10 Մարտ 2026 - 09:32 AMT
Թաթոյանի աջակիցները՝ ՊՆ մոտ․ «Թող Պապիկյանը փորձի փաստերով հերքել 2025-ին Բաքվի ներխուժումը ՀՀ տարածք»
«Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ներկայացուցիչները ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն են փոխանցել Գեղարքունիքում ադրբեջանական նոր դիրքի վերաբերյալ տվյալները՝ պահանջելով բացատրություններ։ Միավորման ներկայացուցիչ Նարեկ Պարոնյանը հայտարարել է, որ իրենց այցի պատճառը Ադրբեջանի կողմից հերթական ներխուժումներն ու տարածքային զավթումներն են։
«Մի քանի օր առաջ Արման Թաթոյանը փաստերով ցույց տվեց, թե ինչպես են ադրբեջանական զինված ուժերը 2025 թվականի օգոստոսին առաջ բերել և ամրացրել իրենց հենակետերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում։ Իշխանական շրջանակներում սկսվեց աղմուկը։ ՀՀ պաշտպանության նախարարը Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարեց՝ «սուտ է»։ Ոչ հակափաստարկ ներկայացրեց, ոչ տվյալներ հրապարակեց։ Պարզապես հնչեցրեց մեղադրանք»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ պատրաստվում են նախարարից պարզաբանում պահանջել, թե ինչու իշխանությունները չեն հայտնել հանրությանը, որ Ադրբեջանը ներխուժել է Հայաստանի տարածք։
Պարոնյանը նաև նշել է, որ Վարդենիսի տարածաշրջանում 2025 թվականի հուլիսին տեղի են ունեցել դիրքային առաջխաղացումներ, ինչի հետևանքով Սոթքի հանքավայրը ամբողջությամբ հայտնվել է ադրբեջանական դիտարկման տակ։ Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ են գտնվում նաև Կութ գյուղը և Վարդենիսի շրջանի մի շարք ճանապարհներ։
Նրա գնահատմամբ՝ ադրբեջանական կողմը Հայաստանի սուվերեն տարածքում դիրքեր է կառուցել, իրականացրել ամրաշինական աշխատանքներ, փորվել են խրամատներ և այդ դիրքերից վերահսկվում է ամբողջ տարածաշրջանը։
Պարոնյանը հայտարարել է, որ իշխանությունների այն պնդումները, թե Հայաստանը 2025-ին տարածքային կորուստներ չի ունեցել, իրենց ներկայացրած փաստերով հերքվում են։ Նրա խոսքով՝ տարածքային կորուստներ գրանցվել են թե՛ Վարդենիսի տարածաշրջանում, թե՛ Ջերմուկում։
Նա նաև նշել է, որ ներկայացվող փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ ադրբեջանական կողմը փուլ առ փուլ ներխուժում է Հայաստանի տարածք։
«Սուրեն Պապիկյանը չի կարող բերել ոչ մի փաստ, որը հերքի սա։ Նույն էնտուզիազմով, որով ավտոբուսում կարկանդակ էր ուտում Նիկոլ Փաշինյանի հետ, նույն էնտուզիազմով թող փորձի փաստերով հերքել»,- ասել է Պարոնյանը։
Այնուհետև նա pաշտպանության նախարարության ներկայացուցչին փոխանցել է ադրբեջանական ներխուժման վերաբերյալ արբանյակային լուսանկարներ և համապատասխան կոորդինատներ։
«Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության անդամ, ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով Թաթոյանի ասուլիսում ներկայացված փաստարկներին, նշել է, որ անկախ լրագրողների իրականացրած հետաքննությունը փաստացի հաստատել է ներկայացված տեղեկությունները։
«Այս իրավիճակում հարցը այլևս ոչ թե Թաթոյանի մասին է։ Հարցը այն մասին է, թե ինչպես են պետության համար պատասխանատուներն ու պետության անունից հանդես եկողները վերաբերվում ճշմարտությանը։ Որովհետև երբ երկրի պաշտպանության նախարարը խորհրդարանի ամբիոնից իրականությունը հայտարարում է սուտ, ապա նա պարտավոր է ներողություն խնդրել ժողովրդից։
Իսկ եթե ապրեինք իրավական պետությունում, դրանից հետո պետք է հետևեր նաև հրաժարականը։ Որովհետև սահմանները նախ քարտեզների վրա չեն անհետանում։ Նրանք անհետանում են այն պահին, երբ իրականությունից կտրված պաշտոնավորները սկսում են հերքել իրականությունը։ Իսկ իրականությունը, որքան էլ այն փորձեն անվանել «սուտ», միևնույն է մի օր գալիս և կանգնում է մեր դռան առաջ՝ արդեն որպես կորցրած տարածք։ Սուրեն Պապիկյա´ն, հանրությունը սպասում է, ժամանակը գնաց»,-գրել է նա:
Ավելի վաղ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր․ «Խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումից առաջ Ադրբեջանը հրատապ նոր դիրքեր է կառուցել Հայաստանի օկուպացված տարածքներում, որպեսզի հարկ եղած դեպքում անցնի կոնկրետ գործողությունների»:
Planet Lab-ի թարմացվող լուսանկարների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ օգոստոսի 1-ին նշված հատվածում դիրք չկար, սակայն օգոստոսի 2-ից սկսվել են հողաշինարարական աշխատանքներ։ Օգոստոսի 9-ին դիրքն արդեն ստացել էր իր վերջնական տեսքը, գրել է Factor.am-ը:
