Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արևմտյան տերերը գործարար Սամվել Կարապետյանի հաղթանակը համարելու են ՌԴ ազդեցության վերահաստատում, ուստի փորձելու են ամեն կերպ խափանել, հայտարարել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Որպես ցավալի իրողություն և թիվ մեկ խնդիր նա նշել է համախմբան խնդիրը:
«Ցավալի իրողություններ և խոհեր․
1. Հայության համախմբման խնդիրը
Աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի ամենացավոտ խնդիրը պառակտվածությունն է։ Հայաստանի անկախացումը և Արցախյան առաջին պատերազմում արձանագրված փայլուն հաղթանակը, կարծես թե, լուծել էին այդ խնդիրը։ Սակայն ստորացուցիչ պարտությունը մեզ կանգնեցրել է պառակտվածության նոր փաստի առջև։ Եթե դրան գումարենք Նիկոլ Փաշինյանի հախուռն քայլերը, ուղղված մեր հասարակության անմիաբանության խորացմանը, կրկին հայտնվում ենք նույն ճահճում թաղվելու վիճակում։
2․ Առաջիկա ընտրությունների մասին
Փաշինյանի արևմտյան տերերը Սամվել Կարապետյանի հաղթանակը համարելու են Հայաստանում ռուսական ազդեցության վերահաստատումը, ինչն ամենևին չի մտնում իրենց հեռահար հաշիվների մեջ։ Ուստի, նրանք փորձելու են ամեն ինչ անել նման զարգացումը խափանելու ուղղությամբ, անտեսելով այն հանգամանքը, որ սեփական իշխանությունն ընտրելու բացառիկ իրավունքը պատկանում է ժողովրդին։ Անհրաժեշտ է մեկընդմիշտ գիտակցել, որ Հայաստանի բնական դաշնակիցները ոչ թե հեռավոր արևմտյան երկրներն են (բացառությամբ Ֆրանսիայի, որի հետ մեր հումանիտար և մշակութային հարաբերությունները հաստատվել են դեռևս 20-րդ դարի սկզբին), այլ Ռուսաստանը, Վրաստանը և Իրանը։ Հուսադրիչ են նաև Չինաստանի և Հնդկաստանի հետ խորացող անկեղծ և ջերմ հարաբերությունները։ Ինչպես ասել է Օմար Խայամը. «Դհոլի ձայնը լսելը հեռվից է անուշ»
3․ Նիկոլ Փաշինյանը սեռական հայհոյախոսության հիմնադիր
Հայհոյանքը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ անպատկառության ցուցադրում և թերարժեքության բարդույթ։ Ուժեղը չի հայհոյում, ուժեղը պարզապես հարվածում է։
Ո՛չ Խորհրդային Հայաստանի տարիներին, ո՛չ էլ անկախության շրջանում հրապարակային խոսքում երբեք սեռական հայհոյախոսություն, որպես երևույթ, գոյություն չի ունեցել։ Դա Փաշինյանի և իր թիմի՝ ավանդապաշտ մեր ազգին պատիվ չբերող և խայտառակ նորամուծություն է։
4․ Եկեղեցին իրավունքներ ունի, թե՞ ոչ
Ըստ Սահմանադրության և օրենքների, անշուշտ, ունի, և դա, քաղաքակրթական տեսակետից, աշխարհիկ պետությունների ձևավորման շրջանում բյուրեղացած՝ Պետության և Եկեղեցու հարաբերությունների կարգավորման մեծագույն նվաճումն է։ Այդ պարագայում ինչպես են դատական մարմինները բռնապետի հրահանգով քրեական հետապնդումների ենթարկում տասնյակ հոգևորականների։ Նրանք չե՞ն գիտակցում արդյոք, որ իշխանափոխությունից հետո իրենք են հայտնվելու դատապարտյալների աթոռներին։
5․ Քննադատության նշանակության մասին
Հարցին, թե ինչպես եմ վերաբերվում իմ նկատմամբ հնչեցվող քննադատություններին, ես սառնասրտորեն պատասխանում եմ. եթե քաղաքական գործիչը հարվածներ չի ստանում, նա քաղաքական գործիչ չէ։ Չկա և չի եղել որևէ քաղաքական գործիչ, ով քննադատության չի ընթարկվել։ Քննադատությունն այն կարևոր ու անհրաժեշտ խթանիչներից մեկն է, որը կոփում է քաղաքական գործչին։ Ով վախենում է քննադատությունից, քաղաքականության մեջ անելիք չունի։ Քաղաքականությունը զգաստանալու և համոզիչ խոսքով ու արմունկներով ճանապարհ հարթելու արվեստ է։ Ինչպես նշել էի իմ առաջին հարցազրույցներից մեկում. «Ով խառնվում է քաղաքականությանը, նա պետք է պատրաստ լինի և օրհնանք, և անեծք լսելու։ Ով պարտավորվում է ազգին ծառայել՝ նա ազգից պարգևներ ակնկալելու կամ նրանից խռովելու իրավունք չունի (Ընտրանի, Երեւան 2006, էջ 77):
