10 Մարտ 2026 - 07:38 AMT
Պետք չէ խոսել սոցիալական ցանցերում տեսաուղերձների տարածման սահմանափակումների առկայության կամ վերացման մասին, այլ պարզապես պետք է վախերին վերջ տալ և «քաղաքական պրիմիտիվ հետապնդումը Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ դադարեցնել կամ առնվաղը խափանման միջոց տնային կալանքը վերացնել», ֆեյսբուքյան եթերում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը:
Նա անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն պնդմանը, թե Հայտարարություններով և կոչերով հանդես գալու արգելք չկա Սամվել Կարապետյանի համար, և եթե վերջինս հեռախոս չունի, կարող է ինքը փոխանցել։
«Պետք չէ հեռախոս փոխանցել, պետք է պարզապես ապահովել իրավունքի, օրենքի գործողությունն Հայաստանում։ Պարզապես պետք է, որ Հայաստանում քաղաքական հետապնդումներ չլինեն»,-ասել է նա:
Ըստ փաստաբանի, պարզապես պետք է փոխանցել դատախազության և քննչական մարմինների համապատասխան գրությունները և փաստաթղթերը, որոնք ցույց կտան, որ նման սահմանափակումներ գոյություն չունեն։
«Երկու պատասխան եմ ստացել, երկուսն էլ մերժելու մասին է: Նմանատիպ հարցում եմ ուղարկել նաև դատախազություն, սակայն մինչ այժմ պատասխան չեմ ստացել:
Ուենք մի իրավիճակ, որ բոլոր սահմանափակումները պահպանվում են։ Միաժամանակ վստահեցնում եմ, որ դրանք ի վերջո վերացվելու են, քանի որ նման անարդարությունը, իրավունքի նման նսեմացումը չի կարղ լինել երկարատև։ Հայաստանում այսօր կան բազմաթիվ քաղաքական բանտարկյալներ, քաղաքական հետապնդման ենթարկվող անձինք, պետք է պարզապես ունենալ խիզախություն՝ վերջ տալ վախերին, դադարեցնել այդ հետապնդումները։ Մեր հասարակությանը համախմբում է անհրաժեշտ, այլ ոչ թե պառակտում»«-ասել է Վարդևանյանը:
Նա նշել է, որ իր պարզաբանումների նպատակն է, որպեսզի հասարակությունը տեղեկացված լինի և չտրվի մանիպուլյացիաների։
Մարտի 5-ին հայտնի դարձավ, որ Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքը կշարունակվի: Դեկտեմբերի 30-ին դատարանը մասնակի բավարարել էր գործարար Սամվել Կարապետյանի փաստաբանների միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ կիրառելով խափանման միջոց տնային կալանք և գրավ
Իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչի համար մեղադրվող ռուսաստանահայ Կարապետյանը կալանավորված է 2025 թվականի հունիսի 18-ից: Նոյեմբերի 18-ի որոշմամբ կալանքը երկարաձգվել էր ևս երկու ամսով:

Не нужно обсуждать наличие или отмену ограничений на распространение видеообращений в социальных сетях — необходимо просто положить конец страхам и прекратить «политически примитивное преследование Самвела Карапетяна», либо как минимум отменить меру пресечения в виде домашнего ареста, заявил в прямом эфире Facebook адвокат и член партии «Сильная Армения» Арам Вардеванян.
Он прокомментировал утверждение премьер-министра Никола Пашиняна, согласно которому Карапетяну не запрещено выступать с заявлениями и призывами, и если у него нет телефона, премьер может сам передать его слова.
«Не нужно передавать телефон, нужно просто обеспечить действие права и закона в Армении. Необходимо лишь, чтобы в Армении не было политических преследований», — сказал он.
По словам адвоката, достаточно передать соответствующие письма и документы прокуратуры и следственных органов, которые подтвердят отсутствие подобных ограничений.
«Я получил два ответа, и оба — об отказе. Аналогичный запрос направил и в прокуратуру, однако до сих пор ответа не получил.
Мы имеем ситуацию, при которой все ограничения сохраняются. Одновременно заверяю, что они в конечном итоге будут сняты, поскольку подобная несправедливость, подобное унижение права не могут быть длительными. Сегодня в Армении есть множество политических заключенных и людей, подвергающихся политическому преследованию. Нужно лишь иметь смелость — положить конец страхам и прекратить эти преследования. Нашему обществу необходимо объединение, а не раскол», — отметил Вардеванян.
Он добавил, что его разъяснения направлены на то, чтобы общество было информировано и не поддавалось манипуляциям.
5 марта стало известно, что домашний арест Самвела Карапетяна будет продлен. 30 декабря суд частично удовлетворил ходатайство адвокатов бизнесмена, применив к нему меру пресечения в виде домашнего ареста и залога.
Российско-армянский предприниматель Карапетян, обвиняемый в публичных призывах к захвату власти, находится под стражей с 18 июня 2025 года. Решением от 18 ноября срок ареста был продлен еще на два месяца.