11 Մարտ 2026 - 06:59 AMT
Մարտի 10-ի դրությամբ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում դեռևս գտնվում է ՀՀ մոտ 40 քաղաքացի, որոնց թվում կան նաև 14 ուսանող, հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Մարտի 10-ին Աբու Դաբիում ՀՀ դեսպանության և Դուբայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության կողմից կազմակերպվել և իրականացվել է դեպի Օման ՀՀ 7 քաղաքացու անվճար տեղափոխում։
«Այսօր ևս ԱՄԷ-Օման սահմանին ՀՀ քաղաքացիներին դիմավորել է Օմանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետը՝ ապահովելով սահմանի անցման դյուրացում և տեղափոխում Մասկատի օդանավակայան: Մասկատ-Երևան թռիչքը նախատեսված է ուշ երեկոյան:
Ընդհանուր առմամբ, մարտի 4-10-ի ընթացքում ԱՄԷ ՀՀ դեսպանության և Դուբայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության կողմից դեպի Մասկատ կազմակերպվող թվով 5 անվճար ուղևորափոխադրումներից օգտվել է ՀՀ 253 քաղաքացի»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Այս ընթացքում ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպանության աջակցությունն են հայցել նաև առողջական խնդիրներ ունեցող ՀՀ քաղաքացիներ, որոնց հետ պահպանվել է մշտական կապ՝ հրատապ հարցերը հասցեագրելու նպատակով։
Առողջական խնդիր ունեցող 3 քաղաքացի և նրանց ընտանիքի անդամները դեսպանության աջակցությամբ Մասկատ-Երևան չվերթով անվճար վերադարձել են ՀՀ:

11 Март 2026 - 07:08 AMT
По состоянию на 10 марта в Объединенных Арабских Эмиратах продолжают находиться около 40 граждан Армении, среди которых есть также 14 студентов, сообщает Министерство иностранных дел Армении.
10 марта посольство Армении в Абу-Даби и Генеральное консульство Армении в Дубае организовали и осуществили бесплатную перевозку семи граждан Армении в Оман.
«Сегодня на границе ОАЭ и Омана граждан Армении также встретил дипломат посольства Армении в Омане, обеспечив упрощенное пересечение границы и их транспортировку в аэропорт Маската. Рейс Маскат — Ереван запланирован на поздний вечер.
В целом с 4 по 10 марта 253 гражданина Армении воспользовались пятью бесплатными перевозками в Маскат, организованными посольством Армении в ОАЭ и Генеральным консульством в Дубае», — говорится в сообщении.
В этот период за содействием к посольству Армении в ОАЭ также обращались граждане Армении с проблемами здоровья. С ними поддерживалась постоянная связь для оперативного решения неотложных вопросов.
Трое граждан с проблемами здоровья и члены их семей при поддержке посольства бесплатно вернулись в Армению рейсом Маскат — Ереван.