9 Մարտ 2026 - 10:20 AMT
Մարտի 9-ին Թեհրանում տեղի կունենա Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Մոջթաբա Հոսեյնի Խամենեիին երդման արարողությունը: Այն կանցկացվի Էնգելաբ հրապարակում։ Այդ մասին հայտնել է Իսլամական քարոզչության համակարգող խորհուրդը։
«Թեհրանի բնակիչների հավաքը՝ Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Մոջթաբա Հոսեյնի Խամենեիին հավատարմության երդում տալու համար, կսկսվի ժամը 15։00-ին (Թեհրանի ժամանակով) Էնգելաբ հրապարակում», -ասվում է խորհրդի հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Fars գործակալության վրա հղումով:
Ավելի վաղ Իրանի փորձագետների խորհուրդը հաստատել է, որ Մոջթաբա Խամենեին՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածների հետևանքով զոհված այաթոլլա Ալի Խամենեիի որդին, ընտրվել է Իսլամական Հանրապետության նոր գերագույն առաջնորդ։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Իրանի նոր հոգևոր առաջնորդին ընտրվելու կապակցությամբ:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 8-ին The Times of Israel-ին հայտնել է, որ Իրանի դեմ պատերազմի ավարտի վերաբերյալ որոշումը կլինի «փոխադարձ», և այն կընդունվի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ միասին։
Կարճ հեռախոսազրույցի ընթացքում Թրամփը նաև հայտարարել է, որ եթե ինքը և Նեթանյահուն չլինեին, Իրանը կկործաներ Իսրայելը։
«Իրանը պատրաստվում էր ոչնչացնել Իսրայելը և դրա շուրջ գտնվող ամեն ինչ… Մենք միասին ենք աշխատել։ Մենք ոչնչացրել ենք մի երկիր, որը ցանկանում էր ոչնչացնել Իսրայելը»,-ասել է նա:
ԱՄՆ նախագահիից նաև հետաքրքրվել են՝ արդյոք Իրանի հետ պատերազմի ավարտի մասին որոշումը նա կընդունի միայնակ, թե Նեթանյահուն նույնպես խոսք կունենա այդ հարցում։
«Կարծում եմ՝ դա փոխադարձ է… որոշ չափով։ Մենք խոսել ենք։ Ես ճիշտ պահին որոշում կընդունեմ, սակայն հաշվի կառնվի ամեն ինչ»,- պատասխանել է նա՝ նշելով, որ Նեթանյահուն կունենա իր տեսակետը, բայց վերջնական որոշումը կընդունի ԱՄՆ նախագահը։
Հարցին, թե արդյոք Իսրայելը կարող է շարունակել պատերազմը Իրանի դեմ նույնիսկ այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ն դադարեցնի իր հարվածները, Թրամփը հրաժարվել է մանրամասնել նման սցենարը՝ հավելելով. «Չեմ կարծում, որ դրա անհրաժեշտությունը կլինի»։
Թրամփը փորձել է խուսափել պատերազմի համար կոնկրետ ժամկետ նշելուց, սակայն Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը ակնկալում է, որ այն կտևի չորսից վեց շաբաթ։
The Times of Israel-ին տված պատասխաններում Թրամփը նաև ակնարկել է, որ Նեթանյահուն զգալի ազդեցություն ունի իր որոշումների վրա Իրանի դեմ պատերազմում, որը ԱՄՆ-ն և Իսրայելը սկսել են համատեղ՝ փետրվարի 28-ին իրականացված հարվածով, որի հետևանքով սպանվել է Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին։
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Իրանի պետական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ երկրի փորձագետների խորհուրդը նոր գերագույն առաջնորդ է ընտրել Խամենեիի որդուն՝ Մոջթաբային։ Դրանից ժամեր առաջ Թրամփը ABC News-ին ասել էր, որ Իրանի հաջորդ առաջնորդը «երկար չի դիմանա», եթե չունենա Սպիտակ տան հավանությունը։
Մոջթաբա Խամենեիի ընտրության մասին հարցին Թրամփը հրաժարվել է պատասխանել՝ ասելով. «Կտեսնենք, թե ինչ կլինի»։
Թրամփը նաև կրկին անդրադարձել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի դեմ ընթացող դատական գործին և քննադատել Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգին՝ նրան չներելու համար։
«Բիբի Նեթանյահուին պետք է անմիջապես ներում շնորհել։ Կարծում եմ՝ [Հերցոգը] սարսափելի բան է անում՝ դա չանելով։ Մենք ուզում ենք, որ Բիբին կենտրոնանա պատերազմի վրա, ոչ թե մի ծիծաղելի ներումի հարցի»,- ասել է Թրամփը:
Հերցոգի գրասենյակը հայտարարել է, որ ներում շնորհելու հարցը նախագահի իրավասությունն է, սակայն այն այժմ գտնվում է Արդարադատության նախարարության քննարկման փուլում, որը օրենքի համաձայն պետք է ներկայացնի իր իրավական եզրակացությունը։
Հոդվածում նաև նշվել է, որ Թրամփի և Նեթանյահուի հարաբերությունները զգալիորեն բարելավվել են 2024 թվականի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից հետո, մինչդեռ չորս տարի առաջ նրանց միջև լարվածություն էր առաջացել այն բանից հետո, երբ Իսրայելի վարչապետը շնորհավորել էր Ջո Բայդենին ընտրություններում հաղթելու կապակցությամբ։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ Իսրայելում լայն աջակցությունը Իրանի դեմ պատերազմին իրեն չի զարմացնում՝ կատակելով, որ այնտեղ ավելի մեծ ժողովրդականություն ունի միայն իր սեփական վարկանիշը։
Թրամփը նաև կարծիք է հայտնել, որ Իրանի թուլացումը կարող է ազդել «Համասի» վրա։ Նրա խոսքով՝ Իրանի երկարամյա աջակցությունը պաղեստինյան խմբավորմանը կարող է նվազել, և դա կարող է հեշտացնել զինաթափման հարցը։
«Շատ մարդիկ կզինաթափվեն [Իրանի դեմ պատերազմի պատճառով]։ Քանի որ հիմա Իրանը այնպիսի վիճակում է, ինչպիսին երբեք չի եղել, և նրանց համար դրությունը միայն կվատանա»,- ասել է նա։
