10 Մարտ 2026 - 08:40 AMT
Թրամփ․ Պատերազմն Իրանում գործնականում ավարտված է, բայց ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը դեռևս «բավականաչափ չեն հաղթել»
Իրանի հետ պատերազմը կարող է ավարտվել ավելի շուտ, քան նախկինում էր նախատեսվում, ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը CBS News հեռուստաալիքին տված հեռախոսային հարցազրույցում:
«Կարծում եմ, պատերազմն Իրանում գործնականում ավարտված է: Նրանք չունեն նավատորմ, չունեն կապ, չունե ՌՕՈւ»,-ասել է նա՝ հավելելով, սակայն, որ ԱՄՆ ու Իսրայելը դեռևս «բավականաչափ չեն հաղթել», հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի ուշ Ֆլորիդայում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում Թրամփը բացասական է պատասխանել լրագրողի հարցին՝ արդյոք պատերազմը կավարտվի ընթացիկ շաբաթվա ընթացքում։ Նա միայն նշել է, որ դա տեղի կունենա «շատ շուտով», սակայն կոնկրետ ժամկետ չի նշել։ Նրա խոսքով՝ պատերազմի ամենամեծ վտանգը անցել է երեք օր առաջ։
CBS-ին տված հարցազրույցում Թրամփը ընդգծել է, որ Իրանի հրթիռները գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել են, իսկ անօդաչու սարքերն ու դրանց արտադրության գործարանները շարքից դուրս են բերվել։
Թրամփն անդրադարձել է նաև Հորմուզի նեղուցին։ Նրա խոսքով՝ միջազգային նավագնացության համար կարևոր այս ուղին, որի նկատմամբ մի քանի օր առաջ Թեհրանը հայտարարել էր լիակատար վերահսկողություն, այժմ բաց է, և նավագնացությունը շարունակվում է։ Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ մտածում է այն տարբերակի մասին, որ Վաշինգտոնն իր հսկողությունը հաստատի նեղուցում:
Մինչ այդ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը պահանջել է արաբական և եվրոպական այն երկրներից, որոնք ցանկանում են ստանալ նավերի ազատ անցման իրավունք Հորմուզի նեղուցով, արտաքսել Իսրայելի և ԱՄՆ-ի դեսպաններին։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ հիասթափված է Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեիի նշանակմամբ՝ նրան անվանելով «նախկին խնդիրների լրացուցիչ չափաբաժին»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը ասել էր, որ Իրանի նոր առաջնորդը պետք է ստանա Վաշինգտոնի հավանությունը, հակառակ դեպքում «երկար չի դիմանա»:
Թրամփի հայտարարություններից հետո, որոնք վերաբերում էին Իրանի հետ պատերազմի հնարավոր շուտ ավարտին, նավթի գները կտրուկ նվազել են։ Մարտի 9-ի երեկոյան Brent տեսակի նավթի գինը նվազել է մինչև մեկ բարելի համար 89.20 դոլարi, մինչդեռ մեկ օր առաջ այն ժամանակավորապես գերազանցել էր 120 դոլարը։
Նավթի գների հետագա նվազման նպատակով Թրամփը հայտարարել է, որ մտադիր է ժամանակավորապես չեղարկել նավթի հետ կապված որոշ պատժամիջոցներ, սակայն նա չի հստակեցրել, թե որ երկրների նկատմամբ կարող է կիրառվել այդ քայլը։
Երեք օր առաջ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտնել էր, որ Վաշինգտոնը քննարկում է ռուսական նավթի նկատմամբ սահմանված որոշ պատժամիջոցների մեղմացման հնարավորությունը՝ այն նավթի համար, որը արդեն բեռնված է տանկերների վրա։ Նույն օրը ԱՄՆ-ը 30 օրով ազատել էր հնդկական նավթավերամշակող գործարաններին ռուսական նավթի գնման արգելքից:
