ՀՀ-ն փետրվարին մոտ 14․5 միլիոն դրամ է ծախսել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպում կազմակերպելու համար, որը իրականացվել է «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակում։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
«Փետրվարի 13-ին և 14-ին կայացած Ադրբեջանի հետ իրականացվող «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության ֆինանսավորումն իրականացվել է պետական միջոցների հաշվին: Ֆինանսավորումը կազմում է մոտ 14,469,000 դրամ», – նշված է Անվտանգության խորհրդի գրավոր պատասխանում։
Նշվում է, որ խմբագրությունն Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից խնդրել է տրամադրել «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակում անցկացված բոլոր միջոցառումների ընդհանուր արժեքը, սակայն ներկայացվել է միայն փետրվարին կազմակերպված հանդիպման ծախսը։
2025 թվականի հոկտեմբերի վերջին Երևանում անցկացվել է առաջին երկկողմ կլոր սեղանը՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ՀԿ-ների ղեկավարների մասնակցությամբ։ Այդ հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Ավելի ուշ՝ նոյեմբերին, Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն են մեկնել Բաքու՝ կրկին «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակում։ Նշվում է նաև, որ Բաքվում կայացած կլոր սեղանին հայ փորձագետների մասնակցությունն ապահովելու համար ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվել է 17 մլն 550 հազար դրամ։

9 Март 2026 - 09:31 AMT
Армения в феврале потратила около 14,5 млн драмов на организацию встречи с представителями Азербайджана в рамках инициативы «Мост мира».
Об этом сообщили в аппарате Совета безопасности Армении, передает «Sputnik Армения».
«Финансирование инициативы «Мост мира» с Азербайджаном, состоявшейся 13 и 14 февраля, осуществлялось за счет государственных средств. Общий объем финансирования составил около 14 469 000 драмов», — говорится в письменном ответе Совета безопасности.
Отмечается, что редакция запросила у аппарата Совета безопасности общую стоимость всех мероприятий, проведенных в рамках инициативы «Мост мира», однако была предоставлена только сумма расходов на встречу, организованную в феврале.
В конце октября 2025 года в Ереване прошел первый двусторонний круглый стол с участием представителей гражданского общества, а также руководителей неправительственных организаций Армении и Азербайджана. На встрече присутствовал и секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Позднее, в ноябре, представители гражданского общества Армении посетили Баку также в рамках инициативы «Мост мира». Сообщается, что для обеспечения участия армянских экспертов в круглом столе в Баку из государственного бюджета Армении было выделено 17 млн 550 тыс. драмов.