Ադրբեջանը Հայաստանին ներքաշեց հակաիրանական արշավի մեջ, այնուհետև վերադասավորվեց և այժմ հանդես է գալիս որպես Իրանի բարեկամ պետություն, գրել է ԱԺ նախկին պատգամավոր, հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
Նա թվարկել է վերջին օրերին Ադրբեջանի և Իրանի միջև տեղի ունեցած զարգացումները:
Նրա խոսքով՝ սկզբում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը այցելել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատուն և ցավակցություն հայտնել Իրանի գերագույն առաջնորդի մահվան կապակցությամբ, որից հետո, մարտի 5-ին, ադրբեջանական ԶԿՄ-ները հայտնել են, թե իբր Իրանից արձակված ԱԹՍ է ընկել են Նախիջևանի տարածքում։
«Դրանից հետո Ադրբեջանից հնչել են կոշտ հայտարարություններ Իրանի հասցեին։ Ադրբեջանի անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստի ընթացքում Ալիևը հայտարարել է, որ «Նախիջևանի ուղղությամբ իրանական անօդաչու սարքերի հարվածը» դիտարկում է որպես ահաբեկչություն Ադրբեջանի դեմ։ Մինչդեռ Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը, արտաքին գործերի նախարարությունը և Բաքվում Իրանի դեսպանատունը պաշտոնապես հերքել են այդ տեղեկությունները։
Դրանից հետո Ադրբեջանը փակել է Իրանի հետ օդային սահմանը, ամբողջությամբ դադարեցրել բեռնատարների տեղաշարժը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, Ադրբեջանը տարբեր երկրներից աջակցություն է խնդրել և ստացել, այդ թվում՝ Հայաստանից։ Հայաստանի դրոշը օգտագործվել է հակաիրանական գրառման մեջ։
Մարտի 8-ին Ալիևը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքյանի հետ, որի ընթացքում վերջինս վերահաստատել է, որ Իրանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ որևէ հարձակում չի եղել։
Այդ զրույցից հետո Ադրբեջանը կրկին բացել է սահմանը բեռնատարների համար, իսկ ավելի ուշ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Իրան։
Այս իրադարձությունների շղթան հստակ ցույց է տալիս, թե ինչպես մի քանի օրվա ընթացքում Բաքուն Հայաստանին ներքաշեց հակաիրանական արշավի մեջ, հետո վերադասավորվեց և այժմ հանդես է գալիս որպես Իրանի բարեկամ պետություն»,- նշել է Մարուքյանը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իրանն ԱԹՍ-ներով հարվածել է Նախիջևանի օդանավակայանին, ևս մի քանի անօդաչու թռչող սարքեր ընկել են այլ տարածքներում։ Բաքվում Իրանի դեսպան Մոջթաբա Դեմիրչիլուին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ, հանձնվել է բողոքի նոտա:

10 Март 2026 - 15:00 AMT
Азербайджан втянул Армению в антииранскую кампанию, после чего перегруппировался и теперь выступает как дружественное Ирану государство, написал бывший депутат Национального собрания и бывший посол по особым поручениям Эдмон Марукян.
Он перечислил последние события, произошедшие между Азербайджаном и Ираном.
По словам Марукяна, сначала президент Азербайджана Ильхам Алиев посетил посольство Ирана в Азербайджане и выразил соболезнования в связи со смертью верховного лидера Ирана.
Затем 5 марта азербайджанские СМИ сообщили, что беспилотник, якобы запущенный из Ирана, упал на территории Нахичевани.
«После этого в Азербайджане прозвучали жесткие заявления в адрес Ирана. На внеочередном заседании Совета безопасности Азербайджана Алиев заявил, что рассматривает “удар иранского беспилотника по направлению Нахичевани” как терроризм против Азербайджана», — отметил Марукян.
В то же время Генеральный штаб вооруженных сил Ирана, Министерство иностранных дел и посольство Ирана в Баку официально опровергли эту информацию.
После этого Азербайджан закрыл воздушную границу с Ираном и полностью остановил движение грузовых автомобилей.
По словам Марукяна, Баку также обратился за поддержкой к ряду стран и получил ее, в том числе от Армении, при этом армянский флаг был использован в антииранской публикации.
8 марта Алиев провел телефонный разговор с президентом Ирана Масудом Пезешкианом, который подтвердил, что Иран не наносил ударов по Азербайджану.
После этого разговора Азербайджан вновь открыл границу для грузового транспорта, а позднее по поручению Алиева в Иран была направлена гуманитарная помощь.
«Эта цепочка событий ясно показывает, как всего за несколько дней Баку втянул Армению в антииранскую кампанию, а затем перегруппировался и теперь выступает как дружественное Ирану государство», — заявил Марукян.
Ранее сообщалось, что иранские беспилотники ударили по аэропорту Нахичевани, а несколько аппаратов упали и в других районах. Посол Ирана в Баку Моджтаба Демирчилу был вызван в МИД Азербайджана, где ему была вручена нота протеста.