ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է այն պնդումները, թե 2025-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում նոր դիրք է տեղակայել՝ հավելելով, որ նշված դիրքը «չի հատում Հայաստանի պետական սահմանագիծը և գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում»:
ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը ֆեյսբուքյան տեսանյութում ներկայացրել է տեղանքի քարտեզն և խնդրո առարկա դիրքի տեղակայումը:
«Շրջանառվող կեղծ տեղեկություններն ուղեկցվում են Google Earth ծրագրային ապահովման տիեզերալուսանկարներով, որոնց կապակցումը իրականության հետ ունի շեղումներ, իսկ վրայի սահմանագիծը չունի իրավական հիմք։ Այդ մասին նաև Google Earth ծրագիրն է տեղեկացնում իր օգտատերերին»,–ասել է Թորոսյանը։
Նա հայտարարել է, որ ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբն առաջնորդվում է 1975 թվականի ԽՍՀՄ 1։100000 մասշտաբի տեղագրական քարտեզով, որն ունի իրավական ուժ։ Նշված քարտեզը հաստատվել է պետական գեոդեզիական վերահսկողության Անդրկովկասի տարածքային տեսչության պետի կողմից։
Անդրադառնալով Կութ գյուղի համար առաջացած վտանգին՝ Թորոսյանն ասել է, թե «Կութ բնակավայրի և նշված դիրքի միջև տեսանելիություն հնարավոր չէ, քանի որ առկա է Կատար լեռը»:
Նա հորդորել է առաջնորդվել բացառապես «մասնագիտական մոտեցումներով հագեցած պաշտոնական տեղեկատվությանը»:
Մարտի 4-ին Հայաստանի նախկին մարդու իրավունքների պաշտպան, «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը հրատապ մամուլի ասուլիս է անցկացրել՝ հայտարարելով, թե Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական նոր դիրք է հայտնվել։
Մարտի 10-ին «Միասնության թևեր» նախաձեռնության անդամ Նարեկ Պարոնյանը նույնպես հայտնել է, որ Գեղարքունիքում ի հայտ եկած ադրբեջանական նոր դիրքի վերաբերյալ իրենց ունեցած տվյալները փոխանցել են ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ պահանջելով պարզաբանումներ։
Մարտի 4-ին կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Արման Թաթոյանի հրապարակած տեղեկությունները «սուտ» է անվանել։ Նույն օրը Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցների ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն նույնպես հերքել են այդ պնդումները։

11 March 2026 - 06:36 AMT
Armenia’s Defense Ministry has denied claims that the Azerbaijani Armed Forces established a new position inside Armenia’s sovereign territory in 2025, stating that the position “does not cross Armenia’s state border and is located within Azerbaijan.”
Defense Ministry spokesperson Aram Torosyan presented a map of the area and the location of the disputed position in a video posted on Facebook.
“The circulating false information is accompanied by satellite images from the Google Earth software. However, their correlation with reality contains inaccuracies, and the borderline shown there has no legal basis. Google Earth itself informs its users about this,” Torosyan said.
He stated that the General Staff of Armenia’s Armed Forces relies on the 1:100,000 scale topographic map of the Soviet Union from 1975, which has legal validity. The map was approved by the head of the Transcaucasian territorial inspectorate of the state geodetic supervision authority.
Addressing concerns about a threat to the village of Kut, Torosyan said that “there is no line of sight between the settlement of Kut and the mentioned position because Mount Katar stands between them.”
He urged the public to rely exclusively on “official information based on professional approaches.”
On March 4, Armenia’s former Human Rights Defender and head of the Wings of Unity political initiative, Arman Tatoyan, held an urgent press conference claiming that a new Azerbaijani position had appeared in Gegharkunik Province.
On March 10, Narek Paronyan, a member of the Wings of Unity initiative, also said they had submitted their information about the alleged new Azerbaijani position in Gegharkunik to Armenia’s Defense Ministry, requesting clarifications.
During a question-and-answer session with the government on March 4, Armenia’s Defense Minister Suren Papikyan described the information published by Arman Tatoyan as “false.” The same day, lawmakers from the Civil Contract faction also rejected the claims during briefings with journalists at the National Assembly.