9 Մարտ 2026 - 13:32 AMT
Թուրքիան հայտարարել է ինքնահռչակ Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետությունում վեց F-16 կործանիչ և հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) համակարգեր տեղակայելու մասին։
«Մեր տարածաշրջանում վերջին զարգացումների լույսի ներքո Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության անվտանգության ամրապնդման փուլային մոտեցման շրջանակում այսօրվանից Հյուսիսային Կիպրոսում տեղակայվել է վեց F-16 կործանիչ և ՀՕՊ համակարգեր։ Կշարունակվեն լրացուցիչ միջոցառումներ ձեռնարկվել՝ հետագա զարգացումների հիման վրա, եթե անհրաժեշտ համարվի»,- հայտարարել է Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարությունը X-ում, գրում է Factor.am-ը:
Այս որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ իրանական հրթիռներն ու անօդաչու սարքերը հարվածել են Կիպրոսին, մասնավորապես՝ Թագավորական ռազմաօդային ուժերի (RAF) Ակրոտիրիի ռազմաբազային։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ Իրանի զինված ուժերը չեն հարձակվել Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Կիպրոսի վրա։
«Մեր երկրի պաշտպանությունը չպետք է որևէ կերպ դիտարկվի որպես թշնամանք տարածաշրջանի որևէ երկրի նկատմամբ։ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Կիպրոսի վերաբերյալ, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հստակ և պաշտոնապես հայտարարեց, որ նման արկեր չեն արձակվել Իրանի ներսից կամ մեր զինված ուժերի կողմից»,- ասել է Բաղային։
Նա նաև հիշեցրել է, որ Իրանի նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ։
«Երեկ երեկոյան մեր երկրի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի միջև տեղի ունեցավ լավ զրույց։ Բացատրվեց և ընդգծվեց, որ նման գործողությունն Իրանից չէ, և մենք հույս ունենք, որ Իրանի բարի կամքը և հարևանների նկատմամբ դրական մոտեցումը հաշվի կառնվի ցանկացած հայտարարության մեջ։ Միևնույն ժամանակ, մենք ընդգծում ենք, որ որտեղ էլ լինի իրանական ազգի դեմ ռազմական ագրեսիայի ծագումն ու աղբյուրը, մեր պատասխանն օրինական է»,- նշել է Բաղային։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը կիրակի օրը զանգահարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և վստահեցրել, որ Թեհրանը կապ չունի Նախիջևանի ուղղությամբ իրականացված անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետ։

9 Март 2026 - 13:45 AMT
Турция объявила о размещении шести истребителей F-16 и систем противовоздушной обороны на территории самопровозглашенной Турецкой Республики Северного Кипра.
«В свете последних событий в нашем регионе, в рамках поэтапного подхода к укреплению безопасности Турецкой Республики Северного Кипра, начиная с сегодняшнего дня там размещены шесть истребителей F-16 и системы ПВО. При необходимости будут приняты дополнительные меры в зависимости от дальнейшего развития ситуации», — говорится в заявлении Министерства национальной обороны Турции в X, сообщает «Factor.am ».
Это решение было принято после сообщений о том, что иранские ракеты и беспилотники нанесли удары по Кипру, в том числе по базе Королевских ВВС Великобритании (RAF) Акротири.
В то же время официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что вооруженные силы Ирана не наносили ударов по Азербайджану, Турции и Кипру.
«Оборона нашей страны ни в коем случае не должна рассматриваться как враждебность по отношению к любой стране региона. Что касается Азербайджана, Турции и Кипра, Генеральный штаб вооруженных сил ясно и официально заявил, что подобные снаряды не запускались с территории Ирана или нашими вооруженными силами», — сказал Багаи на пресс-конференции.
Он также напомнил, что президент Ирана провел телефонный разговор с президентом Азербайджана.
«Вчера вечером состоялся хороший разговор между президентом нашей страны и президентом Азербайджана. Было разъяснено и подчеркнуто, что подобные действия не исходили из Ирана, и мы надеемся, что доброжелательность Ирана и его позитивный подход к соседям будут учтены в любых заявлениях. В то же время мы подчеркиваем, что где бы ни находился источник и происхождение военной агрессии против иранского народа, наш ответ будет законным», — отметил Багаи.
Ранее президент Ирана Масуд Пезешкиан позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву и заверил, что Тегеран не имеет отношения к ударам беспилотников по направлению Нахичевани.