9 Մարտ 2026 - 12:10 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Մոջթաբա Խամենեիին՝ այդ պաշտոնում ընտրվելու առիթով։
«Շնորհավորում եմ Ձեզ Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդի պաշտոնում ընտրվելու առիթով: Վստահ եմ, որ Հայաստանի և Իրանի միջև ամուր կապերը կշարունակեն զարգանալ՝ գրանցելով նոր հաջողություններ:
Առիթը պատեհ համարելով՝ Իրանի բարեկամ ժողովրդին մաղթում եմ բարօրություն և հարատև խաղաղություն»,-ասվում է ուղերձում:
Խամենեիին շնորհավորել է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Ուղերձի տեքստը հրապարակվել է Կրեմլի պաշտոնական կայքում։
«Այժմ, երբ Իրանը դիմակայում է զինված ագրեսիային, Ձեր գործունեությունն այս բարձր պաշտոնում, անկասկած, կպահանջի մեծ քաջություն և անձնազոհություն։ Վստահ եմ, որ Դուք պատվով կշարունակեք Ձեր հոր գործը և կմիավորեք իրանցի ժողովրդին ծանր փորձությունների առջև։
Իմ կողմից ցանկանում եմ վերահաստատել Թեհրանին մեր անփոփոխ աջակցությունը և համերաշխությունն իրանցի բարեկամների հետ։ Ռուսաստանը եղել և կլինի Իսլամական Հանրապետության վստահելի գործընկերը։ Ձեզ մաղթում եմ հաջողություն Ձեր առջև կանգնած բարդ խնդիրների լուծման գործում, ինչպես նաև քաջառողջություն և ուժեղ ոգի», — նշված է շնորհավորական հեռագրում, հայտնում է Interfax-ը:
Ավելի վաղ իրանական Fars գործակալությունը հայտնել էր, որ Իրանի գերագույն առաջնորդ է ընտրվել Մոջթաբա Խամենեին՝ երկրի նախորդ առաջնորդ Ալի Խամենեիի որդին։ Այս տեղեկությունը հաստատել է նաև Իրանի փորձագետների խորհուրդը։ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հավատարմության երդում է տվել Մոջթաբա Խամենեիին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание Сейеду Моджтабе Хаменеи по случаю его избрания верховным лидером Исламской революции.
«Поздравляю Вас с избранием на должность верховного лидера Исламской революции. Уверен, что прочные связи между Арменией и Ираном будут и далее развиваться, достигая новых успехов.
Пользуясь случаем, желаю дружественному народу Ирана благополучия и прочного мира», — говорится в послании.
Нового духовного лидера Ирана также поздравил президент России Владимир Путин. Текст послания опубликован на официальном сайте Кремля.
«В то время, когда Иран противостоит вооруженной агрессии, Ваша деятельность на этом высоком посту, несомненно, потребует большого мужества и самоотверженности. Уверен, что Вы с честью продолжите дело своего отца и сплотите иранский народ перед лицом тяжелых испытаний.
Со своей стороны хочу подтвердить нашу неизменную поддержку Тегерану и солидарность с иранскими друзьями. Россия была и будет надежным партнером Исламской Республики. Желаю Вам успехов в решении стоящих перед Вами сложных задач, а также крепкого здоровья и сильного духа», — говорится в поздравительной телеграмме, сообщает «Interfax».
Ранее иранское агентство «Fars» сообщило, что новым верховным лидером Ирана избран Моджтаба Хаменеи — сын прежнего лидера страны Али Хаменеи. Позднее эту информацию подтвердил Совет экспертов Ирана.