Ադրբեջանը Հայաստանին ներքաշեց հակաիրանական արշավի մեջ, այնուհետև վերադասավորվեց և այժմ հանդես է գալիս որպես Իրանի բարեկամ պետություն, գրել է ԱԺ նախկին պատգամավոր, հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
Նա թվարկել է վերջին օրերին Ադրբեջանի և Իրանի միջև տեղի ունեցած զարգացումները:
Նրա խոսքով՝ սկզբում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը այցելել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատուն և ցավակցություն հայտնել Իրանի գերագույն առաջնորդի մահվան կապակցությամբ, որից հետո, մարտի 5-ին, ադրբեջանական ԶԿՄ-ները հայտնել են, թե իբր Իրանից արձակված ԱԹՍ է ընկել են Նախիջևանի տարածքում։
«Դրանից հետո Ադրբեջանից հնչել են կոշտ հայտարարություններ Իրանի հասցեին։ Ադրբեջանի անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստի ընթացքում Ալիևը հայտարարել է, որ «Նախիջևանի ուղղությամբ իրանական անօդաչու սարքերի հարվածը» դիտարկում է որպես ահաբեկչություն Ադրբեջանի դեմ։ Մինչդեռ Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը, արտաքին գործերի նախարարությունը և Բաքվում Իրանի դեսպանատունը պաշտոնապես հերքել են այդ տեղեկությունները։
Դրանից հետո Ադրբեջանը փակել է Իրանի հետ օդային սահմանը, ամբողջությամբ դադարեցրել բեռնատարների տեղաշարժը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, Ադրբեջանը տարբեր երկրներից աջակցություն է խնդրել և ստացել, այդ թվում՝ Հայաստանից։ Հայաստանի դրոշը օգտագործվել է հակաիրանական գրառման մեջ։
Մարտի 8-ին Ալիևը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքյանի հետ, որի ընթացքում վերջինս վերահաստատել է, որ Իրանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ որևէ հարձակում չի եղել։
Այդ զրույցից հետո Ադրբեջանը կրկին բացել է սահմանը բեռնատարների համար, իսկ ավելի ուշ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Իրան։
Այս իրադարձությունների շղթան հստակ ցույց է տալիս, թե ինչպես մի քանի օրվա ընթացքում Բաքուն Հայաստանին ներքաշեց հակաիրանական արշավի մեջ, հետո վերադասավորվեց և այժմ հանդես է գալիս որպես Իրանի բարեկամ պետություն»,- նշել է Մարուքյանը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իրանն ԱԹՍ-ներով հարվածել է Նախիջևանի օդանավակայանին, ևս մի քանի անօդաչու թռչող սարքեր ընկել են այլ տարածքներում։ Բաքվում Իրանի դեսպան Մոջթաբա Դեմիրչիլուին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ, հանձնվել է բողոքի նոտա:

10 March 2026 - 14:59 AMT
Azerbaijan drew Armenia into an anti-Iranian campaign and then repositioned itself as a friendly state toward Iran, wrote former National Assembly deputy and former ambassador-at-large Edmon Marukyan.
He outlined recent developments between Azerbaijan and Iran.
According to Marukyan, the sequence began when Azerbaijani President Ilham Aliyev visited the Iranian embassy in Azerbaijan to offer condolences following the death of Iran’s supreme leader.
Later, on March 5, Azerbaijani media reported that a drone allegedly launched from Iran had crashed in the territory of Nakhichevan.
“After that, harsh statements were made in Azerbaijan against Iran. During an emergency meeting of Azerbaijan’s Security Council, Aliyev said he viewed the ‘Iranian drone strike toward Nakhchivan’ as terrorism against Azerbaijan,” Marukyan wrote.
At the same time, Iran’s General Staff, Foreign Ministry, and the Iranian embassy in Baku officially denied the reports.
Following these developments, Azerbaijan closed its air border with Iran and completely halted the movement of cargo trucks.
According to Marukyan, Azerbaijan also sought and received support from various countries, including Armenia, noting that the Armenian flag was used in an anti-Iran post.
On March 8, Aliyev held a phone conversation with Iranian President Masoud Pezeshkian, who reaffirmed that Iran had not carried out any attack against Azerbaijan.
After the call, Azerbaijan reopened the border for cargo transport, and later, on Aliyev’s instructions, humanitarian aid was sent to Iran.
“This chain of events clearly shows how within a few days Baku drew Armenia into an anti-Iranian campaign, then repositioned itself and now presents itself as a friendly state toward Iran,” Marukyan said.
Earlier reports said that Iranian drones had struck Nakhchivan airport and that several unmanned aerial vehicles had fallen in other areas. Iran’s ambassador to Baku, Mojtaba Demirchilou, was summoned to Azerbaijan’s Foreign Ministry and handed a note of protest.