմ Քեյնը և կոնգրեսականներ Ջիմ Մաքգովերնը, Էլեոնոր Հոլմս Նորտոնը, Ջեյմի Ռասկինը, Դինա Թայթուսը, Դոնալդ Բեյերը և Ջեյմս Ուոքինշոնը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել փետրվարի 19-ին՝ Իլհամ Ալիևի Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում, որտեղ նա մասնակցել է Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին։ Մի քանի ադրբեջանցի էմիգրանտներ՝ կառավարության քննադատներ, փորձել են խաղաղ բողոքի ակցիա անցկացնել այն հյուրանոցի առջև, որտեղ գտնվել է Ադրբեջանի նախագահը, սակայն Ալիևի թիկնապահների կողմից ծեծի են ենթարկվել։

A group of members of the U.S. Congress has sent a letter to Secretary of State Marco Rubio, asking him to investigate an incident that occurred in Washington in February outside the hotel where Azerbaijani President Ilham Aliyev was staying and to take action against those responsible.
Azerbaijani media reported that Congressman Jim McGovern published the letter on social media.
According to the document, on February 19, during Aliyev’s visit to Washington, his security personnel used force against protesters gathered outside the Waldorf Astoria hotel, Factor.am reported.
“As widely circulated videos appear to show, Ilham Aliyev’s security personnel used excessive force, striking and chasing protesters. This appears to be an act of transnational repression carried out in close proximity to senior U.S. government officials. We express deep concern about this incident,” the statement said.
Lawmakers noted that one of the protesters was Rahim Yagublu, the son of opposition politician Tofig Yagublu.
The latter has been sentenced in Azerbaijan to nine years in prison on fraud charges, which his supporters say are politically motivated.
“We condemn these attacks as a direct assault on every person’s right in the United States to assemble peacefully and exercise freedom of speech. These rights are foundational to American democracy and are protected by both the U.S. Constitution and the International Covenant on Civil and Political Rights,” the document stated.
The letter also notes that members of Congress have previously expressed concern about human rights violations in Azerbaijan, as reflected in the U.S. State Department’s annual reports.
They called on the U.S. administration to pressure the Azerbaijani authorities to fulfill their international obligations.
According to the authors of the letter, the U.S. leadership should respond to the incident through official and diplomatic channels and conduct an investigation to identify those responsible.
The appeal was signed by Senator Tim Kaine and Representatives Jim McGovern, Eleanor Holmes Norton, Jamie Raskin, Dina Titus, Donald Beyer, and James Walkinshaw.