ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվում է ի պաշտպանություն Ս.Կ.-ի (գործարար Սամվել Կարապետյանի՝ խմբ․) 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին կայանալիք հանրահավաքին մեծաքանակ անձանց մասնակցությունն ապահովելու նպատակով մի շարք անձանց նյութապես շահագրգռելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթը:
Մեկ անձի վերաբերյալ քրեական վարույթն արդեն ավարտվել է և մեղադրական եզրակացությամբ փոխանցվել հսկող դատախազին, իսկ գործով անցնող մեկ այլ անձ գտնվում է հետախուզման մեջ, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
«Նախաքննության ընթացքում կատարված անհրաժեշտ ապացուցողական և վարութային գործողությունների արդյունքում տեղեկություններ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ս.Կ.-ի մտերիմ Ն.Թ.-ի կազմակերպմամբ՝ Երևան քաղաքի բնակիչ Բ.Ս.-ն յուրաքանչյուր անձի 10, 000 ՀՀ դրամ վճարելու խոստումով կազմակերպել է 9 անձի մասնակցությունը նշված հանրահավաքին: Այնուհետև, Բ.Ս.-ն իր կողմից հանրահավաքին ուղարկված անձանցից յուրաքանչյուրին վճարել է 10,000 ՀՀ դրամ:
Բ.Ս.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին: Հետախուզվող Ն.Թ.-ի մասով քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Հայտնի գործարար, տնային կալանքի տակ գտնվող Սամվել Կարապետյանի կողմնակիցները կուսակցություն են գրանցել, որը կոչվում է «Ուժեղ Հայաստան»։ Քաղաքական նոր ուժը հիմնադրվել է «Մեր ձևով» շարժման հիման վրա: ՀՀ-ում խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվելու են 2026-ի հունիսին:

В Следственном комитете Армении расследуется уголовное дело, возбужденное по факту материального стимулирования ряда лиц с целью обеспечить массовое участие в митинге в поддержку С.К. (предпринимателя Самвела Карапетяна — ред.), запланированном на 18 октября 2025 года.
Уголовное производство в отношении одного лица уже завершено и с обвинительным заключением направлено прокурору, тогда как другой фигурант дела объявлен в розыск, сообщает Следственный комитет.
«В ходе предварительного следствия в результате проведенных необходимых доказательственных и процессуальных действий получены сведения о том, что по организации близкого соратника С.К. — Н.Т. — житель Еревана Б.С. организовал участие девяти человек в указанном митинге, пообещав каждому из них выплатить по 10 000 драмов.
Затем Б.С. выплатил каждому из направленных им на митинг лиц по 10 000 драмов.
Уголовное производство в отношении Б.С. направлено надзирающему прокурору с обвинительным заключением. Предварительное следствие по делу разыскиваемого Н.Т. продолжается», — говорится в сообщении.
Сторонники известного предпринимателя Самвела Карапетяна, находящегося под домашним арестом, зарегистрировали политическую партию под названием «Сильная Армения». Новая политическая сила создана на базе движения «Нашим путем».