Իրանի Իսֆահան քաղաքում գտնվող միջուկային օբյեկտը վնասվել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից իրականացված հարձակման հետևանքով։ Այդ մասին հայտնել է ISNA գործակալությունը՝ հղում անելով Իրանի միջուկային անվտանգության կենտրոնին։
«Իսֆահան նահանգում գտնվող գամմա-ճառագայթմամբ ստերիլիզացիայի մեկ օբյեկտ մարտի 7-ին ենթարկվել է օդից իրականացված հրթիռային հարձակման՝ սիոնիստական ռեժիմի և ԱՄՆ-ի կողմից», — նշվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Գործակալության տվյալներով՝ ռադիոակտիվ աղտոտման վերաբերյալ տեղեկություններ չեն ստացվել։
Ավելի վաղ Իրանի իշխանությունները հայտարարել են, որ մարտի 1-ին հակառակորդը երկու փուլով հարվածներ է հասցրել Նաթանզում գտնվող միջուկային օբյեկտին, որտեղ տեղակայված է ուրանի հարստացման գործարանը։ Նշվում է, որ այնտեղ նույնպես արտահոսքեր չեն արձանագրվել։
Իրանը հայտարարել է, որ շարունակելու է միջուկային տեխնոլոգիաների զարգացումը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Էսլամին:
«Միջուկային տեխնոլոգիաների զարգացման ուղին կշարունակվի առանց դադարների»,-ասել է նա:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Իրանը Ռուսաստանից աջակցություն է ստացել տարբեր ուղղություններով։
«Նրանք մեզ օգնում են բազմաթիվ տարբեր ուղղություններով», — ասել է նա NBC հեռուստաալիքին՝ հավելելով, որ ինքը տվյալներ չունի հետախուզական տեղեկատվության տրամադրման վերաբերյալ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գնահատմամբ՝ Իրանի հարավում գտնվող Մինաբ քաղաքում աղջիկների դպրոցի շրջանում տեղի ունեցած հարվածի պատասխանատվությունը կրում է Թեհրանը։ Այդ մասին նա հայտարարել է լրագրողների հետ զրույցում Air Force One նախագահական ինքնաթիռում մարտի 8-ի գիշերը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Հարցին՝ արդյոք ԱՄՆ-ն պատասխանատվություն ունի տեղի ունեցածի համար, Թրամփը պատասխանել է. «Ոչ, իմ կարծիքով, հաշվի առնելով այն, ինչ ես տեսել եմ, դա արել է Իրանը»։
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը, որը ուղեկցել է Թրամփին այդ ուղևորության ընթացքում, ուղիղ կերպով չի հաստատել այդ գնահատականը։ Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները ներկայում «զբաղվում են այդ միջադեպի հետաքննությամբ»։
Իրանի Հորմոզգան նահանգի Մինաբ քաղաքում գտնվող «Շաջարե Թայեբե» աղջիկների դպրոցը ավերվել է փետրվարի 28-ի առավոտյան տեղի ունեցած հրթիռային հարվածի հետևանքով։ Արդյունքում զոհվել է առնվազն 175 մարդ, այդ թվում՝ բազմաթիվ երեխաներ։ Մինաբի շրջանի դատախազի հայտարարությամբ՝ զոհվածների մեծ մասը դպրոցի աշակերտուհիներ են եղել։
Մարտի 5-ին The New York Times-ը, վերլուծելով Planet Labs ընկերության արբանյակային լուսանկարները, հայտնել էր, որ դպրոցի շենքը լրջորեն վնասվել է բարձր ճշգրտությամբ հարվածի հետևանքով, որը հասցվել է միաժամանակ մոտակայքում գտնվող ռազմածովային բազայի վրա հարձակումների հետ։ Այդ բազան վերահսկվում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի կողմից։
Լրատվամիջոցի հրապարակման մեջ նշվել է, որ ԱՄՆ-ի պաշտոնական հայտարարությունները, ըստ որոնց ամերիկյան ուժերը հարվածներ են հասցրել Օրմուզի նեղուցի մոտ գտնվող ռազմածովային թիրախներին, որտեղ տեղակայված է բազան, թույլ են տալիս ենթադրել, որ այդ հարվածի հետևում կարող է կանգնած լինել հենց այդ երկիրը։