Զրույցի վերջում Թրամփը կրկին հայտարարել է. «Ասեք այս նախագահին, որ հենց հիմա նրան ներում շնորհի»։
Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին սպանվել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողության առաջին օրը՝ փետրվարի 28-ին։ Երկրում հայտարարվել է 40-օրյա սուգ։

9 March 2026 - 11:36 AMT
An oath ceremony for Iran’s new Supreme Leader, Ayatollah Mojtaba Hosseini Khamenei, will take place in Tehran on March 9.
The event will be held at Enghelab Square, according to Iran’s Islamic Propagation Coordination Council.
“A gathering of Tehran residents to pledge allegiance to Iran’s new Supreme Leader, Ayatollah Mojtaba Hosseini Khamenei, will begin at 15:00 (Tehran time) at Enghelab Square,” the council said in a statement, RIA Novosti reported, citing the Fars news agency.
Earlier, Iran’s Assembly of Experts confirmed that Mojtaba Khamenei — the son of Ayatollah Ali Khamenei, who was killed in U.S. and Israeli strikes — had been chosen as the new Supreme Leader of the Islamic Republic.
Russian President Vladimir Putin congratulated Iran’s new spiritual leader on his election.
U.S. President Donald Trump told The Times of Israel on March 8 that the decision on ending the war against Iran would be “mutual” and made together with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
During a brief phone interview, Trump also said that without him and Netanyahu, Iran would have destroyed Israel.
“Iran was preparing to destroy Israel and everything around it… We worked together. We destroyed a country that wanted to destroy Israel,” he said.
Asked whether he would decide alone on ending the war with Iran or whether Netanyahu would also have a say, Trump replied:
“I think it’s mutual… to some extent. We’ve talked. I’ll make a decision at the right time, but everything will be taken into account.”
He added that Netanyahu would express his views but that the final decision would be made by the U.S. president.
Asked whether Israel could continue the war against Iran even if the United States halted its strikes, Trump declined to elaborate on that scenario, adding: “I don’t think that will be necessary.”
Trump avoided naming a specific timeline for the war, although White House press secretary Karoline Leavitt had earlier said Washington expects it to last four to six weeks.
In his responses to The Times of Israel, Trump also suggested that Netanyahu has significant influence over his decisions regarding the war against Iran, which the United States and Israel launched jointly with strikes on February 28 that killed Iran’s Supreme Leader Ali Khamenei.
The phone conversation came after Iranian state media reported that the Assembly of Experts had chosen Khamenei’s son Mojtaba as the country’s next supreme leader. Hours earlier, Trump had told ABC News that Iran’s next leader “will not last long” without approval from the White House.
When asked about Mojtaba Khamenei’s appointment, Trump declined to comment, saying: “We’ll see what happens.”
Trump also again addressed the ongoing court case against Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and criticized Israeli President Isaac Herzog for not granting him a pardon.
“Bibi Netanyahu should be pardoned immediately. I think [Herzog] is doing a terrible thing by not doing it. We want Bibi focused on the war, not on a ridiculous pardon issue,” Trump said.
Herzog’s office said the issue of a pardon falls under the president’s authority but is currently under review by the Justice Ministry, which must provide its legal opinion.
The article also noted that relations between Trump and Netanyahu have significantly improved since the 2024 U.S. presidential election, after tensions arose four years earlier when the Israeli prime minister congratulated Joe Biden on his victory.
Trump said he was not surprised by the broad support in Israel for the war against Iran, joking that only his own approval ratings are higher there.
He also suggested that Iran’s weakening could affect Hamas, saying Tehran’s long-standing support for the Palestinian group could decline and potentially make disarmament easier.
“A lot of people will disarm [because of the war against Iran]. Iran is in a situation like it has never been before, and things will only get worse for them,” he said.
At the end of the conversation, Trump repeated his call: “Tell this president to pardon him right now.”
Iran’s former Supreme Leader Ali Khamenei was killed on the first day of the U.S.–Israeli military operation on February 28. A 40-day period of mourning has been declared in the country.