Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դատական հայց է ներկայացրել նախկին քահանա Ստեփան Ասատրյանի (նախկինում` տեր Արամ) դեմ։ Այդ մասին տեղեկություն է հրապարակվել «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգում։
Հայցադիմումի համաձայն՝ Միքայել Սրբազանը պահանջել է հերքել իր վերաբերյալ տարածված արատավորող տեղեկությունները, ինչպես նաև ներկայացրել է գումարի բռնագանձման պահանջ, հայտնում է Aysor.am-ը:
Գործը մակագրվել է Արարատի և Վայոց Ձորի քաղաքացիական դատարանի դատավոր Էմին Աբգարյանին։
Միևնույն ժամանակ հայտնի է դարձել, որ դատարանը հայցադիմումը կից փաստաթղթերով վերադարձրել է՝ նշելով, որ հայցադիմումում առկա խախտումները պետք է վերացվեն երեքօրյա ժամկետում։
Ավելի վաղ Ստեփան Ասատրյանը պահանջել է անվավեր ճանաչել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի կողմից կայացված կարգալույծի որոշումը և վերականգնել իրենց հովվական պաշտոններում:

Глава Ширакской епархии Армянской апостольской церкви архиепископ Микаэл Аджапахян подал судебный иск против бывшего священника Степана Асатряна (ранее — отец Арам).
Информация об этом опубликована в судебной информационной системе «Даталекс».
Согласно иску, архиепископ требует опровергнуть распространенные о нем порочащие сведения, а также взыскать денежную компенсацию, сообщает «Aysor.am ».
Дело передано судье Гражданского суда Араратской и Вайоцдзорской областей Эмину Абгаряну.
В то же время стало известно, что суд вернул исковое заявление вместе с приложенными документами, указав, что имеющиеся в заявлении нарушения должны быть устранены в трехдневный срок.
Ранее Степан Асатрян потребовал признать недействительным решение Католикоса всех армян Гарегина II о лишении его сана и восстановить его в пастырской должности.