ԼՂ անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը և նրա նմանները ծոծրակները կտեսնեն, բայց Հայաստանի անկախության կորուստ նորից չեն տեսնի, ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում ասել է Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ մեկնաբանելով Բալասանյանի այն հայտարարությանը, որ ՀՀ-ն պետք է դառնա Միութենական պետության մաս:
«Ղարաբաղի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, Ղարաբաղը բառի բուն իմաստով հանձնած և Երևան փախած, այժմ էլ ռուսաստանցի օլիգարխի ակտիվ աջակից Վիտալի Բալասանյանը գնացել է եկեղեցու բակ, իր աջակցությունն է հայտնել Կտրիճ Ներսիսյանին և ոչ ավել, ոչ պակաս ասել, որ Հայաստանը պիտի լինի նոր նոր Խորհրդային Միության մաս, ինչպես 100 տարի առաջ։
Վիտալի Բալասանյանը, իհարկե, գլուխը պատին է տվել, և հարցը դա չէ․ նա և նրա նմանները ծոծրակները կտեսնեն, բայց Հայաստանի անկախության կորուստ նորից չեն տեսնի, մենք դա թույլ չենք տա։
Բայց ես ուզում եմ հասկանալ՝ էս ի՞նչ մարդիկ եք դուք, արյուն ուրացողներ եք։ Ուրեմն այսքան մարդ այսքան տարիների ընթացքում արյուն է թափել, զոհվել է, իր կյանքն է տվել Հայաստանի անկախության համար, որ դուք գաք այդքան հեշտ ասեք՝ Հայաստանը իր անկախությունից պիտի հրաժարվի»,-ասել է նա:
Ռուբինյանը հավելել է, որ հունիսի 7-ին Հայաստանի անկախության դեմ գործող բոլոր ուժերին պետք է «ուղարկեն գրողի ծոցը կամ ցանկացած այլ ծոց՝ իրենց նախընտրությամբ»:
Ավելի վաղ Վիտալի Բալասանյանն ասել է, որ աշխարհաքաղաքական քարտեզն առաջիկայում փոխվելու է, և Հայաստանը պետք է Միութենական պետությանը միանա, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մոտ ժամանակներս քաղաքական քարտեզը փոխվելու է: Նրանք, ովքեր շուտ հասկացան իրենց տեղը, դերը, նշանակությունը, իմացան, որ աշխարհակարգում են, շատ շուտ փրկվելու են։ Պարզ ասեմ՝ Կովկասը դեպի հյուսիս։ Մեր քաղաքականությունը պետք է լինի հարավ, Պարսկաստանի հետ պետք է շատ լավ հարաբերություններ պահենք, ու մենք պիտի լինենք Միութենական կազմում, 100 տարի առաջ ինչպես եղել է Խորհրդային Միությունը։ Հիմա անունը ինչ կդնեն, չգիտեմ»,-հայտարարել է Բալասանյանը:

Вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян заявил, что бывший секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян и ему подобные никогда не увидят утраты независимости Армении.
Об этом Рубинян заявил в видеообращении в Facebook, комментируя высказывание Баласаняна о том, что Армения должна стать частью союзного государства.
«Бывший секретарь Совета безопасности Карабаха, буквально сдавший Карабах и сбежавший в Ереван, а теперь являющийся активным сторонником российского олигарха, Виталий Баласанян пришел во двор церкви, выразил поддержку Ктричу Нерсисяну и ни больше ни меньше заявил, что Армения должна стать частью нового Советского Союза, как это было 100 лет назад.
Виталий Баласанян, конечно, ударился головой о стену, но дело не в этом. Он и такие, как он, увидят только свои затылки, но утраты независимости Армении больше не увидят. Мы этого не допустим.
Но я хочу понять — что вы за люди? Вы предаете кровь? Столько людей за эти годы пролили кровь, пожертвовали своими жизнями ради независимости Армении, а вы так легко говорите, что Армения должна отказаться от своей независимости», — заявил он.
Рубинян добавил, что 7 июня все силы, действующие против независимости Армении, должны быть «отправлены к черту или в любое другое место по своему выбору».
Ранее Виталий Баласанян заявил, что в ближайшее время геополитическая карта изменится и Армения должна присоединиться к союзному государству, сообщает «Panorama.am».
«В ближайшее время политическая карта изменится. Те, кто быстрее понял свое место, роль и значение, осознал формирующийся миропорядок, очень быстро спасутся. Скажу просто — Кавказ на север. Наша политика должна быть направлена на юг, с Персией мы должны поддерживать очень хорошие отношения, и мы должны быть частью союзного государства, как это было 100 лет назад в Советском Союзе. Как это назовут сейчас, не знаю», — заявил Баласанян.
Баласанян также отметил, что никто не имеет права вмешиваться во внутренние дела церкви и что «Пашинян должен прийти во двор церкви, покаяться и попросить прощения у Бога и духовенства».