Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աջափնյակի նստավայրում մեկնարկել է Փարաքարի նախկին համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության գործով դատավարության հիմնական փուլը։
Այս գործով մեղադրյալի աթոռին երկու անձ է։ 20-ամյա Գևորգ Հարությունյանը մեղադրվում է սպանությունը կատարելու մեջ, իսկ 31-ամյա Նարեկ Օհանյանը՝ սպանությունը պատվիրելու մեջ, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Վալոդյա Գրիգորյանը սպանվել է 2025 թվականի սեպտեմբերի 24-ին՝ իր տան մոտ։
Սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23։52-ի սահմանում, Մերձավանում՝ Երևանյան խճուղու վրա գտնվող իր նորակառույց տան հարևանությամբ, սպանվել է Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանը։ Նույն վայրում մահացու վիրավորում է ստացել նաև քրեական ոստիկանության ծառայող Կարեն Աբրահամյանը, ով Գրիգորյանի ընկերն է եղել և դեպքի պահին նրա կողքին է գտնվել՝ ոչ ծառայողական պայմաններում։ Ծանր վնասվածք ստացած քաղաքացին Արծրուն Գալստյանն է, ում վիճակը մնում է ծայրահեղ ծանր։ Սպանությունը գործադրած անձը եղել է դիմակավորված և ձեռնոցներով, մոտեցել է Գրիգորյանին ու նրա ուղեկիցներին ու կրակահերթ արձակել։ Գրիգորյանի անշարժացած ընկնելուց հետո մոտեցել է և ինքնաձիգի կոթով նաև հարվածներ հասցրել Գրիգորյանին, ապա նորից հեռացել դեպքի վայրից։
Դեպքի առթիվ Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի (2 դրվագ) (սպանություն), 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասի (սպանության փորձ) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը) հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

В суде общей юрисдикции Еревана (резиденция Ачапняк) начался основной этап судебного процесса по делу об убийстве бывшего главы общины Паракар Володи Григоряна.
По делу проходят два обвиняемых. 20-летний Геворг Арутюнян обвиняется в непосредственном совершении убийства, а 31-летний Нарек Оганян — в организации преступления, сообщает «Radar Armenia».
Володя Григорян был убит 24 сентября 2025 года возле своего дома.
По данным следствия, около 23:52 23 сентября в селе Мердзаван возле своего нового дома на Ереванском шоссе был застрелен глава общины Паракар Володя Григорян. На месте также смертельное ранение получил сотрудник криминальной полиции Карен Абрамян, который был другом Григоряна и находился рядом с ним вне службы. Тяжелые ранения получил гражданин Арцрун Галстян, состояние которого оставалось крайне тяжелым.
Нападавший был в маске и перчатках. Он подошел к Григоряну и его сопровождающим и открыл автоматную очередь. После того как Григорян упал, нападавший подошел и нанес ему удары прикладом автомата, после чего скрылся.
По факту происшествия следственным отделом Вагаршапата следственного управления Армавирской области было возбуждено уголовное производство по статьям об убийстве (два эпизода), покушении на убийство и незаконном обороте оружия и боеприпасов.