Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արևմտյան տերերը գործարար Սամվել Կարապետյանի հաղթանակը համարելու են ՌԴ ազդեցության վերահաստատում, ուստի փորձելու են ամեն կերպ խափանել, հայտարարել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Որպես ցավալի իրողություն և թիվ մեկ խնդիր նա նշել է համախմբան խնդիրը:
«Ցավալի իրողություններ և խոհեր․
1. Հայության համախմբման խնդիրը
Աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի ամենացավոտ խնդիրը պառակտվածությունն է։ Հայաստանի անկախացումը և Արցախյան առաջին պատերազմում արձանագրված փայլուն հաղթանակը, կարծես թե, լուծել էին այդ խնդիրը։ Սակայն ստորացուցիչ պարտությունը մեզ կանգնեցրել է պառակտվածության նոր փաստի առջև։ Եթե դրան գումարենք Նիկոլ Փաշինյանի հախուռն քայլերը, ուղղված մեր հասարակության անմիաբանության խորացմանը, կրկին հայտնվում ենք նույն ճահճում թաղվելու վիճակում։
2․ Առաջիկա ընտրությունների մասին
Փաշինյանի արևմտյան տերերը Սամվել Կարապետյանի հաղթանակը համարելու են Հայաստանում ռուսական ազդեցության վերահաստատումը, ինչն ամենևին չի մտնում իրենց հեռահար հաշիվների մեջ։ Ուստի, նրանք փորձելու են ամեն ինչ անել նման զարգացումը խափանելու ուղղությամբ, անտեսելով այն հանգամանքը, որ սեփական իշխանությունն ընտրելու բացառիկ իրավունքը պատկանում է ժողովրդին։ Անհրաժեշտ է մեկընդմիշտ գիտակցել, որ Հայաստանի բնական դաշնակիցները ոչ թե հեռավոր արևմտյան երկրներն են (բացառությամբ Ֆրանսիայի, որի հետ մեր հումանիտար և մշակութային հարաբերությունները հաստատվել են դեռևս 20-րդ դարի սկզբին), այլ Ռուսաստանը, Վրաստանը և Իրանը։ Հուսադրիչ են նաև Չինաստանի և Հնդկաստանի հետ խորացող անկեղծ և ջերմ հարաբերությունները։ Ինչպես ասել է Օմար Խայամը. «Դհոլի ձայնը լսելը հեռվից է անուշ»
3․ Նիկոլ Փաշինյանը սեռական հայհոյախոսության հիմնադիր
Հայհոյանքը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ անպատկառության ցուցադրում և թերարժեքության բարդույթ։ Ուժեղը չի հայհոյում, ուժեղը պարզապես հարվածում է։
Ո՛չ Խորհրդային Հայաստանի տարիներին, ո՛չ էլ անկախության շրջանում հրապարակային խոսքում երբեք սեռական հայհոյախոսություն, որպես երևույթ, գոյություն չի ունեցել։ Դա Փաշինյանի և իր թիմի՝ ավանդապաշտ մեր ազգին պատիվ չբերող և խայտառակ նորամուծություն է։
4․ Եկեղեցին իրավունքներ ունի, թե՞ ոչ
Ըստ Սահմանադրության և օրենքների, անշուշտ, ունի, և դա, քաղաքակրթական տեսակետից, աշխարհիկ պետությունների ձևավորման շրջանում բյուրեղացած՝ Պետության և Եկեղեցու հարաբերությունների կարգավորման մեծագույն նվաճումն է։ Այդ պարագայում ինչպես են դատական մարմինները բռնապետի հրահանգով քրեական հետապնդումների ենթարկում տասնյակ հոգևորականների։ Նրանք չե՞ն գիտակցում արդյոք, որ իշխանափոխությունից հետո իրենք են հայտնվելու դատապարտյալների աթոռներին։
5․ Քննադատության նշանակության մասին
Հարցին, թե ինչպես եմ վերաբերվում իմ նկատմամբ հնչեցվող քննադատություններին, ես սառնասրտորեն պատասխանում եմ. եթե քաղաքական գործիչը հարվածներ չի ստանում, նա քաղաքական գործիչ չէ։ Չկա և չի եղել որևէ քաղաքական գործիչ, ով քննադատության չի ընթարկվել։ Քննադատությունն այն կարևոր ու անհրաժեշտ խթանիչներից մեկն է, որը կոփում է քաղաքական գործչին։ Ով վախենում է քննադատությունից, քաղաքականության մեջ անելիք չունի։ Քաղաքականությունը զգաստանալու և համոզիչ խոսքով ու արմունկներով ճանապարհ հարթելու արվեստ է։ Ինչպես նշել էի իմ առաջին հարցազրույցներից մեկում. «Ով խառնվում է քաղաքականությանը, նա պետք է պատրաստ լինի և օրհնանք, և անեծք լսելու։ Ով պարտավորվում է ազգին ծառայել՝ նա ազգից պարգևներ ակնկալելու կամ նրանից խռովելու իրավունք չունի (Ընտրանի, Երեւան 2006, էջ 77):
Մի քանի խոսք էլ այսպես կոչված ինքնաքննադատության մասին. ես չեմ ճանաչում որևէ մեկին, ով ինքն իրեն քննադատի։ Մազոխիզմով տառապողներն անգամ, այդպիսի քայլի չեն դիմում»,-ասվում է գրառման մեջ:

Первый президент Армении Левон Тер-Петросян заявил, что западные покровители премьер-министра Никола Пашиняна будут рассматривать возможную победу бизнесмена Самвела Карапетяна как восстановление российского влияния в Армении.