Ֆլորիդայի Դորալ քաղաքում անցկացված մամուլի ասուլիսից քիչ առաջ Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ և լրագրողներին ասել է, որ դա եղել է «դրական խոսակցություն»:
Պուտինի օգնական Յուրի Ուշակովն ասել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թրամփի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում առաջարկել է Իրանում հակամարտության հնարավոր արագ կարգավորման տարբերակներ։
Նրա խոսքով՝ զրույցի հիմնական թեմաները եղել են ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմը Իրանի դեմ, ինչպես նաև Ռուսաստանի պատերազմը Ուկրաինայի դեմ։
Կրեմլի տվյալներով՝ Պուտինը դրական է գնահատել Ուկրաինայում խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ԱՄՆ-ի և անձամբ Դոնալդ Թրամփի միջնորդական ջանքերը։ Նշվել է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել Թրամփի նախաձեռնությամբ, տևել է մոտ մեկ ժամ և ունեցել է «գործնական, բաց և կառուցողական բնույթ»։
Ուշակովի խոսքով՝ սա Պուտինի և Թրամփի առաջին հեռախոսազրույցն է 2025 թվականի դեկտեմբերից հետո։ Զրույցի ընթացքում Թրամփը հետաքրքրվածություն է հայտնել Ուկրաինայում հնարավորինս արագ հրադադար հաստատելու և «երկարաժամկետ կարգավորման հասնելու» հարցում։
Վաշինգտոնում այս հեռախոսազրույցը դեռևս պաշտոնապես չեն մեկնաբանել։
Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանում ամերիկյան ցամաքային զորքեր մտցնելու մասին որոշումը դեռ չի քննարկվում։ Այդ մասին նա ասել է մարտի 9-ին New York Post թերթին տված հարցազրույցում։
«Մենք դեռ որոշում չենք կայացրել այդ հարցի վերաբերյալ: Մենք դեռևս շատ հեռու ենք դրանից»,-ասել է նա՝ մեկնաբանելով տեղեկությունները, ըստ որոնց ԱՄՆ-ը և Իսրայելը քննարկել են Իրանում բարձր հարստացված ուրանի պաշարների անվտանգությունն ապահովելու համար հատուկ ստորաբաժանումներ տեղակայելու հնարավորությունը։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը Իրանի տարածքի նկատմամբ հարվածներ սկսել են փետրվարի 28-ի առավոտյան։ Ի պատասխան՝ Իրանը անօդաչու սարքերով և հրթիռներով հարվածներ է հասցրել Իսրայելին և Մերձավոր Արևելքի այն երկրներին, որոնք տարածաշրջանում Վաշինգտոնի դաշնակիցներն են։ Թեհրանը հայտարարել է, որ հարվածների թիրախը եղել են այդ երկրներում տեղակայված ամերիկյան ռազմական բազաները։ Պատերազմի սկզբից ի վեր Իրանում զոհվել են ութ ամերիկացի զինծառայողներ։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողության արդյունքում սպանվել է Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին, ինչպես նաև Իրանի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Նրա իրավահաջորդը դարձել է որդին՝ Մոջթաբա Խամենեին։
Մարտի սկզբին Իսրայելը նաև հարվածներ է հասցրել Լիբանանում գտնվող թիրախներին, որտեղ գործում է Իրանի աջակցությունը ստացող «Հեզբոլլահ» խմբավորումը։ Այն համարվում է Թեհրանի գլխավոր դաշնակիցներից մեկը տարածաշրջանում և Իսրայելի սահմանների մոտ ունի հրթիռային զգալի զինանոց։

Война с Ираном может закончиться раньше, чем предполагалось ранее, заявил президент США Дональд Трамп в телефонном интервью телеканалу CBS News.
«Я думаю, что война в Иране практически завершена. У них нет флота, нет связи, нет военно-воздушных сил», — сказал он, добавив при этом, что США и Израиль пока «недостаточно победили», сообщает Deutsche Welle.
