ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 11-ին ելույթ կունենա Եվրախորհրդարանում: Այդ մասին ասվում է Եվրախորհրդարանի պաշտոնական կայքում։
Նշվում է, որ Ստրասբուրգում Փաշինյանի ելույթը տեղի է ունենում հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ, որոնք, ինչպես սպասվում է, կորոշեն «երկրի արագ զարգացող հարաբերությունների ապագա ընթացքը և հարևան Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը»։
ՀՀ կառավարությունը հանձնառություն է ստանձնել Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ինչպես նաև, Արևմուտքի հետ մերձեցման և ապագայում ԵՄ-ին հնարավոր անդամակցության հարցերում», – ասվում է հրապարակման մեջ:
Նշվում է նաև, որ Եվրամիությունն այժմ ՀՀ հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեջ է, իսկ մայիսի 5-ին Երևանում կայանալու է ԵՄ-ՀՀ գագաթնաժողովը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 11 марта выступит в Европейском парламенте. Об этом говорится на официальном сайте Европарламента.
Отмечается, что выступление Пашиняна в Страсбурге проходит накануне парламентских выборов в Армении, назначенных на 7 июня, которые, как ожидается, определят «дальнейший курс быстро развивающихся отношений страны и мирного процесса с соседним Азербайджаном».
Правительство Армении взяло на себя обязательства по установлению мира с Азербайджаном, нормализации отношений с Турцией, а также по сближению с Западом и возможному будущему вступлению в Европейский союз, говорится в публикации.
Также отмечается, что Европейский союз в настоящее время ведет с Арменией диалог о либерализации визового режима. Кроме того, 5 мая в Ереване состоится саммит ЕС–Армения.
Это будет второе выступление Пашиняна в Европейском парламенте после его предыдущего визита в 2023 году.