ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է այն պնդումները, թե 2025-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում նոր դիրք է տեղակայել՝ հավելելով, որ նշված դիրքը «չի հատում Հայաստանի պետական սահմանագիծը և գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում»:
ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը ֆեյսբուքյան տեսանյութում ներկայացրել է տեղանքի քարտեզն և խնդրո առարկա դիրքի տեղակայումը:
«Շրջանառվող կեղծ տեղեկություններն ուղեկցվում են Google Earth ծրագրային ապահովման տիեզերալուսանկարներով, որոնց կապակցումը իրականության հետ ունի շեղումներ, իսկ վրայի սահմանագիծը չունի իրավական հիմք։ Այդ մասին նաև Google Earth ծրագիրն է տեղեկացնում իր օգտատերերին»,–ասել է Թորոսյանը։
Նա հայտարարել է, որ ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբն առաջնորդվում է 1975 թվականի ԽՍՀՄ 1։100000 մասշտաբի տեղագրական քարտեզով, որն ունի իրավական ուժ։ Նշված քարտեզը հաստատվել է պետական գեոդեզիական վերահսկողության Անդրկովկասի տարածքային տեսչության պետի կողմից։
Անդրադառնալով Կութ գյուղի համար առաջացած վտանգին՝ Թորոսյանն ասել է, թե «Կութ բնակավայրի և նշված դիրքի միջև տեսանելիություն հնարավոր չէ, քանի որ առկա է Կատար լեռը»:
Նա հորդորել է առաջնորդվել բացառապես «մասնագիտական մոտեցումներով հագեցած պաշտոնական տեղեկատվությանը»:
Մարտի 4-ին Հայաստանի նախկին մարդու իրավունքների պաշտպան, «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը հրատապ մամուլի ասուլիս է անցկացրել՝ հայտարարելով, թե Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական նոր դիրք է հայտնվել։
Մարտի 10-ին «Միասնության թևեր» նախաձեռնության անդամ Նարեկ Պարոնյանը նույնպես հայտնել է, որ Գեղարքունիքում ի հայտ եկած ադրբեջանական նոր դիրքի վերաբերյալ իրենց ունեցած տվյալները փոխանցել են ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ պահանջելով պարզաբանումներ։
Մարտի 4-ին կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Արման Թաթոյանի հրապարակած տեղեկությունները «սուտ» է անվանել։ Նույն օրը Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցների ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն նույնպես հերքել են այդ պնդումները։

11 Март 2026 - 06:37 AMT
Министерство обороны Армении опровергло утверждения о том, что в 2025 году Вооруженные силы Азербайджана разместили новую позицию на суверенной территории Армении, заявив, что указанная позиция «не пересекает государственную границу Армении и находится на территории Азербайджана».
Пресс-секретарь министерства Арам Торосян в видеоролике, опубликованном в Facebook, представил карту местности и расположение спорной позиции.
«Распространяемые ложные сведения сопровождаются космическими снимками из программного обеспечения Google Earth. Однако их сопоставление с реальностью содержит отклонения, а нанесенная на них линия границы не имеет юридического основания. Об этом также предупреждает своих пользователей сама программа Google Earth», — заявил Торосян.
По его словам, Генеральный штаб Вооруженных сил Армении руководствуется топографической картой Советского Союза 1975 года масштаба 1:100000, которая имеет юридическую силу. Указанная карта была утверждена начальником Закавказской территориальной инспекции государственного геодезического надзора.
Касаясь угрозы для села Кут, Торосян отметил, что «между населенным пунктом Кут и указанной позицией отсутствует видимость, поскольку между ними находится гора Катар».
Он призвал руководствоваться исключительно «официальной информацией, основанной на профессиональном подходе».
4 марта бывший омбудсмен Армении и руководитель политической инициативы «Крылья единства» Арман Татоян провел срочную пресс-конференцию, заявив, что в Гегаркуникской области появилась новая азербайджанская позиция.
10 марта член инициативы «Крылья единства» Нарек Паронян также сообщил, что имеющиеся у них данные о новой азербайджанской позиции в Гегаркунике были переданы в Министерство обороны Армении с требованием разъяснений.
4 марта в ходе сессии вопросов и ответов с правительством министр обороны Армении Сурен Папикян назвал информацию, опубликованную Арманом Татояном, «ложью». В тот же день депутаты фракции «Гражданский договор» также опровергли эти заявления во время брифингов с журналистами в Национальном собрании.