Հայ ազգային կոնգրեսը ընտրություններին կմասնակցի բացառապես սեփական ցուցակով։ Այդ մասին գրել է ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու, ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
Նա պարզաբանել է, որ որոշ լրատվամիջոցներ աղավաղել են ընտրություններին մասնակցության ձևաչափի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումը։
«Քանի որ որոշ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ աղավաղում են ընտրություններին մասնակցելու ձևաչափի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը (պրոֆեսիոնալիզմի բացակայության թե դիտավորյալ սխալ տպավորություն ստեղծելու նպատակով, կարևոր չէ), անեմ հետևյալ պարզաբանումը:
Հայ ազգային կոնգրեսը և նրա ներկայացուցիչները կմասնակցեն ընտրություններին բացառապես սեփական ցուցակով, լինի դա միայնակ, թե´ կուսակցությունների դաշինքի ձևաչափով»,-գրել է նա:
Հետախուզման մեջ գտնվող պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանի գլխավորած «Համահայկական ճակատ» կուսակցությունը պատրաստվում է մասնակցել առաջիկա ընտրություններին, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Կուսակցության նախագահ Արսեն Վարդանյանը հայտնել է, որ ներկայում կուսակցությունը հանդիպումներ է ունենում տարբեր քաղաքական ուժերի և շարժումների ներկայացուցիչների հետ՝ պարզելու համար, թե ինչ ձևաչափով են մասնակցելու ընտրություններին և որ ուժերի հետ կարող են համագործակցել։
«Միանշանակ մենք դիտարկում ենք համագործակցություն այն ուժերի հետ, որոնք կապված չեն այսօրվա և նախկին իշխանությունների հետ։ Նաև նախկին իշխանության ուժերի հետ համագործակցության հնարավորություն չենք տեսնում։ Մենք տեսնում ենք համագործակցության հնարավորություն ազգային ուժերի հետ, որոնց հետևում չունեն պոչեր և ականջներ, ովքեր հայանպաստ գործունեություն են ծավալում»,-ասել է նա:
Վարդանյանը նաև նշել է, որ Արշակ Կարապետյանը չի մասնակցի նախընտրական քարոզարշավին, քանի որ գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս։ Սակայն քարոզարշավի ընթացքում նա պարբերաբար հանդես կգա տեսաուղերձներով։

11 Март 2026 - 11:36 AMT
Армянский национальный конгресс (АНК) примет участие в выборах исключительно со своим списком. Об этом сообщил кандидат в премьер-министры от АНК, заместитель председателя партии Левон Зурабян.
Он пояснил, что некоторые средства массовой информации исказили позицию партии относительно формата участия в выборах.
«Поскольку некоторые представители СМИ искажают нашу позицию по формату участия в выборах — из-за отсутствия профессионализма или с целью намеренно создать ложное впечатление, это неважно — считаю необходимым сделать следующее разъяснение.
Армянский национальный конгресс и его представители примут участие в выборах исключительно со своим списком — будь то самостоятельно или в формате коалиции партий», — написал он.
Партия «Всеармянский фронт», возглавляемая бывшим министром обороны Аршаком Карапетяном, объявленным в розыск, также намерена участвовать в предстоящих выборах, сообщает «Пастинфо».
Председатель партии Арсен Варданян заявил, что в настоящее время партия проводит встречи с представителями различных политических сил и движений, чтобы определить формат участия в выборах и возможные направления сотрудничества.
«Мы однозначно рассматриваем сотрудничество с силами, которые не связаны ни с нынешними, ни с прежними властями. Мы также не видим возможности сотрудничества с силами, связанными с бывшей властью. Возможность сотрудничества мы видим с национальными силами, за которыми нет скрытых связей и которые ведут деятельность, полезную для Армении», — сказал он.
Варданян также отметил, что Аршак Карапетян не будет участвовать в предвыборной кампании, поскольку находится за пределами Республики Армения. Однако в ходе кампании он будет регулярно выступать с видеообращениями.