Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աջափնյակի նստավայրում տեղի ունեցած դատական նիստում մեղադրողը ներկայացրել է Փարաքար խոշորացված համայնքի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության հանգամանքները։
Ըստ մեղադրանքի՝ 20-ամյա Գևորգ Հարությունյանը վրեժի շարժառիթով 2025 թվականի սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23:43-ին, կրակոցներ է արձակել Վալոդյա Գրիգորյանի, Կարեն Աբրահամյանի և Արծրուն Գալստյանի ուղղությամբ։ Արդյունքում սպանվել են Վալոդյա Գրիգորյանը և Կարեն Աբրահամյանը, իսկ Արծրուն Գալստյանի նկատմամբ կատարվել է սպանության փորձ։
Մեղադրող կողմի ներկայացմամբ՝ Նարեկ Օհանյանը օժանդակել է հանցագործությանը։ Նա նախապես տրամադրել է իր տունը, ինչպես նաև միջոցներ է ձեռնարկել հանցագործության հետքերը վերացնելու համար՝ կազմակերպելով հագուստի, սպորտային կոշիկների, դիմակի և պայուսակի այրումը։ Այդ նպատակով նա ձեռք է բերել դյուրավառ հեղուկ և թողել այն բակում։
Ըստ մեղադրանքի՝ Գևորգ Հարությունյանը ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և պահել ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգ՝ առնվազն 28 փամփուշտներով։ Այդ զենքից էլ նա կրակել է Վալոդյա Գրիգորյանի, Կարեն Աբրահամյանի և Արծրուն Գալստյանի ուղղությամբ՝ վրեժի շարժառիթով։
Նարեկ Օհանյանը, ըստ մեղադրանքի, օժանդակել է հանցագործությանը՝ նախապես խոստանալով պարտակել հանցագործության գործիքները և հետքերը։ Նրա գործողությունները, ըստ քննության, կապված են նաև այն հանգամանքի հետ, որ նրա եղբայրը՝ Գրիգոր Օհանյանը, սպանվել էր 2025 թվականի փետրվարի 5-ին Մերձավանում տեղի ունեցած վիճաբանության ընթացքում։
2025 թվականի սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23:52-ի սահմաններում, Արմավիրի մարզի Մերձավան բնակավայրում՝ Երևանյան խճուղում գտնվող նորակառույց տան մոտ, սպանվել է Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանը։ Նրա հետ միասին սպանվել է նաև նրա ընկերը՝ քրեական ոստիկանության ծառայող Կարեն Աբրահամյանը։ Վիրավորում ստացած Արծրուն Գալստյանը ծայրահեղ ծանր վիճակում տեղափոխվել էր բժշկական կենտրոն։
Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով՝ սպանության (2 դրվագ), սպանության փորձի և հրազենի ու ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության հատկանիշներով։Այս գործով մեղադրյալ են ճանաչվել երկու անձ՝ 20-ամյա Գևորգ Հարությունյանը և 31-ամյա Նարեկ Օհանյանը, որոնք ներկայում գտնվում են կալանքի տակ։

На заседании в резиденции Ачапняк суда общей юрисдикции Еревана сторона обвинения представила подробности убийства главы укрупненной общины Паракар Володи Григоряна.
Согласно обвинению, 20-летний Геворг Арутюнян, действуя из мотивов мести, 23 сентября 2025 года в 23:43 открыл огонь по Володе Григоряну, Карену Абрамяну и Арцруну Галстяну.
В результате стрельбы Володя Григорян и Карен Абрамян были убиты, а в отношении Арцруна Галстяна было совершено покушение на убийство.
По версии обвинения, Нарек Оганян содействовал совершению преступления. Он заранее предоставил свой дом, а также предпринял меры для уничтожения следов преступления, организовав сожжение одежды, спортивной обуви, маски и сумки. Для этого он приобрел легковоспламеняющуюся жидкость и оставил ее во дворе.
Согласно обвинению, Геворг Арутюнян незаконно приобрел и хранил автомат АК-74 не менее чем с 28 патронами, из которого и открыл огонь по потерпевшим.
Следствие также утверждает, что Нарек Оганян заранее пообещал скрыть орудие преступления и его следы, тем самым содействуя его совершению.
По данным следствия, его действия связаны и с тем, что его брат Григор Оганян был убит 5 февраля 2025 года во время конфликта в Мердзаване.
В ночь на 23 сентября 2025 года возле нового дома на Ереванском шоссе в населенном пункте Мердзаван Армавирской области был застрелен глава общины Паракар Володя Григорян. Вместе с ним погиб его друг — сотрудник криминальной полиции Карен Абрамян, а Арцрун Галстян был доставлен в медицинский центр в крайне тяжелом состоянии.
По факту преступления возбуждено уголовное производство по статьям об убийстве (2 эпизода), покушении на убийство и незаконном обороте оружия и боеприпасов. Обвиняемыми по делу проходят два человека — 20-летний Геворг Арутюнян и 31-летний Нарек Оганян, которые находятся под стражей.