9 Մարտ 2026 - 10:20 AMT
Մարտի 9-ին Թեհրանում տեղի կունենա Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Մոջթաբա Հոսեյնի Խամենեիին երդման արարողությունը: Այն կանցկացվի Էնգելաբ հրապարակում։ Այդ մասին հայտնել է Իսլամական քարոզչության համակարգող խորհուրդը։
«Թեհրանի բնակիչների հավաքը՝ Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Մոջթաբա Հոսեյնի Խամենեիին հավատարմության երդում տալու համար, կսկսվի ժամը 15։00-ին (Թեհրանի ժամանակով) Էնգելաբ հրապարակում», -ասվում է խորհրդի հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Fars գործակալության վրա հղումով:
Ավելի վաղ Իրանի փորձագետների խորհուրդը հաստատել է, որ Մոջթաբա Խամենեին՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածների հետևանքով զոհված այաթոլլա Ալի Խամենեիի որդին, ընտրվել է Իսլամական Հանրապետության նոր գերագույն առաջնորդ։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Իրանի նոր հոգևոր առաջնորդին ընտրվելու կապակցությամբ:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 8-ին The Times of Israel-ին հայտնել է, որ Իրանի դեմ պատերազմի ավարտի վերաբերյալ որոշումը կլինի «փոխադարձ», և այն կընդունվի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ միասին։
Կարճ հեռախոսազրույցի ընթացքում Թրամփը նաև հայտարարել է, որ եթե ինքը և Նեթանյահուն չլինեին, Իրանը կկործաներ Իսրայելը։
«Իրանը պատրաստվում էր ոչնչացնել Իսրայելը և դրա շուրջ գտնվող ամեն ինչ… Մենք միասին ենք աշխատել։ Մենք ոչնչացրել ենք մի երկիր, որը ցանկանում էր ոչնչացնել Իսրայելը»,-ասել է նա:
ԱՄՆ նախագահիից նաև հետաքրքրվել են՝ արդյոք Իրանի հետ պատերազմի ավարտի մասին որոշումը նա կընդունի միայնակ, թե Նեթանյահուն նույնպես խոսք կունենա այդ հարցում։
«Կարծում եմ՝ դա փոխադարձ է… որոշ չափով։ Մենք խոսել ենք։ Ես ճիշտ պահին որոշում կընդունեմ, սակայն հաշվի կառնվի ամեն ինչ»,- պատասխանել է նա՝ նշելով, որ Նեթանյահուն կունենա իր տեսակետը, բայց վերջնական որոշումը կընդունի ԱՄՆ նախագահը։
Հարցին, թե արդյոք Իսրայելը կարող է շարունակել պատերազմը Իրանի դեմ նույնիսկ այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ն դադարեցնի իր հարվածները, Թրամփը հրաժարվել է մանրամասնել նման սցենարը՝ հավելելով. «Չեմ կարծում, որ դրա անհրաժեշտությունը կլինի»։
Թրամփը փորձել է խուսափել պատերազմի համար կոնկրետ ժամկետ նշելուց, սակայն Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը ակնկալում է, որ այն կտևի չորսից վեց շաբաթ։
The Times of Israel-ին տված պատասխաններում Թրամփը նաև ակնարկել է, որ Նեթանյահուն զգալի ազդեցություն ունի իր որոշումների վրա Իրանի դեմ պատերազմում, որը ԱՄՆ-ն և Իսրայելը սկսել են համատեղ՝ փետրվարի 28-ին իրականացված հարվածով, որի հետևանքով սպանվել է Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին։
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Իրանի պետական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ երկրի փորձագետների խորհուրդը նոր գերագույն առաջնորդ է ընտրել Խամենեիի որդուն՝ Մոջթաբային։ Դրանից ժամեր առաջ Թրամփը ABC News-ին ասել էր, որ Իրանի հաջորդ առաջնորդը «երկար չի դիմանա», եթե չունենա Սպիտակ տան հավանությունը։
Մոջթաբա Խամենեիի ընտրության մասին հարցին Թրամփը հրաժարվել է պատասխանել՝ ասելով. «Կտեսնենք, թե ինչ կլինի»։
Թրամփը նաև կրկին անդրադարձել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի դեմ ընթացող դատական գործին և քննադատել Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգին՝ նրան չներելու համար։
«Բիբի Նեթանյահուին պետք է անմիջապես ներում շնորհել։ Կարծում եմ՝ [Հերցոգը] սարսափելի բան է անում՝ դա չանելով։ Մենք ուզում ենք, որ Բիբին կենտրոնանա պատերազմի վրա, ոչ թե մի ծիծաղելի ներումի հարցի»,- ասել է Թրամփը:
Հերցոգի գրասենյակը հայտարարել է, որ ներում շնորհելու հարցը նախագահի իրավասությունն է, սակայն այն այժմ գտնվում է Արդարադատության նախարարության քննարկման փուլում, որը օրենքի համաձայն պետք է ներկայացնի իր իրավական եզրակացությունը։
Հոդվածում նաև նշվել է, որ Թրամփի և Նեթանյահուի հարաբերությունները զգալիորեն բարելավվել են 2024 թվականի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից հետո, մինչդեռ չորս տարի առաջ նրանց միջև լարվածություն էր առաջացել այն բանից հետո, երբ Իսրայելի վարչապետը շնորհավորել էր Ջո Բայդենին ընտրություններում հաղթելու կապակցությամբ։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ Իսրայելում լայն աջակցությունը Իրանի դեմ պատերազմին իրեն չի զարմացնում՝ կատակելով, որ այնտեղ ավելի մեծ ժողովրդականություն ունի միայն իր սեփական վարկանիշը։
Թրամփը նաև կարծիք է հայտնել, որ Իրանի թուլացումը կարող է ազդել «Համասի» վրա։ Նրա խոսքով՝ Իրանի երկարամյա աջակցությունը պաղեստինյան խմբավորմանը կարող է նվազել, և դա կարող է հեշտացնել զինաթափման հարցը։
«Շատ մարդիկ կզինաթափվեն [Իրանի դեմ պատերազմի պատճառով]։ Քանի որ հիմա Իրանը այնպիսի վիճակում է, ինչպիսին երբեք չի եղել, և նրանց համար դրությունը միայն կվատանա»,- ասել է նա։
Զրույցի վերջում Թրամփը կրկին հայտարարել է. «Ասեք այս նախագահին, որ հենց հիմա նրան ներում շնորհի»։
Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին սպանվել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողության առաջին օրը՝ փետրվարի 28-ին։ Երկրում հայտարարվել է 40-օրյա սուգ։

Церемония принесения присяги новым верховным лидером Ирана, аятоллой Моджтабой Хосейни Хаменеи, состоится 9 марта в Тегеране.
