Դատախազությունը ԱԺ նախկին պատգամավոր, ՀՀ երրորդ նախագահի եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում, հայտարարվել է հետախուզում։ Այդ մասին ասել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով` (վստահված գույքը հափշտակելուն դրդել)։ Խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, հայտարարվել հետախուզում»,- նշել են դատախազությունից։
Ալեքսանդր Ազատի Սարգսյանին մեղսագրվել է առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Ալեքսանդր (Սաշիկ) Սարգսյանի նկատմամբ կալանավորման որոշում է կայացվել, սակայն, նա երկրում չէ:
Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում Ալեքսանդր Ազատի Սարգսյանին մեղսագրվել է առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարել, մասնավորապես՝ 2000-2007 թվականներին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Սերժ Ազատի Սարգսյանի եղբայրը հանդիսանալու հանգամանքով պայմանավորված, վերջինս 2001-2018 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում իր ազդեցությունն օգտագործելով հիշյալ ժամանակահատվածում պաշտոնավարող ՀՀ ՊՆ զինվորական ոստիկանության վարչության պետերին դրդել է իրենց վստահված առանձնապես խոշոր չափերի պետական գումարը վատնման եղանակով հափշտակելուն: ։

10 March 2026 - 11:09 AMT
The Prosecutor General’s Office of Armenia has initiated public criminal prosecution against Alexander Sargsyan and placed him on the wanted list, Radar Armenia reports.
According to prosecutors, he has been charged under Article 46-256, Part 3, Point 3 of the Criminal Code (incitement to embezzlement of entrusted property). Pre-trial detention has been ordered as a preventive measure, and a search has been announced.
Alexander Sargsyan is accused of embezzlement on an especially large scale.
Earlier, it was reported that a court had ordered the arrest of Alexander (Sashik) Sargsyan, the brother of Armenia’s third president Serzh Sargsyan, but he is not currently in the country.
According to investigators, within the framework of a criminal case examined by the Main Department for Investigation of Particularly Important Cases of the Investigative Committee, Alexander Sargsyan is accused of large-scale embezzlement. Authorities say that between 2001 and 2018, he used his influence—stemming from being the brother of Serzh Sargsyan, who served as Armenia’s defense minister from 2000 to 2007—to persuade successive heads of the Military Police Department of the Ministry of Defense to embezzle particularly large amounts of state funds entrusted to them.