Մի քանի խոսք էլ այսպես կոչված ինքնաքննադատության մասին. ես չեմ ճանաչում որևէ մեկին, ով ինքն իրեն քննադատի։ Մազոխիզմով տառապողներն անգամ, այդպիսի քայլի չեն դիմում»,-ասվում է գրառման մեջ:

Ter-Petrosyan described the issue of national unity as a painful reality and the number one challenge facing Armenians.
“Painful realities and reflections.
The issue of Armenian unity
The most painful problem of the Armenian people scattered around the world is division. Armenia’s independence and the brilliant victory in the first Karabakh war seemed to have solved that problem. However, the humiliating defeat has once again placed us before the reality of fragmentation. If we add to this Nikol Pashinyan’s reckless steps aimed at deepening divisions in our society, we again find ourselves in danger of sinking into the same swamp.
About the upcoming elections
Pashinyan’s Western patrons will regard Samvel Karapetyan’s victory as the restoration of Russian influence in Armenia, which does not fit their long-term plans at all. Therefore, they will try to do everything possible to prevent such a development, ignoring the fact that the exclusive right to choose their own government belongs to the people. It must be understood once and for all that Armenia’s natural allies are not distant Western countries (with the exception of France, with which humanitarian and cultural relations were established as early as the beginning of the 20th century), but Russia, Georgia and Iran. Relations with China and India are also encouraging and growing warmer. As Omar Khayyam once said: ‘The sound of the drum is sweet from afar.’
Nikol Pashinyan as founder of profanеlanguage
Profanity is nothing more than a display of insolence and an inferiority complex. The strong do not swear; the strong simply strike.
Neither during the years of Soviet Armenia nor in the period of independence has profanity existed in public speech as a phenomenon. This is a disgraceful innovation introduced by Pashinyan and his team that brings no honor to our traditionally minded nation.
Does the Church have rights?
According to the Constitution and laws, it certainly does. From a civilizational perspective, this is one of the greatest achievements crystallized during the formation of secular states in regulating relations between the state and the Church. In that case, how are judicial bodies, on the orders of a dictator, initiating criminal prosecutions against dozens of clergymen? Do they not realize that after a change of power they themselves will sit in the defendants’ chairs?
On the importance of criticism
When asked how I react to criticism directed at me, I calmly respond: if a politician does not receive blows, he is not a politician. There has never been a politician who has not been criticized. Criticism is one of the important and necessary stimuli that temper a political figure. Whoever fears criticism has nothing to do in politics. Politics is the art of awakening vigilance and clearing a path with convincing words and elbows. As I noted in one of my first interviews: ‘Whoever enters politics must be ready to hear both blessings and curses. Whoever undertakes to serve the nation has no right to expect rewards from it or to resent it.’ (Selected Works, Yerevan 2006, p. 77).