Air Force One ինքնաթիռում մարտի 8-ի գիշերը լրագրողների հետ զրույցում Դոնալդ Թրամփը նաև հայտարարել է, որ հետաքրքրված չէ Թեհրանի հետ բանակցություններով։ Նա ենթադրել է, որ Իրանում պատերազմը կարող է ավարտվել այն ժամանակ, երբ Իրանն այլևս չունենա ունակ բանակ կամ չունենա որևէ պետական առաջնորդ։
«Կարծում եմ՝ ինչ-որ պահի պարզապես չի մնա որևէ մեկը, ով կկարողանա ասել. «Մենք հանձնվում ենք»», – Թրամփի խոսքերը մեջբերել է Reuters գործակալությունը։
Միաժամանակ ամերիկյան առաջնորդը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը չի պատրաստվում Իրանում ռազմական գործողությանը ներգրավել քրդերին։ Նրա խոսքով՝ քրդերը պատրաստ կլինեին միանալ պատերազմին, սակայն ինքը նրանց փոխանցել է, որ նման ցանկություն չունի։
«ԱՄՆ-ն լավ հարաբերություններ ունի քրդերի հետ, սակայն մենք չենք ցանկանում առանց այն էլ բարդ պատերազմը դարձնել ավելի բարդ», – պարզաբանել է Դոնալդ Թրամփը։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտնել է, որ հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ, որի ընթացքում կոչ է արել դադարեցնել Մերձավոր Արևելքի երկրներին հասցվող հարվածները և բացել Հորմուզի նեղուցը նավագնացության համար։
«Ես ընդգծել եմ տարածաշրջանի երկրների նկատմամբ Իրանի հարվածներն անհապաղ դադարեցնելու անհրաժեշտությունը։ Իրանը պետք է նաև երաշխավորի նավագնացության ազատությունը՝ վերջ դնելով Հորմուզի նեղուցի փաստացի փակմանը», — գրել է Մակրոնը X իր էջում։
Մակրոնը նաև մտահոգություն է հայտնել Իրանի միջուկային ծրագրի և Մերձավոր Արևելքում Իրանի «ապակայունացնող գործունեության» կապակցությամբ՝ միաժամանակ ընդգծելով իրավիճակը դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորելու կարևորությունը։
Բացի այդ, Ֆրանսիայի նախագահը կարևորել է Իրանում պահվող Ֆրանսիայի քաղաքացիներ Սեսիլ Կոլերի և Ժակ Պարիի հայրենիք վերադարձի հարցը։
Մակրոնի խոսքով՝ առաջնորդները պայմանավորվել են հետագայում ևս պահպանել կապը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ Միացյալ Նահանգների ռազմական գործողության ավարտի ճշգրիտ ժամկետները դեռևս որոշված չեն։ Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ ամերիկյան զինվորականները գործողության ծրագիրը իրականացնում են առաջանցիկ տեմպերով:
«Չգիտեմ։ Ես երբեք կանխատեսումներ չեմ անում։ Կարող եմ միայն ասել, որ մենք առաջ ենք անցել գրաֆիկից»,-ասել է Դոնալդ Թրամփ
Ավելի վաղ Սպիտակ տան ղեկավարը հայտարարել էր, որ «Էպիկական կատաղություն» անվանումը ստացած ռազմական գործողությունը կարող է ավարտվել 4–5 շաբաթվա ընթացքում։ Թրամփը նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի զինամթերքի պաշարները գրեթե անսպառ են։
Միևնույն ժամանակ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է, որ պատրաստ են մինչև կես տարի շարունակել մարտական գործողությունները ԱՄՆ-ի դեմ։
Փետրվարի 28-ից ԱՄՆ-ն և Իսրայելը հարվածներ են հասցրել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին, այդ թվում՝ Թեհրանին։ Հաղորդվել է ավերածությունների և խաղաղ բնակիչների զոհերի մասին։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել Իսրայելի տարածքին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում տեղակայված ԱՄՆ ռազմական օբյեկտներին։

9 Март 2026 - 11:32 AMT
Ядерный объект в иранском городе Исфахан был поврежден в результате атаки, проведенной США и Израилем, сообщает агентство ISNA со ссылкой на Центр ядерной безопасности Ирана.