Позднее на пресс-конференции во Флориде Трамп отрицательно ответил на вопрос журналиста о том, завершится ли война в течение текущей недели. Он лишь отметил, что это произойдет «очень скоро», не назвав конкретных сроков. По его словам, наибольшая опасность войны миновала три дня назад.
В интервью CBS Трамп подчеркнул, что иранские ракеты почти полностью уничтожены, а беспилотники и предприятия по их производству выведены из строя.
Трамп также затронул вопрос Ормузского пролива. По его словам, этот важный для международного судоходства маршрут, над которым несколько дней назад Тегеран заявлял о полном контроле, сейчас открыт и судоходство продолжается. При этом президент США отметил, что рассматривает вариант установления контроля Вашингтона над проливом.
Ранее Корпус стражей исламской революции Ирана потребовал от арабских и европейских стран, желающих получить право свободного прохода судов через Ормузский пролив, выслать послов Израиля и США.
Трамп также заявил, что разочарован назначением нового верховного лидера Ирана Моджтабы Хаменеи, назвав его «дополнительной дозой прежних проблем».
Ранее президент США говорил, что новый лидер Ирана должен получить одобрение Вашингтона, иначе «он долго не продержится».
После заявлений Трампа о возможном скором завершении войны с Ираном цены на нефть резко снизились. Вечером 9 марта стоимость нефти марки Brent упала до 89,20 доллара за баррель, тогда как днем ранее она временно превышала 120 долларов.
Чтобы способствовать дальнейшему снижению цен на нефть, Трамп заявил, что намерен временно отменить некоторые санкции, связанные с нефтью, однако не уточнил, в отношении каких стран это может быть сделано.
Тремя днями ранее министр финансов США Скотт Бессент сообщил, что Вашингтон рассматривает возможность смягчения некоторых санкций против российской нефти, прежде всего для нефти, уже загруженной на танкеры. В тот же день США на 30 дней освободили индийские нефтеперерабатывающие заводы от запрета на покупку российской нефти.
Незадолго до пресс-конференции в Дорале (Флорида) Трамп провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным, назвав его «позитивным разговором».
Помощник Путина Юрий Ушаков сообщил, что во время разговора российский президент предложил варианты возможного быстрого урегулирования конфликта в Иране.
По его словам, основными темами беседы стали война США и Израиля против Ирана, а также война России против Украины.
В Кремле заявили, что Путин положительно оценил посреднические усилия США и лично Дональда Трампа по мирному урегулированию в Украине. Сообщается, что разговор состоялся по инициативе Трампа, длился около часа и носил «деловой, открытый и конструктивный характер».
По словам Ушакова, это был первый телефонный разговор Путина и Трампа после декабря 2025 года. Во время беседы Трамп выразил заинтересованность в как можно более скором установлении прекращения огня в Украине и достижении «долгосрочного урегулирования».
В Вашингтоне этот разговор пока официально не прокомментировали.
Трамп также заявил, что вопрос о вводе американских сухопутных войск в Иран пока не обсуждается. Об этом он сказал в интервью газете New York Post 9 марта.
«Мы еще не приняли решение по этому вопросу. Мы пока очень далеки от этого», — сказал он, комментируя сообщения о том, что США и Израиль обсуждали возможность размещения специальных подразделений в Иране для обеспечения безопасности запасов высокообогащенного урана.
США и Израиль начали наносить удары по территории Ирана утром 28 февраля. В ответ Иран нанес удары беспилотниками и ракетами по Израилю и странам Ближнего Востока, которые являются союзниками Вашингтона. Тегеран заявил, что целями стали американские военные базы, расположенные в этих странах.
С начала войны в Иране погибли восемь американских военнослужащих.
В результате военной операции США и Израиля был убит верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи, а также ряд высокопоставленных иранских чиновников. Его преемником стал сын — Моджтаба Хаменеи.
В начале марта Израиль также нанес удары по целям в Ливане, где действует поддерживаемая Ираном группировка «Хезболла». Она считается одним из главных союзников Тегерана в регионе и располагает значительным ракетным арсеналом у границ Израиля.