Мероприятие пройдет на площади Энгелаб, сообщили в Координационном совете исламской пропаганды.
«Собрание жителей Тегерана для принесения присяги на верность новому верховному лидеру Ирана аятолле Моджтабе Хосейни Хаменеи начнется в 15:00 по тегеранскому времени на площади Энгелаб», — говорится в заявлении совета, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Fars.
Ранее Совет экспертов Ирана подтвердил, что Моджтаба Хаменеи — сын аятоллы Али Хаменеи, погибшего в результате ударов США и Израиля, — избран новым верховным лидером Исламской Республики.
Президент России Владимир Путин поздравил нового духовного лидера Ирана с избранием.
Президент США Дональд Трамп 8 марта заявил изданию The Times of Israel, что решение о завершении войны против Ирана будет «взаимным» и принято совместно с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
В ходе короткого телефонного разговора Трамп также заявил, что если бы не он и Нетаньяху, Иран уничтожил бы Израиль.
«Иран готовился уничтожить Израиль и все вокруг него… Мы работали вместе. Мы уничтожили страну, которая хотела уничтожить Израиль», — сказал он.
Отвечая на вопрос, примет ли он решение о завершении войны единолично или Нетаньяху также будет иметь слово, Трамп заявил:
«Думаю, это взаимно… в некоторой степени. Мы говорили. Я приму решение в нужный момент, но будет учтено все».
Он добавил, что Нетаньяху выскажет свою позицию, однако окончательное решение примет президент США.
На вопрос, сможет ли Израиль продолжить войну против Ирана даже в случае прекращения ударов со стороны США, Трамп отказался подробно комментировать такой сценарий, добавив: «Не думаю, что в этом будет необходимость».
Трамп также избегал называть конкретные сроки окончания войны, хотя пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт ранее заявляла, что Вашингтон ожидает ее продолжения в течение четырех–шести недель.
В своих ответах The Times of Israel Трамп также намекнул, что Нетаньяху оказывает значительное влияние на его решения в войне против Ирана, которую США и Израиль начали совместно 28 февраля ударом, в результате которого был убит верховный лидер Ирана Али Хаменеи.
Телефонный разговор состоялся после того, как государственные СМИ Ирана сообщили, что Совет экспертов избрал новым верховным лидером сына Хаменеи — Моджтабу. За несколько часов до этого Трамп заявил ABC News, что следующий лидер Ирана «долго не продержится», если не получит одобрение Белого дома.
На вопрос о назначении Моджтабы Хаменеи Трамп отказался отвечать, сказав: «Посмотрим, что произойдет».
Трамп также вновь затронул судебное дело против премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и раскритиковал президента Израиля Ицхака Герцога за отказ помиловать его.
«Биби Нетаньяху должен быть немедленно помилован. Думаю, [Герцог] совершает ужасную ошибку, не делая этого. Мы хотим, чтобы Биби сосредоточился на войне, а не на каком-то смешном вопросе помилования», — сказал Трамп.
В канцелярии Герцога заявили, что вопрос помилования относится к полномочиям президента, однако сейчас находится на рассмотрении Министерства юстиции, которое должно представить юридическое заключение.
В статье также отмечается, что отношения Трампа и Нетаньяху значительно улучшились после президентских выборов в США в 2024 году, тогда как четыре года назад между ними возникла напряженность после того, как израильский премьер поздравил Джо Байдена с победой.
Трамп заявил, что его не удивляет широкая поддержка войны против Ирана в Израиле, пошутив, что там выше только его собственный рейтинг.
Он также выразил мнение, что ослабление Ирана может повлиять на движение «Хамас», поскольку многолетняя поддержка Тегераном палестинской группировки может сократиться, что потенциально облегчит ее разоружение.
«Многие люди разоружатся [из-за войны против Ирана]. Потому что сейчас Иран находится в таком положении, в каком никогда не был, и для них все будет только хуже», — сказал он.
В конце разговора Трамп вновь заявил: «Скажите этому президенту, чтобы он прямо сейчас помиловал его».
Бывший верховный лидер Ирана Али Хаменеи был убит в первый день военной операции США и Израиля — 28 февраля. В стране объявлен 40-дневный траур.