По его словам, они попытаются любыми способами предотвратить такое развитие событий.
Тер-Петросян назвал проблему сплочения армян одним из самых болезненных и ключевых вопросов.
«Болезненные реалии и размышления.
Проблема сплочения армянства
Самой болезненной проблемой рассеянного по миру армянского народа является раскол. Обретение независимости Армении и блестящая победа в первой Карабахской войне, казалось, решили эту проблему. Однако унизительное поражение вновь поставило нас перед фактом раскола. Если к этому добавить поспешные шаги Никола Пашиняна, направленные на углубление разобщенности нашего общества, мы снова оказываемся на грани погружения в то же болото.
О предстоящих выборах
Западные покровители Пашиняна будут рассматривать победу Самвела Карапетяна как восстановление российского влияния в Армении, что совершенно не входит в их долгосрочные расчеты. Поэтому они попытаются сделать все возможное, чтобы сорвать такое развитие событий, игнорируя тот факт, что исключительное право выбирать собственную власть принадлежит народу. Необходимо раз и навсегда осознать, что естественными союзниками Армении являются не далекие западные страны (за исключением Франции, с которой наши гуманитарные и культурные связи установились еще в начале XX века), а Россия, Грузия и Иран. Обнадеживают также углубляющиеся искренние и теплые отношения с Китаем и Индией. Как сказал Омар Хайям: «Звук барабана сладок издалека».
Никол Пашинян — основатель нецензурной брани
Брань — это не что иное, как проявление бесстыдства и комплекса неполноценности. Сильный не ругается, сильный просто наносит удар.
Ни в годы Советской Армении, ни в период независимости в публичной речи никогда не существовало нецензурной брани как явления. Это постыдное нововведение, введенное Пашиняном и его командой, которое не делает чести нашей традиционной нации.
Есть ли у церкви права?
Согласно Конституции и законам — безусловно, есть. С цивилизационной точки зрения это одно из величайших достижений, сформировавшихся в период становления светских государств в вопросе регулирования отношений между государством и церковью. В таком случае как судебные органы по указанию диктатора подвергают уголовному преследованию десятки священнослужителей? Не понимают ли они, что после смены власти сами окажутся на скамье подсудимых?
О значении критики
На вопрос о том, как я отношусь к критике в свой адрес, я спокойно отвечаю: если политик не получает ударов, значит, он не политик. Нет и не было политика, который не подвергался критике. Критика — один из важных и необходимых стимулов, который закаляет политического деятеля. Тому, кто боится критики, нечего делать в политике. Политика — это искусство пробуждения бдительности и прокладывания пути убедительным словом и локтями. Как я отмечал в одном из своих первых интервью: «Кто вступает в политику, должен быть готов услышать и благословение, и проклятие. Кто обязуется служить нации, не имеет права ожидать от нее наград или обижаться на нее» (Избранное, Ереван 2006, стр. 77).
Несколько слов и о так называемой самокритике: я не знаю никого, кто критиковал бы самого себя. Даже люди, страдающие мазохизмом, на такой шаг не идут», — говорится в публикации.