9 Մարտ 2026 - 12:10 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Մոջթաբա Խամենեիին՝ այդ պաշտոնում ընտրվելու առիթով։
«Շնորհավորում եմ Ձեզ Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդի պաշտոնում ընտրվելու առիթով: Վստահ եմ, որ Հայաստանի և Իրանի միջև ամուր կապերը կշարունակեն զարգանալ՝ գրանցելով նոր հաջողություններ:
Առիթը պատեհ համարելով՝ Իրանի բարեկամ ժողովրդին մաղթում եմ բարօրություն և հարատև խաղաղություն»,-ասվում է ուղերձում:
Խամենեիին շնորհավորել է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Ուղերձի տեքստը հրապարակվել է Կրեմլի պաշտոնական կայքում։
«Այժմ, երբ Իրանը դիմակայում է զինված ագրեսիային, Ձեր գործունեությունն այս բարձր պաշտոնում, անկասկած, կպահանջի մեծ քաջություն և անձնազոհություն։ Վստահ եմ, որ Դուք պատվով կշարունակեք Ձեր հոր գործը և կմիավորեք իրանցի ժողովրդին ծանր փորձությունների առջև։
Իմ կողմից ցանկանում եմ վերահաստատել Թեհրանին մեր անփոփոխ աջակցությունը և համերաշխությունն իրանցի բարեկամների հետ։ Ռուսաստանը եղել և կլինի Իսլամական Հանրապետության վստահելի գործընկերը։ Ձեզ մաղթում եմ հաջողություն Ձեր առջև կանգնած բարդ խնդիրների լուծման գործում, ինչպես նաև քաջառողջություն և ուժեղ ոգի», — նշված է շնորհավորական հեռագրում, հայտնում է Interfax-ը:
Ավելի վաղ իրանական Fars գործակալությունը հայտնել էր, որ Իրանի գերագույն առաջնորդ է ընտրվել Մոջթաբա Խամենեին՝ երկրի նախորդ առաջնորդ Ալի Խամենեիի որդին։ Այս տեղեկությունը հաստատել է նաև Իրանի փորձագետների խորհուրդը։ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հավատարմության երդում է տվել Մոջթաբա Խամենեիին։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a congratulatory message to Seyyed Mojtaba Khamenei on his election as the Supreme Leader of the Islamic Revolution.
“Congratulations on your election as the Supreme Leader of the Islamic Revolution. I am confident that the strong ties between Armenia and Iran will continue to develop and achieve new successes.
Taking this opportunity, I wish the friendly people of Iran prosperity and lasting peace,” the message said.
Russian President Vladimir Putin also congratulated Khamenei. The text of the message was published on the Kremlin’s official website.
“Now, when Iran is facing armed aggression, your work in this high office will undoubtedly require great courage and self-sacrifice. I am confident that you will continue your father’s work and unite the Iranian people in the face of severe trials.
For my part, I would like to reaffirm our unwavering support for Tehran and solidarity with our Iranian friends. Russia has been and will remain a reliable partner of the Islamic Republic. I wish you success in addressing the complex challenges ahead, as well as good health and strong spirit,” the congratulatory telegram said, according to Interfax.
Earlier, Iran’s Fars news agency reported that Mojtaba Khamenei — the son of the country’s previous leader, Ali Khamenei — had been elected Iran’s Supreme Leader. The information was later confirmed by Iran’s Assembly of Experts.