ԱՄՆ Կոնգրեսի մի խումբ անդամներ նամակ են ուղարկել պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ խնդրելով հետաքննել փետրվարին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած միջադեպը, որը տեղի է ունեցել այն հյուրանոցի դիմաց, որտեղ տեղակայված է եղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, և միջոցներ ձեռնարկել պատասխանատուների նկատմամբ։ Այս մասին գրել են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ նշելով, որ կոնգրեսական Ջիմ Մաքգովերնը նամակը հրապարակել է սոցիալական ցանցերում։
Փաստաթղթում նշվել է, որ փետրվարի 19-ին Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում Ալիևի անվտանգության աշխատակիցները ուժ են կիրառել «Waldorf Astoria» հյուրանոցի դիմաց հավաքված ցուցարարների նկատմամբ, հայտնում է Factor.am-ը:
«Ինչպես երևում է լայնորեն տարածված տեսանյութերում՝ Իլհամ Ալիևի անվտանգության աշխատակիցները կիրառել են չափազանց մեծ ուժ՝ հարվածելով և հետապնդելով ցուցարարներին։ Սա, կարծես, միջազգային բռնաճնշումների ակտ է, որը կատարվել է ԱՄՆ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների անմիջական հարևանությամբ։ Մենք խորը մտահոգություն ենք հայտնում այս միջադեպի կապակցությամբ»,- ասվել է հայտարարության մեջ։
Կոնգրեսականները նշել են, որ ցուցարարների թվում եղել է Ռահիմ Յագուբլուն՝ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Թոֆիգ Յագուբլուի որդին։ Վերջինս Ադրբեջանում դատապարտվել է ինը տարվա ազատազրկման՝ խարդախության մեղադրանքով, որը, նրա կողմնակիցների կարծիքով, քաղաքական դրդապատճառներ ունի։
«Մենք դատապարտում ենք այս հարձակումները՝ որպես Միացյալ Նահանգներում յուրաքանչյուր մարդու խաղաղ հավաքվելու և խոսքի ազատություն իրականացնելու իրավունքի ուղղակի ոտնձգություն: Այս իրավունքները գտնվում են ամերիկյան ժողովրդավարության հիմքում և պաշտպանված են ինչպես ԱՄՆ Սահմանադրությամբ, այնպես էլ Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային պակտով»,- նշվել է փաստաթղթում։
Նամակում նաև նշվել է, որ Կոնգրեսի անդամները նախկինում ևս մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ, ինչպես արտացոլվել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տարեկան զեկույցներում։ Նրանք ԱՄՆ վարչակազմին կոչ են արել ճնշում գործադրել Ադրբեջանի իշխանությունների վրա՝ իրենց միջազգային պարտավորությունները կատարելու համար։
Նամակի հեղինակների կարծիքով՝ ԱՄՆ ղեկավարությունը պետք է արձագանքի միջադեպին պաշտոնական և դիվանագիտական ուղիներով և իրականացնի քննություն՝ պատասխանատուներին պարզելու նպատակով։
Դիմումը ստորագրել են սենատոր Թիմ Քեյնը և կոնգրեսականներ Ջիմ Մաքգովերնը, Էլեոնոր Հոլմս Նորտոնը, Ջեյմի Ռասկինը, Դինա Թայթուսը, Դոնալդ Բեյերը և Ջեյմս Ուոքինշոնը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել փետրվարի 19-ին՝ Իլհամ Ալիևի Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում, որտեղ նա մասնակցել է Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին։ Մի քանի ադրբեջանցի էմիգրանտներ՝ կառավարության քննադատներ, փորձել են խաղաղ բողոքի ակցիա անցկացնել այն հյուրանոցի առջև, որտեղ գտնվել է Ադրբեջանի նախագահը, սակայն Ալիևի թիկնապահների կողմից ծեծի են ենթարկվել։

Группа членов Конгресса США направила письмо государственному секретарю Марко Рубио с просьбой расследовать инцидент, произошедший в феврале в Вашингтоне у гостиницы, где остановился президент Азербайджана Ильхам Алиев, и принять меры в отношении виновных.
Азербайджанские СМИ сообщили, что конгрессмен Джим Макговерн опубликовал письмо в социальных сетях.
В документе говорится, что 19 февраля, во время визита Алиева в Вашингтон, сотрудники его службы безопасности применили силу против протестующих, собравшихся у гостиницы Waldorf Astoria, сообщает «http://Factor.am ».
«Как видно на широко распространенных видеозаписях, сотрудники безопасности Ильхама Алиева применили чрезмерную силу, нанося удары и преследуя протестующих. Это выглядит как акт транснациональных репрессий, совершенный в непосредственной близости от высокопоставленных представителей правительства США. Мы выражаем глубокую обеспокоенность этим инцидентом», — говорится в заявлении.
Законодатели отметили, что среди протестующих был Рахим Ягублу, сын оппозиционного политика Тофига Ягублу.
Последний был приговорен в Азербайджане к девяти годам лишения свободы по обвинению в мошенничестве, которое его сторонники считают политически мотивированным.
«Мы осуждаем эти нападения как прямое посягательство на право каждого человека в Соединенных Штатах на мирные собрания и свободу слова. Эти права лежат в основе американской демократии и защищены как Конституцией США, так и Международным пактом о гражданских и политических правах», — отмечается в документе.
В письме также говорится, что члены Конгресса ранее выражали обеспокоенность нарушениями прав человека в Азербайджане, что отражено в ежегодных докладах Государственного департамента США.
Они призвали администрацию США оказать давление на власти Азербайджана, чтобы те выполняли свои международные обязательства.
По мнению авторов письма, руководство США должно отреагировать на инцидент официальными и дипломатическими средствами и провести расследование для установления ответственных лиц.
Обращение подписали сенатор Тим Кейн и конгрессмены Джим Макговерн, Элеонор Холмс Нортон, Джейми Раскин, Дина Тайтус, Дональд Бейер и Джеймс Уокиншоу.