Հայ ազգային կոնգրեսը ընտրություններին կմասնակցի բացառապես սեփական ցուցակով։ Այդ մասին գրել է ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու, ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
Նա պարզաբանել է, որ որոշ լրատվամիջոցներ աղավաղել են ընտրություններին մասնակցության ձևաչափի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումը։
«Քանի որ որոշ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ աղավաղում են ընտրություններին մասնակցելու ձևաչափի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը (պրոֆեսիոնալիզմի բացակայության թե դիտավորյալ սխալ տպավորություն ստեղծելու նպատակով, կարևոր չէ), անեմ հետևյալ պարզաբանումը:
Հայ ազգային կոնգրեսը և նրա ներկայացուցիչները կմասնակցեն ընտրություններին բացառապես սեփական ցուցակով, լինի դա միայնակ, թե´ կուսակցությունների դաշինքի ձևաչափով»,-գրել է նա:
Հետախուզման մեջ գտնվող պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանի գլխավորած «Համահայկական ճակատ» կուսակցությունը պատրաստվում է մասնակցել առաջիկա ընտրություններին, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Կուսակցության նախագահ Արսեն Վարդանյանը հայտնել է, որ ներկայում կուսակցությունը հանդիպումներ է ունենում տարբեր քաղաքական ուժերի և շարժումների ներկայացուցիչների հետ՝ պարզելու համար, թե ինչ ձևաչափով են մասնակցելու ընտրություններին և որ ուժերի հետ կարող են համագործակցել։
«Միանշանակ մենք դիտարկում ենք համագործակցություն այն ուժերի հետ, որոնք կապված չեն այսօրվա և նախկին իշխանությունների հետ։ Նաև նախկին իշխանության ուժերի հետ համագործակցության հնարավորություն չենք տեսնում։ Մենք տեսնում ենք համագործակցության հնարավորություն ազգային ուժերի հետ, որոնց հետևում չունեն պոչեր և ականջներ, ովքեր հայանպաստ գործունեություն են ծավալում»,-ասել է նա:
Վարդանյանը նաև նշել է, որ Արշակ Կարապետյանը չի մասնակցի նախընտրական քարոզարշավին, քանի որ գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս։ Սակայն քարոզարշավի ընթացքում նա պարբերաբար հանդես կգա տեսաուղերձներով։

The Armenian National Congress (ANC) will participate in the elections exclusively with its own list, the party’s prime ministerial candidate and vice chairman Levon Zurabyan said.
He clarified that some media outlets had misrepresented the party’s position regarding the format of its participation in the elections.
“Since some representatives of the media are distorting our position on the format of participation in the elections — whether due to lack of professionalism or intentionally creating a false impression, it does not matter — I would like to clarify the following.
The Armenian National Congress and its representatives will participate in the elections exclusively with their own list, whether independently or within the format of a coalition of parties,” he wrote.
The All-Armenian Front party, led by former defense minister Arshak Karapetyan, who is currently wanted by authorities, also plans to participate in the upcoming elections, according to Pastinfo.
Party chairman Arsen Vardanyan said the party is currently holding meetings with representatives of various political forces and movements to determine the format in which they will participate in the elections and with which forces they may cooperate.
“We are definitely considering cooperation with forces that are not connected with the current or former authorities. We also do not see the possibility of cooperation with forces linked to the previous government. We see opportunities for cooperation with national forces that have no hidden ties and that are engaged in activities beneficial for Armenia,” he said.
Vardanyan also noted that Arshak Karapetyan will not take part in the election campaign, as he is currently outside Armenia. However, he will regularly address supporters with video messages during the campaign.