Human Rights Watch (HRW) միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը զեկույց է հրապարակել՝ նշելով, որ իսրայելական ուժերը հարավային Լիբանանի մի գյուղի ուղղությամբ «ապօրինաբար» կիրառել են սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող արկեր, որը համարվում է վիճահարույց հրկիզող զինամթերք։ Այս մասին գրել է France 24-ը։
Յոթ լուսանկարների աշխարհագրական դիրքի ճշտման և ստուգման միջոցով HRW-ը հայտնել է, որ Իսրայելը հրետանու միջոցով սպիտակ ֆոսֆոր է օգտագործել՝ հարավային Լիբանանի Յոհմոր գյուղի բնակելի թաղամասերին հարվածելիս։ Դեպքը տեղի է ունեցել մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ իսրայելական զինվորականները գյուղի և հարավային Լիբանանի տասնյակ այլ բնակավայրերի բնակիչներին հրահանգել են տարհանվել, հայտնում է Factor.am-ը:
HRW-ը նշել է, որ չի կարողացել անկախ կերպով հաստատել՝ արդյոք տարածքում մնացել են բնակիչներ կամ որևէ մեկը տուժել է։
Իրավապաշտպաններն ընդգծել են, որ միջազգային իրավունքի համաձայն սպիտակ ֆոսֆորի կիրառումն անօրինական է, եթե այն օգտագործվում է բնակեցված տարածքներում։ Այդ քիմիական նյութը կարող է հրդեհել շենքերը և այրել մարդկային մարմինը մինչև ոսկորներ։ Նույնիսկ փոքր այրվածքների դեպքում վերապրածները կարող են բախվել վարակների, ինչպես նաև օրգանների կամ շնչառական անբավարարության վտանգի։
«Իսրայելական զինվորականների կողմից սպիտակ ֆոսֆորի անօրինական օգտագործումը բնակելի տարածքներում չափազանց մտահոգիչ է և ծանր հետևանքներ կունենա քաղաքացիական բնակչության համար»,- ասել է HRW-ի Լիբանանի հարցերով հետազոտող Ռամզի Կաիսը։
Իսրայելական զինվորականները անմիջապես չեն արձագանքել մեկնաբանության խնդրանքին։
Իսրայելը, որը շարունակում է հարվածներ հասցնել լիբանանյան «Հըզբոլլահին», սահմանային շրջաններ է ուղարկել նաև ցամաքային զորքեր։ Լիբանանի իշխանությունների տվյալներով՝ Իսրայելի հարձակումների հետևանքով զոհվել է առնվազն 394 մարդ, իսկ ավելի քան կես միլիոն մարդ տեղահանվել է։
Լիբանանի պետական ազգային լրատվական գործակալությունը նույնպես հայտնել է, որ իսրայելական ուժերը «հրետանային և ֆոսֆորային կրակոցներով» թիրախավորել են Իսրայելի հետ սահմանի մոտ գտնվող Խիամ և Թալ Նահաս քաղաքները։
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ը զգուշացրել է, որ Լիբանանի բնակչությանը հասցեագրված Իսրայելի զանգվածային տարհանման հրամանները կարող են դիտվել որպես միջազգային իրավունքի խախտում։

9 March 2026 - 13:11 AMT
The international human rights organization Human Rights Watch (HRW) has accused Israeli forces of unlawfully using white phosphorus shells against a village in southern Lebanon.
According to a report cited by France 24, the organization said the controversial incendiary munition was used in strikes on residential areas.
By geolocating and verifying seven photographs, HRW said Israeli artillery fired white phosphorus during attacks on residential neighborhoods in the southern Lebanese village of Yohmor.
The incident occurred several hours after Israeli forces ordered residents of the village and dozens of other communities in southern Lebanon to evacuate, Factor.am reported.
HRW said it could not independently confirm whether residents remained in the area or whether anyone was injured.
Human rights researchers emphasized that under international law the use of white phosphorus is illegal if deployed in populated areas. The chemical substance can ignite buildings and burn human flesh down to the bone.
Even in cases of relatively small burns, survivors may face severe infections and the risk of organ or respiratory failure.
“The Israeli military’s unlawful use of white phosphorus in populated areas is extremely concerning and will have serious consequences for civilians,” said Ramzi Kaiss, HRW’s Lebanon researcher.
The Israeli military did not immediately respond to requests for comment.
Israel, which continues to carry out strikes against the Lebanese group Hezbollah, has also deployed ground forces to border areas. According to Lebanese authorities, at least 394 people have been killed in Israeli attacks and more than half a million have been displaced.
Lebanon’s state National News Agency also reported that Israeli forces targeted the towns of Khiam and Tall Nahhas near the Israeli border with “artillery and phosphorus fire.”
Earlier, the United Nations warned that Israel’s mass evacuation orders addressed to Lebanon’s population could be considered a violation of international law.