«Объект гамма-лучевой стерилизации в провинции Исфахан 7 марта подвергся ракетному удару с воздуха со стороны сионистского режима и США», — говорится в сообщении, передает РИА Новости.
По данным агентства, сведений о радиоактивном загрязнении не поступало.
Ранее власти Ирана сообщили, что 1 марта противник в два этапа нанес удары по ядерному объекту в Натанзе, где расположен завод по обогащению урана. Там также не было зафиксировано утечек.
Иран заявил, что продолжит развитие ядерных технологий. Об этом сообщил глава Организации по атомной энергии Ирана Мохаммад Эслами.
«Путь развития ядерных технологий будет продолжаться без остановок», — заявил он.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи сообщил, что Иран получает поддержку от России по различным направлениям.
«Они помогают нам во многих разных направлениях», — сказал он в интервью телеканалу NBC, добавив, что не располагает данными о передаче разведывательной информации.
Президент США Дональд Трамп заявил, что ответственность за удар в районе школы для девочек в южном иранском городе Минаб лежит на Тегеране. Об этом он сказал журналистам на борту самолета Air Force One в ночь на 8 марта, сообщает Deutsche Welle.
Отвечая на вопрос, несут ли США ответственность за произошедшее, Трамп заявил: «Нет. Судя по тому, что я видел, это сделал Иран».
При этом министр обороны США Пит Хегсет, сопровождавший Трампа в поездке, прямо не подтвердил эту оценку, заявив, что США в настоящее время «занимаются расследованием этого инцидента».
Школа для девочек «Шаджаре Тайебе» в городе Минаб в провинции Хормозган была разрушена в результате ракетного удара утром 28 февраля. По меньшей мере 175 человек погибли, включая многих детей.
5 марта газета The New York Times, анализируя спутниковые снимки компании Planet Labs, сообщила, что здание школы было серьезно повреждено в результате высокоточного удара, нанесенного одновременно с атаками на расположенную рядом военно-морскую базу, контролируемую Корпусом стражей исламской революции.
В публикации отмечалось, что официальные заявления США о нанесении ударов по военно-морским целям возле Ормузского пролива позволяют предположить, что за этим ударом могли стоять именно Соединенные Штаты.
В разговоре с журналистами на борту Air Force One Дональд Трамп также заявил, что не заинтересован в переговорах с Тегераном и допустил, что война может завершиться тогда, когда у Ирана больше не будет боеспособной армии или государственного руководства.
«Думаю, в какой-то момент просто не останется никого, кто сможет сказать: „Мы сдаемся“», — приводит его слова агентство Reuters.
Трамп также заявил, что Вашингтон не намерен привлекать курдов к военным действиям против Ирана.
«У США хорошие отношения с курдами, однако мы не хотим делать и без того сложную войну еще более сложной», — отметил Дональд Трамп.
Президент Франции Эммануэль Макрон сообщил, что провел телефонный разговор с президентом Ирана Масудом Пезешкианом, призвав Тегеран прекратить удары по странам Ближнего Востока и открыть Ормузский пролив для судоходства.
«Я подчеркнул необходимость немедленно прекратить удары Ирана по странам региона. Иран также должен гарантировать свободу судоходства, положив конец фактическому закрытию Ормузского пролива», — написал Макрон в X.
Макрон также выразил обеспокоенность иранской ядерной программой и «дестабилизирующей деятельностью» Ирана на Ближнем Востоке, подчеркнув важность дипломатического урегулирования ситуации.
Кроме того, президент Франции поднял вопрос возвращения на родину граждан Франции Сесиль Колер и Жака Пари, удерживаемых в Иране. По словам Макрона, лидеры договорились продолжать контакты.
Президент США Дональд Трамп заявил, что точные сроки завершения американской военной операции против Ирана пока не определены, хотя отметил, что операция идет быстрее намеченного графика.
«Не знаю. Я никогда не делаю прогнозов. Могу лишь сказать, что мы идем с опережением графика», — сказал Дональд Трамп.
Ранее глава Белого дома заявил, что операция под названием «Эпическая ярость» может завершиться в течение 4–5 недель. Он также подчеркнул, что запасы вооружений США практически неисчерпаемы.
В то же время Корпус стражей исламской революции заявил, что готов продолжать боевые действия против США до шести месяцев.