Դատախազությունը ԱԺ նախկին պատգամավոր, ՀՀ երրորդ նախագահի եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում, հայտարարվել է հետախուզում։ Այդ մասին ասել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով` (վստահված գույքը հափշտակելուն դրդել)։ Խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, հայտարարվել հետախուզում»,- նշել են դատախազությունից։
Ալեքսանդր Ազատի Սարգսյանին մեղսագրվել է առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Ալեքսանդր (Սաշիկ) Սարգսյանի նկատմամբ կալանավորման որոշում է կայացվել, սակայն, նա երկրում չէ:
Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում Ալեքսանդր Ազատի Սարգսյանին մեղսագրվել է առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարել, մասնավորապես՝ 2000-2007 թվականներին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Սերժ Ազատի Սարգսյանի եղբայրը հանդիսանալու հանգամանքով պայմանավորված, վերջինս 2001-2018 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում իր ազդեցությունն օգտագործելով հիշյալ ժամանակահատվածում պաշտոնավարող ՀՀ ՊՆ զինվորական ոստիկանության վարչության պետերին դրդել է իրենց վստահված առանձնապես խոշոր չափերի պետական գումարը վատնման եղանակով հափշտակելուն: ։

10 Март 2026 - 11:10 AMT
Прокуратура Армении возбудила публичное уголовное преследование в отношении Александра Саргсяна и объявила его в розыск, сообщает Radar Armenia.
По данным ведомства, обвинение предъявлено по пункту 3 части 3 статьи 256 в сочетании со статьей 46 Уголовного кодекса (подстрекательство к хищению вверенного имущества). В качестве меры пресечения избран арест, также объявлен розыск.
Александру Азату Саргсяну вменяется растрата в особо крупном размере.
Ранее стало известно, что суд принял решение о заключении под стражу Александра (Сашика) Саргсяна, брата третьего президента Армении Сержа Саргсяна, однако в настоящее время он находится за пределами страны.
По данным следствия, в рамках уголовного производства, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета, Александр Саргсян обвиняется в хищении государственных средств в особо крупном размере. Следствие утверждает, что в период 2001–2018 годов он, используя влияние, обусловленное тем, что является братом занимавшего в 2000–2007 годах должность министра обороны Армении Сержа Саргсяна, склонял начальников Военной полиции Министерства обороны к хищению вверенных им государственных средств.