Մարտի 4-ին Թաթոյանը հրատապ ասուլիս էր հրավիրել՝ նշելով, որ Գեղարքունիքի մարզում Կութ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական նոր դիրք է հայտնվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում։ Ըստ Թաթոյանի՝ դիրքը տեղադրվել է հուլիսի 31-ից հետո՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպմանն ընդառաջ:
Նույն օրը կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը «սուտ» անվանեց Արման Թաթոյանի հայտնած տեղեկությունները։
«Էս ամեն ինչը, էդ հրատապ ասուլիսները, հարայ-հրոցը նրա համար են, որ ես արձագանքեմ ու իրենց զրուցակից դառնամ։ Ես շատ կարճ կպատասխանեմ՝ Ձեր նշած անձնավորությունը ստում է։ Նման բան չկա, սիրելի՛ հայրենակիցներ»,- ասել է Պապիկյանը։

10 Март 2026 - 10:47 AMT
Представители политической инициативы «Крылья единства» передали в Министерство обороны Армении данные о новой позиции азербайджанских вооруженных сил в Гегаркуникской области, требуя объяснений.
Представитель объединения Нарек Паронян заявил, что причиной их визита стали очередные вторжения и территориальные захваты со стороны Азербайджана.
«Несколько дней назад Арман Татоян на основе фактов показал, как азербайджанские вооруженные силы в августе 2025 года выдвинули и укрепили свои позиции на суверенной территории Армении. Во властных кругах начался шум. Министр обороны с трибуны парламента заявил: “это ложь”. Ни контраргументов, ни данных представлено не было — прозвучали лишь обвинения», — сказал он, сообщает Panorama.am .
По словам Пароняна, они намерены потребовать от министра объяснений, почему власти не сообщили общественности о вторжении Азербайджана на территорию Армении.
Он также отметил, что в июле 2025 года в Варденисском регионе произошли позиционные продвижения, в результате чего Соткское месторождение оказалось полностью под наблюдением азербайджанской стороны. По его словам, под контролем азербайджанских сил находятся также село Кут и ряд дорог Варденисского района.
По его оценке, азербайджанская сторона построила позиции на суверенной территории Армении, провела укрепительные работы, вырыла траншеи и контролирует весь регион с этих позиций.
Паронян заявил, что утверждения властей о том, что Армения не потеряла территорий в 2025 году, опровергаются представленными ими фактами. По его словам, территориальные потери зафиксированы как в Варденисском рaйоне, так и в Джермуке.
Он также отметил, что представленные документы показывают, что азербайджанская сторона поэтапно вторгается на территорию Армении.
«Сурен Папикян не может привести ни одного факта, который опроверг бы это. С тем же энтузиазмом, с которым он ел пирожки в автобусе с Николом Пашиняном, пусть попробует опровергнуть это фактами», — заявил Паронян.
После этого он передал представителю Минобороны спутниковые снимки и соответствующие координаты, связанные с предполагаемым вторжением азербайджанской стороны.
Бывший председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян, также член инициативы, написал в Facebook, что расследование независимых журналистов фактически подтверждает представленные Татояном сведения.
По его словам, вопрос уже не в личности Татояна, а в том, как государственные должностные лица относятся к правде. Если министр обороны с трибуны парламента объявляет реальность ложью, то он обязан извиниться перед народом и, в правовом государстве, подать в отставку.
Ранее Арман Татоян написал на своей странице в Facebook, что перед предварительным подписанием мирного соглашения Азербайджан срочно построил новые позиции на оккупированных территориях Армении, чтобы при необходимости перейти к конкретным действиям.
Согласно анализу обновляемых спутниковых снимков Planet Labs, 1 августа на указанном участке позиции не было, однако со 2 августа начались земляные работы, а к 9 августа позиция приобрела окончательный вид, сообщает Factor.am .
4 марта Татоян провел срочную пресс-конференцию, заявив, что в направлении села Кут в Гегаркуникской области появилась новая позиция азербайджанских сил на суверенной территории Армении. По его словам, позиция была установлена после 31 июля — накануне встречи, состоявшейся 8 августа в Вашингтоне.
В тот же день во время правительственного часа министр обороны Армении Сурен Папикян назвал заявления Татояна «ложью», заявив, что бывший омбудсмен говорит неправду и что подобной ситуации не существует.